2p

Uruguay ma választ új elnököt.

A 3,4 millió lakosú dél-amerikai országban – Romániával ellentétben, ahol ma az első forduló zajlik – már a második fordulót tartják. A szavazás kötelező minden arra jogosultnak.

A Reuters beszámolója szerint a verseny két mérsékelt jelölt, a balközép Yamandu Orsi és a jobbközép Alvaro Delgado között dől majd el, előzetes felmérések szerint mindkettejüket körülbelül ugyanannyian támogatják.

Uruguayban az elnök megbízatása öt évre szól, és a mindenkori győztes csak egyetlen ciklusig maradhat hivatalban. A jelenlegi elnök a jobbközép Luis Lacalle Pou.

A választáson ugyanakkor leadta voksát egy korábbi elnök, a latin-amerikai baloldal ikonja és kvázi élő legendája, Pepe Mujica is:

Mujica, a baloldali ikon egy montevideói szavazóhelyiség előtt 2024. november 24-én
Mujica, a baloldali ikon egy montevideói szavazóhelyiség előtt 2024. november 24-én
Fotó: MTI/EPA/EFE/Alejandro Prieto

Mujica nemcsak egyszerű életviteléről, három lábú kutyájáról és bogárhátú Volkswagenjéről ismert, hanem szókimondásáról és progresszív baloldaliságáról is.

A BBC anno a világ legszegényebb elnökének nevezte, a The Guardian pedig azt írta róla, hogy egy „alázatos elnök nagyszerű ideákkal.” A rangos amerikai külpolitikai szaklap, a Foreign Policy 2013-ban a vezető globális gondolkodók közé választotta.

Uruguayt 2010 és 2015 között vezette. A 70-es, 80-as években, a katonai diktatúra idején 14 évre börtönbe zárták és megkínozták a gerillamozgalomban való részvétele miatt. Jelenleg 89 éves, nemrég rákkal diagnosztizálták, de a jelek szerint még relatív jó egészségi állapotban van.

Mujica már régóta egy Montevideo környéki, szerény farmon él feleségével, ahol saját bevallása szerint csirkéket etet, traktort vezet és élvezi a természetet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Figyelmeztetést adott ki az Egyesült Államok Iránra
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:30
Az Egyesült Államok iráni virtuális nagykövetsége péntek hajnalban biztonsági figyelmeztetést adott ki, amelyben felszólította az amerikai állampolgárokat, hogy azonnal hagyják el Iránt.
Nemzetközi Merénylet történt egy orosz katonai vezető ellen Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 10:12
Egy magas rangú orosz tábornokot többször meglőttek és megsebesítettek az orosz fővárosban.
Nemzetközi Magyarország menedéket adott, Varsó elítélte, most európai elfogatóparancs jöhet a lengyel ex-miniszter ellen
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 09:13
A varsói kerületi bíróság csütörtökön elrendelte Zbigniew Ziobro letartóztatását.
Nemzetközi Fontos tárgyalást rendeznek ma a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2026. február 6. 08:10
Irán és az Egyesült Államok Ománban egyeztetnek Teherán nukleáris programjáról.
Nemzetközi Átveszi az irányítást az üzleti világban a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 19:33
Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást – írta friss elemzése alapján a Deloitte.
Nemzetközi Trump újabb játszmája: lejárt az Új START atomfegyver-korlátozási egyezmény – de mi jön ezután?
Bózsó Péter | 2026. február 5. 19:07
Lehet, hogy elindul egy új fegyverkezési verseny a nukleáris arzenálok terén, de van remény egy új, többoldalú megállapodásra is.
Nemzetközi Epstein-ügy: a brit miniszterelnök bocsánatot kért
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:23
A botrány kikezdte a kormányfőt.
Nemzetközi Zelenszkij világossá tette feltételét a tűzszünethez
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 18:07
Ukrajna kész a tűzszünetre, de Moszkván a sor – mondja az ukrán elnök. 
Nemzetközi Hadat üzent a tenger alatti szabotázsoknak az EU
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 15:46
Több száz millió euróval védik az adatkábeleket. 
Nemzetközi Remény a békére: új fogolycsere Kijev és Moszkva között
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 15:29
Öt hónap után először.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG