Az elmúlt időszak legjelentősebb külpolitikai botrányának mindenképpen az számít, hogy érzékeny adatok tömege szivárgott ki az Egyesült Államokban, a védelmi minisztériumból kikerülő több mint száz titkos dokumentum többek között bizalmas információkat közöl az ukrán hadsereg állapotáról, és bizonyítani látszik azt is, hogy Washington legközelebbi szövetségesei után is kémkedik.
Mindezek mellett van egy visszatérő motívum a mostani ügyben is, hiszen megint egy amerikai belbotrány középpontjában forog az egykoron főleg gamereknek szóló, mostanra azonban szélesebb köröket elérő közösségi platform, a Discord.
A 21 éves Jack Teixeira a Nemzeti Gárda légi egységének informatikusa volt, most pedig nemzetvédelmi információk illetéktelen visszatartásával és továbbításával, valamint minősített dokumentumok szándékos visszatartásával vádolják, ami a kémkedésről szóló törvény alapján bűncselekménynek számít – amennyiben mindkét vádpontban bűnösnek találják, úgy akár 15 év börtön is várhat rá.
Minecraft és mémek
A már most nagyon komoly médiafigyelmet kapó ügy középpontjában egy Discord-szerver áll, a ’Thug Shaker Central’, hiszen a Teixeira által kiszivárogtatott adattömeg elsőként itt jelent meg, majd tovább terjedt a wow_mao nevű, a Minecraft játékban tartalmat gyártó Youtuber rajongóknak létrehozott szerveren. A 'Thug Shaker Central'-on összegyűlt, főleg fiatal férfiakból és tinédzserekből álló csoport az amerikai sajtójelentések szerint többek között „ízléstelen viccekkel és rasszista mémekkel” töltötte az időt. A Slate cikkében arról ír, hogy Teixeira eleinte az itt folyó, főleg játékokról és a fegyverek szeretetéről szóló beszélgetést törte meg egy-egy kiszivárogtatott adattal, amiket maga gépelt be, ám ez viszonylag kevés reakciót váltott ki a szerver többi tagjától, így egyre inkább felbátorodott, és egy idő után már saját otthoni konyhapultján fényképezte a rendkívül érzékeny adatokat.
Teixeira ügyében összességében is ez az egyik legérdekesebb motívum, hogy - mivel látszólag - nem volt semmilyen politikai indíttatása annak, hogy szivárogtatni kezdett, sokkal inkább arról volt szó, hogy szerette volna lenyűgözni a pandémia alatt összejött kis közösséget.
Miért a Discord?
Ahogy arról laptársunk, az Mfor.hu is írt 2022-es cikkében, a Discordot megálmodó Jason Citron programozó egy kudarcot mondott videójátékából formálta meg a közösségi platformot, amely eleinte kifejezetten rétegalkalmazásnak számított, és főleg a gamereknek szólt. A Discord a világjárvány alatt szintet lépett, és részben hála szerveres felépítésének (bárki létrehozhat egy csoportot – szervert, ahová azokat hívja meg, akiket akar), ma már a modern internetes kapcsolattartás egyik alapköve.
A platform első igazán komoly botrányába 2017-ben keveredett bele, ekkor a Charlottesville-ben tartott, végül halálos kimenetelű, neonáci és szélsőjobbos, ’Unite The Right’ felvonulás szervezői a Discordon szervezkedtek, és a cég szinte egyáltalán nem tett a szélsőséges nézetek ellen; csupán a tragédia megtörténte után szigorítottak a moderálási elveken.
Bár azóta történt előrelépés, és a Discord valamivel jobban teljesít a 13 éven aluli felhasználók kiszűrésében is, pont az a szerveres felépítés, amely talán legnagyobb előnyét jelenti a közösségi média más szereplőivel szemben, adja a legjelentősebb gyengeségét is, hiszen az apró szegmensekre tördelt platform egységes moderálása gyakorlatilag lehetetlen. A rendszer ráadásul nagyban támaszkodik arra is, hogy a felhasználók jelentsék, hogyha valami olyat látnak, ami nincsen rendben. Mindezt szem előtt tartva tehát egyáltalán nem meglepő, hogy Jack Teixeira szivárogtatása hetekig nem derült ki – és valószínűleg még tovább is rejtve maradt volna, hogyha a dokumentumok némelyike nem kerül ki a hírhedt, de egyébként anonim 4chan fórumra, valamint hogyha az eredeti szerver egy tagja nem jelentette volna a szivárogtatást végül.
Elsősorban nem a Discord a probléma
A közösségi platformot nem túl meglepő módon komoly kritikák érték az elmúlt napokban, ahogy egyre több részlet derül ki a ’Thug Shaker Central’ szerverről, erre reflektál a cég néhány napos közleménye is, amelyben egyebek mellett arról számolnak be, hogy az érintett felhasználókat felfüggesztették, és a kiszivárogtatott dokumentumokat törölték, valamint belső vizsgálatokat indítottak.
A valódi vétkes Teixeira ügyében azonban mégsem az a közösségi platform, amit 21 évesek milliói használnak világszerte illegális tevékenységek elkövetése nélkül, hanem maga a Pentagon. Ahogy a New York Times cikke is emlékeztet, az amerikai védelmi minisztériumot régóta kritizálják amiatt, hogy saját bevallásuk szerint is több tízezer főre tehető azon, nem szövetségi szintű alkalmazottak száma, akik hozzáférnek a lényegében a Pentagon belső hírszerzési adatbázisaként szolgáló, hírszerzési, szenzitív információkat tartalmazó JWICS-hez. Juliette Kayem korábbi belbiztonsági tanácsadó egészen egyszerűen így foglalta össze a helyzetet az Atlantic számára írt véleménycikkében:
nem lehet megmagyarázni, hogy az állam hírszerzési részlegének 21 éves, informatikai támogatással foglalkozó tagja, aki a jelek szerint nem dolgozott semmilyen szövetségi minőségben, miért fért hozzá ezekhez az adatokhoz.