3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Elfelejtettek neki szólni Washingtonból arról az aprócska bakiról, hogy rengeteg Ukrajnát is érintő titkos irat kerülhet nyilvánosságra.

A Fehér Ház nem tájékoztatta előzetesen az ukrán vezetést az amerikai katonai hírszerzési dokumentumok április elején világszerte nagy figyelmet keltett kiszivárogtatásáról, ami hátrányt okozott Ukrajnának - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a The Washington Post című amerikai lapnak.

Joe Biden és Volodimir Zelenszkij Kijevben 2023. február 20-án. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Joe Biden és Volodimir Zelenszkij Kijevben 2023. február 20-án. Fotó: EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Zelenszkij a kedden megjelent interjúban azt mondta, hogy a Fehér Ház és a Pentagon nem figyelmeztette sem az ukrán vezetést, illetve személyesen őt magát sem az online térben hetekig észrevétlenül keringő minősített hírszerzési dokumentumok kiszivárgásáról. Szerinte az információ visszatartása

"határozottan csúfos történet", amely "nem tesz jót a Fehér Ház hírnevének" és "nem tesz jót az Egyesült Államok hírnevének sem".

Az ukrán elnök megjegyezte azt is, hogy nem veszélyeztetheti az ukrán államot és az amerikaiak támogatását azzal, hogy kifejezi az érzéseit. "Ahol őszintén beszélhetek, ott megteszem. De ez nagy kockázatot jelent" - fűzte hozzá.

Zelenszkij kijelentéseire reagálva a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsa közölte, hogy más ügyek mellett az adatszivárogtatás kérdésében is folyamatos kapcsolatban állnak ukrán kollégáikkal, ám a magánbeszélgetések részleteit nem hozzák nyilvánosságra.

Patrick Ryder, a Pentagon szóvivője a CNN-nek nyilatkozva elmondta, hogy Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter több partnerrel, köztük Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszterrel is beszélt a szivárogtatásról.

Reznyikov április 12-én azt közölte, hogy a Pentagon online közzétett, egyebek között az ukrajnai háború állítólagos állásának részleteit egyhavi kitekintésben bemutató dokumentumai igaz és hamis információk keverékét tartalmazzák az ország haderejének állapotáról. A The Washington Post a titkosított iratokra hivatkozva ugyanakkor rámutatott, hogy az amerikai kormány kétségeit fejezte ki az oroszok által elfoglalt ukrajnai területek visszafoglalására irányuló, tavasszal várható ellentámadás remélt sikerével kapcsolatban.

Az amerikai hírszerzési adatok kiszivárogtatásával egy 21 éves férfit gyanúsítanak, akit április 13-án vették őrizetbe a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökei. Jack Teixera a massachusettsi Otis légibázison dolgozott és feladatköre alapján állítólag a legmagasabb szintű biztonsági engedélyekkel rendelkezett. A specialistát nemzetvédelmi információk illetéktelen birtoklásával és továbbításával vádolják, ami a kémkedésről szóló törvény alapján bűncselekménynek számít. A férfit már bíróság elé is állították. Amennyiben elítélik, 25 éves börtönbüntetést is kaphat.

Az ügyet a legsúlyosabb adatszivárogtatási botránynak tartják a Wikileaks-féle 2010-es kiszivárogtatás óta.

(MTI)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump veszélyes játékba kezdett – nem akárkit fenyeget igazságügyi minisztériuma
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 18:46
A Fed elnöke ellen indított hadjárat könnyen visszafelé sülhet el. 
Makro / Külgazdaság Zelenszkij örülhetett ennek a számnak
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 17:31
Mérséklődött az ukrán inflációs szint.
Makro / Külgazdaság Lázár János nem bírt a saját párttársaival
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:29
Az építési és közlekedési miniszter szerint az autópálya-koncessziós szerződések sincsenek kőbe vésve.
Makro / Külgazdaság Csak egy dolog csúfíthatja el az inflációt – a nagybevásárlás és a tankolás olcsóbb lett
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 15:09
Kedvez a bázishatás az inflációs adatoknak, a kormány beavatkozása is lefelé húzza az élelmiszerek mutatóját – érdekes lesz azonban, amikor márciusban letelik az első év, és árrésstopos árakat hasonlítunk majd árrésstopos árakhoz. A Trend FM Reggeli Monitor című műsorában munkatársunk, Gáspár András a legfrissebb felmérések eredményei mellett igyekezett prognózist is adni a friss inflációs adatra – de szóba került az EU-Mercosur kereskedelmi egyezmény is, amely komoly tiltakozást váltott ki sok európai gazda körében. Mi volt akkor a cél az egyezmény megkötésével?
Makro / Külgazdaság Jön az új lendület Európában? Erre utal egy felmérés
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 13:30
Erősödött a Sentix GmbH gazdaságkutató intézet euróövezeti befektetői hangulatindexe januárban, amikor Németországban is hasonló folyamatot mértek.
Makro / Külgazdaság Kicsinálja az Exxon olajvállalatot Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 12:08
Amerika egyik legnagyobb olajtársasága, az Exxon Mobil az amerikai elnök miatt kiszorulhat a venezuelai piacról.
Makro / Külgazdaság Az év egyik leggyengébb teljesítményét produkálta az ipar novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 08:30
Havi és éves alapon is csökkent az ipari termelés még tavaly novemberben Magyarországon. Októberhez viszonyítva 2 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 5,4 százalékkal mérséklődött a szektor kibocsátása.
Makro / Külgazdaság Brutális támadás alatt a Fed: eljárás indult az elnök ellen
Privátbankár.hu | 2026. január 12. 06:01
A Fed elnöke maga jelentette be, hogy idézést kapott, melyre kemény, már-már leleplező válasszal reagált. 
Makro / Külgazdaság Kamatstop Amerikában? – Donald Trump plafont sürget a hitelkártya-kamatokra
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 12:30
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy egyéves időtartamra 10 százalékos felső korlátot vezetne be a hitelkártyák kamataira, január 20-tól. Arra azonban nem tért ki, miként valósulna meg a terv, illetve hogyan kényszerítené a vállalatokat a betartására.
Makro / Külgazdaság Csúnya kudarcot szenvedett el a cseh jegybank
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 15:51
A cseh központi bank 72,9 milliárd cseh korona (körülbelül 3,5 milliárd dollár, 1 korona=15,87 forint) veszteséggel zárta a tavalyi évet – a CTK cseh január hírügynökségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG