4p

Újabb települések felszabadítását jelentette be Volodimir Zelenszkij, Herszon orosz kormányzója szerint ez nem visszavonulás, hanem csak "taktikai átcsoportosítás". A cehek további fegyvereket adnak, az USA segíthet az Északi Áramlat felrobbantásához kapcsolódó nyomozásban. Összefoglaló.

  • Az ukrán erők keleten és délen is nyomulnak előre, mindkét fronton visszavonulásra kényszerítve az orosz csapatokat. Volodimir Zelenszkij elnök arról beszélt, hogy az ukrán hadsereg az elmúlt héten jelentős és gyors előrenyomulást hajtott végre az orosz erőkkel szemben, és több tucat várost foglalt vissza az Oroszország által elcsatoltnak nyilvánított déli és keleti régiókban. Zelenszkij egy szerda esti beszédében megerősítette Novovoszkreszenszke, Novohrihorivka és Petropavlivka falvak visszafoglalását, mondván, hogy a településeket "felszabadították az ál-népszavazás alól és stabilizálták".
  • Herszon régió Moszkva által kinevezett kormányzója, Kirill Sztremousov szerint Oroszország visszavonulása taktikai "átcsoportosítás" volt, hogy "megtorló csapást mérhessenek". Az orosz visszavonulás mértékét egyelőre nem tudják megállapítani a szakértők.
  • A Hromadszke hírportál beszámolója szerint a nemrég orosz megszállás alól felszabadított Donyeck megyei Liman városban több mint ötven sírt találtak civil holttestekkel. Nem azonosítottak mindenkit, akit eltemettek, több síron szám van az elhunyt neve helyett. A hírportál hozzátette, hogy számos halott orosz katona holttestét hagyták hátra temetetlenül a városban. Az utcákon heverő tetemekről és a sírokról fotókat is közzétett a hírportál.
  • Rafael Grossi, az ENSZ nukleáris ügynökségének vezetője hamarosan Kijevbe érkezik, hogy az ukrajnai Zaporizzsjai atomerőmű körüli biztonsági övezet létrehozásáról tárgyaljon. Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis elrendelte, hogy az orosz kormány vegye át az irányítást Európa legnagyobb atomerőműve felett, és vegye azt "szövetségi tulajdonba". Grossi várhatóan a következő napokban Moszkvába is ellátogat, hogy az erőmű biztonságáról tárgyaljon - jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
  • Jana Cernochová cseh védelmi miniszter bejelentette, hogy újabb katonai segélyt hagyott jóvá Ukrajnának - számolt be a Jveropejszka Pravda hírportál a cseh Novinky hírportálra hivatkozva. A tárcavezető tájékoztatása szerint az új segélycsomagban nehézfegyverek is szerepelnek, de Csehország biztonsági okokból nem közöl részleteket. Megjegyezte, hogy a katonai felszerelés exportja Ukrajnába 2022-ben meghaladta az 1,9 milliárd eurót, Prága Kijevnek nyújtott támogatása pedig összesen 4,2 milliárd eurót tett ki.
  • Két, az ügyet jól ismerő forrás szerint az Egyesült Államok fontolgatja, hogy felajánlja legfejlettebb víz alatti hangelemző technológiájának használatát az Északi Áramlat gázvezetékek szabotázsának idejéből származó hangfelvételek elemzésére - írja a CNN. A Svédország és Dánia által rendelkezésre bocsátott szonárjelzések amerikai feldolgozása lendületet adhatna a vizsgálatoknak, mivel részletesebb képet adhatna arról, hogy mi zajlott a térségben a gázvezeték-robbanások idején és mi okozta azokat - mondták a források. Bár számos ország rendelkezik a víz alatti hangok feldolgozására alkalmas képességgel, a források szerint az Egyesült Államok rendelkezik a legfejlettebb rendszerrel.
  • Az Egyesült Államok hírszerző szervei úgy vélik, hogy az ukrán kormány bizonyos tagjai engedélyezték az augusztusi, Moszkva melletti autóbombás merényletet, amelyben meghalt Darja Dugina, egy ismert orosz nacionalista lánya - írja a The New York Times. Az Egyesült Államok nem vett részt a támadásban, nem volt előzetes tudomása róla, és utólag emiatt "elmarasztalta" az ukrán tisztviselőket - írta a The New York Times, hozzátéve, hogy az USA ellenezte volna a gyilkosságot, ha tudott volna a tervről.

(The Guardian, CNN, MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Blokád a Hormuzi-szorosban: megvan, hány hajó jutott át
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 19:50
Minden próbálkozót visszaküldtek.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapnak azok, akiknek nincsen magyar rendszáma
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:57
Csütörtökön árváltozás jön.
Makro / Külgazdaság Bejelentették: tényleg megóvja a választási eredményt a Mi Hazánk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 15:36
Ezt Toroczkai László közölte szerdán.
Makro / Külgazdaság Kongatják a vészharangot Európában az iráni válság miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 14:02
Az EU szerint elhúzódó energiaválság jöhet, ha folytatódik az iráni konfliktus.
Makro / Külgazdaság Felsejlett a technikai recesszió képe a magyar gazdaságban, de mit tehet ellene az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 15. 12:59
A legrosszabb forgatókönyv esetén akár technikai recesszióba is süllyedhet idén a magyar gazdaság. Az iráni háború miatti energiaválság hatásait még nem lehet pontosan megbecsülni, de kínálati és versenyképességi oldalon is újabb problémákat okozhat Európában. Idehaza az ipari termelés már februárban is visszaesett, ami nem jó jel.
Makro / Külgazdaság Erste: Az ország érdeke az lenne, hogy az üzemanyagok hatósági árait azonnal kidobjuk
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 12:18
Csütörtökön újabb nagy csökkenés várható a benzin és a gázolaj piaci árainál. Eközben az Erste elemzői azt írják, kiszolgáltatott helyzetbe került az ország energiabiztonsága, ezért azonnal ki kellene vezetni a hatósági árakat az üzemanyagoknál.
Makro / Külgazdaság Magyar Pétert felkérte Sulyok Tamás az új kormány megalakítására
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 11:10
Az új Országgyűlés alakuló ülése május 5-én vagy 6-án lehet.
Makro / Külgazdaság „Kiterjesztjük a rezsicsökkentést” – mondta Magyar Péter a közmédiában
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 10:10
Erősen kezdett a Kossuth rádióban és a köztévében Magyar Péter, őszintén és határozottan beszélt a riporterekkel. 
Makro / Külgazdaság Betlizett az ipar februárban, nehéz lesz a Tisza-kormány dolga
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:30
Megerősítette az első becslésben szereplő adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az ipari termelés éves és havi alapon is csökkent Magyarországon februárban.
Makro / Külgazdaság 390 milliárdos informatikai közbeszerzés: megvannak a nyertesek
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 08:19
A Digitális Kormányzati Ügynökség óriási tenderén több tucat informatikai vállalkozás osztozik, ismerős nevek is vannak a nyertesek között.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG