2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Csehország kilép a moszkvai székhelyű Nemzetközi Űrtávközlési Rendszer és Szervezetből (Interszputnyik), amelyet a múlt század '70-es éveinek elején hozott létre kilenc szocialista ország, köztük az akkori Csehszlovákia.

Az ipari és kereskedelmi tárca, illetve a külügyminisztérium közös javaslatát szerdán hagyta jóvá a cseh kormány — jelentette az MTI. A kabinet honlapján csütörtökön megjelent közlemény szerint a lépésnek geopolitikai indokát Oroszország Ukrajna elleni katonai támadása jelenti – olvasható a közleményben.

Az Interszputnyik célja egy nemzetközi műholdas rendszer létrehozása volt, amelyet kommunikációs célokra használtak fel a tagországok. Jelenleg a szervezetnek 25 tagja van, köztük több ázsiai és afrikai ország is. Mai cseh vélemény szerint Csehszlovákia számára az Interszputnyik tagság a szervezet megalakulásakor hasznos volt, mert lehetőséget nyújtott a műholdas rendszerek nyújtotta kommunikációs csatornák kihasználására.

Csehország fölött változik a geopolitikai égbolt
Csehország fölött változik a geopolitikai égbolt
Fotó: Pixabay

Csehország jelenleg azonban több hasonló szervezetnek is tagja. „Az olyan méretű országnak, mint Csehország, az a hasznos, ha csak a legfontosabb műholdas kommunikációs szervezetek munkájában vesz részt aktívan” – áll a közleményben.

A cseh kilépés másik oka geopolitikai, mivel a szervezet székhelye Moszkvában van, nem kizárható az orosz befolyás növelése. Ebből az okból az Interszputnyikot már elhagyta Németország, Ukrajna, Lengyelország és néhány más állam pedig mérlegeli kilépését.

Magyar tagság

Az Intersputnik honlapja szerint, Magyarország 1972 óta tagja a szervezetnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi 72 millió eurót küldenek Csádba is Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 14:32
Az Európai Bizottság afrikai segélyekről döntött.
Nemzetközi Kína az űrből is besegít az orosz haderőnek
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 13:14
Aggasztó együttműködés.
Nemzetközi Már felvette az ukrán külügy a kapcsolatot Orbán Anitával
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:46
Készek új lapot nyitni a magyar-ukrán kapcsolatokban.
Nemzetközi Van, ahol még dübörög az illiberális demokrácia: török ellenzékieket vette őrizetbe
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 11:34
Gyűlnek a hűvösön a legnagyobb ellenzéki párt politikusai.
Nemzetközi Megint lőttek egy hajóra a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 08:59
Figyelmeztetést sem kaptak előtte.
Nemzetközi Hivatalos: jöhet az olaj a Barátság vezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 08:34
A Mol a Budapesti Értéktőzsde honlapján jelentette be, hogy befejeződtek a javítási munkálatok a kőoalajvezeték ukrajnai szakaszán.
Nemzetközi J. D. Vance nem repül – várják az új javaslatot Washingtonban
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 08:02
Nem lett volna értelme Pakisztánba menni a békéről tárgyalni – de mindenki azt reméli, hogy hamarosan lesz.
Nemzetközi Trump megint elrántotta a kormányt az utolsó pillanatban Iránnal szemben
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 06:26
Meghosszabbítja a fegyverszünetet az amerikai elnök.
Nemzetközi Kínai műholdas adatok vezetik célra az iráni fegyvereket?
Litván Dániel | 2026. április 22. 05:44
Egy nagyságrenddel élesebb képeket csinál Irán saját eszközeihez képest egy kínai műhold, amelyet az Iráni Forradalmi Gárda használhat.
Nemzetközi Orbán Viktor egykori szövetségese meghívta Magyar Pétert
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 19:29
Aleksandar Vucic szerb elnök telefonon beszélt kedden Magyar Péterrel, a Tisza Párt elnökével, Magyarország leendő miniszterelnökével, és meghívta őt szerbiai látogatásra. Ezt maga a szerb államfő közölte a közösségi médiában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG