3p

Az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás második szakasza megadhatja az esélyt a magyar állampolgárságú túsz kiszabadulására is, ehhez viszont az első szakasz teljesülésére van szükség, amiért hazánk is szorít – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.

Az Izrael és a Hamász közötti tűzszüneti megállapodás második szakasza megadhatja az esélyt a magyar állampolgárságú túsz kiszabadulására is, ehhez viszont az első szakasz teljesülésére van szükség, amiért hazánk is szorít – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető telefonon egyeztetett Gideon Szaár izraeli külügyminiszterrel és emlékeztetett arra, hogy a Hamász tizenöt hónapja támadta meg Izraelt egy bestiális merénylet keretében, és azóta várja a világ, hogy valamifajta megoldás szülessen a konfliktusra. Üdvözölte, hogy végre megszületett a megállapodás a tűzszünetről és a túszok szabadon bocsátásáról, aminek egyik következményeként izraeli kollégája is elhalasztotta az erre a hétre tervezett budapesti látogatását.

Arról számolt be, hogy Gideon Szaár ugyanakkor telefonon tájékoztatta a mai napon a több szakaszra bontott megállapodásról, amelynek első fázisában harminchárom túsz fog kiszabadulni a terrorcsoport fogságából.

Szijjártó Péter a magyar túszról közölt információkat
Szijjártó Péter a magyar túszról közölt információkat
Fotó: MTI

„Magyarország üdvözli ezt a megállapodást. Megértjük, hogy az izraeli kormánynak ez egy nagyon nehéz döntés volt, ugyanakkor nagyra becsüljük azt az elkötelezettséget, amellyel az izraeli kormány, illetve a közvetítők dolgoztak ennek a megállapodásnak a létrehozása érdekében” – szögezte le.

„A közel-keleti térség biztonsága nemcsak Európa, hanem az egész világ biztonságára nagy hatással van, tehát egy ilyen tűzszüneti megállapodás az egész világ biztonsági helyzetét, benne Európa biztonsági helyzetét is javítja” – tette hozzá.

„Mi viszont egy kifejezetten nemzeti szempontból is szorítunk azért, hogy ennek a megállapodásnak az első fázisa tökéletesen teljesülésbe menjen, hiszen az első szakasz végrehajtása az előfeltétele annak, hogy a második szakaszról is megállapodás születhessen, és a második szakasz adja meg a reményt arra, hogy a még mindig a Hamász fogságában lévő magyar állampolgárságú túsz is kiszabadulhasson, hiszen a mostani szabadítási fázisban nők, illetőleg a betegek és az idős férfiak fognak szabadulni” – folytatta.

Szijjártó Péter rámutatott, hogy a magyar állampolgárságú túsz egy fiatalabb férfi, aki nem tartozik az előbb említett kategóriákba, így az ő kiszabadulásához szükség van arra, hogy az első fázis tökéletesen teljesüljön, és utána sikerüljön megállapodást kötni a másodikról is.

„Én arról biztosítottam az izraeli külügyminiszter kollégát, hogy Magyarország ott áll ebben a kérdésben Izrael mögött, mellett. Támogatjuk a tűzszüneti megállapodás végrehajtását, és elkötelezettek vagyunk a támogatásunkat megadni annak érdekében is, hogy ezt a megállapodást majd egy újabb fázis követhesse” – tudatta. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az oroszok továbbra is szállítanak olajat Kubába
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 09:37
Az Egyesült Államok lépéseket tett annak érdekében, hogy megakadályozza az összes olaj Kubába jutását, ugyanakkor tárgyalásokat kezdett a szigetországgal.  
Nemzetközi Nem sikerült megbuktatni Orbán Viktor szövetségesét
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 06:46
Hiányzott 17 szavazat a cseh parlamentben.
Nemzetközi Durva számokat mondott be Zelenszkij
Privátbankár.hu | 2026. február 5. 06:28
Elmondta, mennyi katonát vesztettek, és hogy szerinte mennyit veszthetnek még az oroszok.
Nemzetközi Hatalmas karcsúsítás az ikonikus amerikai lapnál
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 19:14
Tömeges leépítést jelentett be a The Washington Post, a dolgozók harmadát elküldték.
Nemzetközi Ki kell vizsgálni az Epstein-ügy magyar szálait a Mi Hazánk szerint
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:44
Felszólították Pintér Sándort.
Nemzetközi Orbán Viktor: Kiutasítjuk a kényszersorozásban részt vevő ukránokat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 17:14
A kényszersorozáson részt vett ukrán személyeket érinti. 
Nemzetközi Háborúpártisággal gyanúsítják a téli olimpián induló orosz sportolókat
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:51
A BBC Sport által megszerzett bizonyítékok szerint több orosz sportoló, akik semlegesként indulhatnak a téli olimpián, kapcsolatban állnak az ukrajnai háborút támogató tevékenységgel.
Nemzetközi Maja T. nyolc év fegyházat kapott
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 16:21
Nagy nemzetközi sajtóérdeklődés közepette. 
Nemzetközi Rettentő sok embert öltek meg fegyveresek egy nyugat-nigériai támadásban
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 15:41
A kormány terrorszervezeteket hibáztat a Woro faluban történt támadásért, amely az ország egyik legvéresebb esete volt az elmúlt hónapokban.
Nemzetközi Orosz után amerikai függőség? A német kancellár inkább az Arab-öbölben keres alternatívát
Bózsó Péter | 2026. február 4. 15:20
Friedrich Merz háromnapos útja az Arab-öböl menti államokban Berlin „középhatalmak” felé fordulását jelzi, miközben elhidegül Washingtontól, és küzd Pekinggel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG