2p

A leendő elnök a Mexikói-öböl nevét is megváltoztatná, Amerika-öbölnek nevezné át azt.

Donald Trump megválasztott elnök kedden nem zárta ki a gazdasági mellet a katonai fellépést sem annak a tervének a részeként, hogy az Egyesült Államok visszavegye az ellenőrzést a Panama-csatorna felett, és megszerezze a Dániához tartozó Grönland területét — számol be róla a Reuters.

Egy sajtótájékoztatón arra a kérdésre válaszolva, hogy biztosíthatja-e a világot arról, hogy nem alkalmaz katonai, vagy gazdasági kényszert amikor megpróbálja megszerezni az irányítást a Panama-csatorna és Grönland felett, Trump azt mondta:

„Nem, nem biztosíthatom önt a kettő közül egyik esetében sem. De azt elmondhatom, hogy szükségünk e területekre a gazdasági biztonságunk érdekében.”

A rendkívüli nyilatkozat akkor hangzott el, amikor Trump tovább részletezte expanziós menetrendjét, két héttel január 20-i washingtoni beiktatása előtt.

Donald Trump amerikai elnöka jövőben  nem fog feltartott kézzel állni
Donald Trump amerikai elnöka jövőben nem fog feltartott kézzel állni
Fotó: MTI/EPA/Cristobal Herrera

Kanadára is igényt tart

Megismételte, hogy Kanadát az Egyesült Államok részévé tegye, és bírálta a kanadai árukra, valamint Kanada katonai támogatására fordított amerikai kiadásokat.

Trump azt javasolta, hogy vámokat vessenek ki Dániára, ha az ellenáll Grönland megvásárlására tett ajánlatának, amely szerinte létfontosságú az Egyesült Államok nemzetbiztonsága szempontjából. Dánia előzőleg kijelentette, hogy Grönland nem eladó.

Trump azt is megfogadta, hogy a Mexikói-öböl nevét Amerikai-öbölre változtatja, és megismételte ígéretét, hogy jelentős vámokat vet ki Mexikóra is. „Sok területet átölel” – mondta az öbölről. Amerika-öböl. Milyen szép név."

Megismételte korábbi fogadalmát, miszerint Észak-Amerika legmagasabb hegycsúcsának, Denalinak a nevét visszaváltoztatja Mount McKinley-re. Korábban Barack Obama volt elnök az alaszkai hegy nevét az amerikai őslakosok tiszteletére változtatta meg.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Vlagyimir Putyin elárulta, hány települést foglaltak el az idén
Privátbankár.hu | 2025. október 8. 06:35
Csaknem ötezer négyzetkilométer területet foglalt el idén az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Nemzetközi A teljes régió stabilitását hátbalőtte Izrael Katarban
Litván Dániel | 2025. október 8. 05:44
Kiderült, miért nem védték meg az amerikai fegyverek Dohát. De mi lesz ebből hosszabb távon? Izrael vörös vonalat lépett át, van még visszaút?
Nemzetközi Tényleg megtámadja Oroszország Lengyelországot? Ezt gondolják a moszkvai fiatalok
Wéber Balázs | 2025. október 7. 18:43
Európában egyre terjed a félelem, hogy Oroszország Ukrajna után egy uniós tagországra is kivetheti a hálóját. A Kreml szerint nincsenek ilyen tervek. De mit gondolnak erről az orosz átlagemberek, és mennyire van elegük a háborúból? Ezt vesszük górcső alá az e heti Nagyítóban.  
Nemzetközi Két éve történt a Hamász terrortámadása Izraelben
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 16:49
A harcok azonnali lezárását és a túszok elengedését sürgette az ENSZ-főtitkár a terrortámadás második évfordulóján.
Nemzetközi Tűzszünet Damaszkusz és a kurd fegyveres csoportok között
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 16:22
Átfogó megállapodást kötöttek. 
Nemzetközi Megkéseltek egy német politikust – otthonában érte a támadás
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 15:18
Életveszélyes állapotban szállították kórházba kedden egy nyugat-németországi város frissen megválasztott polgármesterét, Iris Stalzert, akit az otthonában ért késes támadás.
Nemzetközi Döntött az Európai Parlament Magyar Péter mentelmi jogáról
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 12:39
De Dobrev Klára és Ilaria Salis is izgulhatott.
Nemzetközi Mentelmi jog: Manfred Weber mégis az Orbán-kormány mellé áll?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 10:28
Úgy tűnik, az egyik ügyben a magyar kormány szája íze szerinti döntést hozhat az Európai Néppárt.
Nemzetközi Fontos beismerést tett egy ukrán képviselő az új ukrán rakétákról
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 09:24
Már Oroszország felett is szálltak a Flamingók, de nem ez az egyetlen új fejlesztés, ami miatt fájhat az oroszok feje.
Nemzetközi Hatalmas pácban van Macron, ő is követheti miniszterelnökét a süllyesztőbe?
Privátbankár.hu | 2025. október 7. 08:17
Tovább pörög a francia kormányválság, most már az elnök lemondása is valós lehetőségnek tűnik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG