2p

Az elemzői várakozásoknak megfelelően újabb kamatemelésről döntött a lengyel jegybank (NBP) monetáris politikai tanácsa (RPP). Az RPP döntése értelmében szerdától 50 bázisponttal emelkednek a jegybanki kamatok, az irányadó kamat 1,75 százalékról 2,25 százalékra.

A betéti kamatot 1,75 százalékra emelték 1,25 százalékról, a lombardkamatot 2,25 százalékról 2,75 százalékra, a leszámítolási kamatot 1,85 százalékról 2,35 százalékra. Az RPP utoljára december elején döntött kamatemelésről, az első újévi kamatdöntés már a negyedik volt az utóbbi négy hónapon belül.

Minden elemző ezt várta (fotó: pixabay.com)
Minden elemző ezt várta (fotó: pixabay.com)

A kamatemelés a növekvő lengyelországi infláció elleni fellépés egyik eszköze, a november végén meghirdetett, az üzemanyag-, gáz- és energiaárak után kivetett adók csökkentését tartalmazó inflációellenes csomag mellett.

Az RPP a keddi döntését követő közleményben közölte: a tanács a következő hónapokban is a jegybank középtávú céljának megfelelő szintre igyekszik majd csökkenteni az inflációt, figyelembe véve a ciklikus fejleményeket, úgy, hogy a középtávú árstabilitás biztosítása mellett „támogassák a fenntartható gazdasági növekedést a globális pandémiás sokkot követően".

Az NBP elnöke, Adam Glapinski a Business Insider gazdasági szakportál lengyel kiadásában múlt csütörtökön megjelent interjúban az emelkedő energiaárakkal is összefüggésbe hozta az infláció dinamikáját.

Elmondta: a legújabb makrogazdasági előrejelzések szerint a fogyasztói árindex (CPI) szerinti átlagos éves infláció 7,6 százalék lesz a 2021-re előre jelzett 5,1 százalékhoz képest. A fogyasztói árindex júniusban érheti el az idei legmagasabb, 8,3 százalékos szintet – ismertette az előrejelzést Glapinski.

(MTI)
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijózanító adat jött a magyar iparból
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:50
Az előző év azonos időszakához képest 1,5, az előző hónaphoz viszonyítva 1,8 százalékkal csökkent az ipari termelés februárban Magyarországon – közölte első becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Pedig januárban a kiigazított adatok szerint még éves alapon is 0,3 százalékkal bővült az ágazat teljesítménye.
Makro / Külgazdaság Nem az élelmiszerek húzták a magyar kiskereskedelmet februárban
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 4,1 százalékkal bővült, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 4,3 százalékkal csökkent.
Makro / Külgazdaság Várható volt, de akkor sem jött jókor ez az adat a kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 08:30
Az infláció gyorsult, a februári 1,4-ről márciusra 1,8 százalékra, ami alapvetően annak köszönhető, hogy a tavaly március 17-én bevezetett árrésstop levitte a bázist.
Makro / Külgazdaság Még 4 nap a választásokig! Ma élőben kérdezhet Somogyi Zoltántól
Privátbankár.hu | 2026. április 8. 07:36
A Political Capital szociológus alapítója a szokásosnál két órával korábban, 13:30-kor lesz a Klasszis Klub Live vendége. Akit ezúttal sem csak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A szomszédban már energia vészforgatókönyvön dolgoznak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:27
Nicusor Dan szerint jelenleg még nincsenek ellátási problémák, azonban vészforgatókönyvvel kell készülniük egy esetleges válság kezelésére.
Makro / Külgazdaság Ha teheti, ne Szlovéniában tankoljon
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 19:12
Kedd éjféltől emelkednek a szabályozott üzemanyagárak Szlovéniában az autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon – közölte kedden a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Japánból
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 18:08
A japán gazdaság összetett teljesítményindexe emelkedett februárban, sorban a 9. hónapban, 2022 augusztusa óta a legmagasabb szintre.
Makro / Külgazdaság J. D. Vance a „brüsszeli bürokratákhoz” is szólt a sajtótájékoztatón
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:29
Orbán Viktor élenjárt az energiabiztonság és az energiafüggetlenség terén, és az európai vezetőknek, akik az energiaválsággal küzdenek, csupán követniük kellett volna a magyar miniszterelnök példáját – jelentette ki kedden budapesti látogatásán J.D. Vance amerikai alelnök a Karmelita kolostorban Orbán Viktor miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Terrorcselekmény történt Isztambulban
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 15:08
Egy támadó meghalt, kettő pedig megsebesült egy keddi lövöldözésben az isztambuli főkonzulátusnak otthont adó toronyháznál, két rendőr könnyebb sérüléseket szenvedett – derült ki az első hivatalos jelentésből.
Makro / Külgazdaság Itt az egyik ok, ami miatt Budapestre jött J. D. Vance
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 13:59
Kiszivárgott: hatalmas üzletre készül Budapesten Orbán Viktor és J. D. Vance.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG