3p

Iráni különleges egységek érkeztek, hogy megvédjék a legfontosabb szíriai orosz bázist, ahonnan válogatás nélkül bombáznak az orosz gépek.

Legkevesebb 25 halálos áldozata volt azoknak a légicsapásoknak, amelyeket vasárnap a szíriai kormányerők mértek orosz szövetségeseikkel a dzsihadista lázadókra Szíria északnyugati részében – közölték hétfőn hajnalban a fehér sisakosokként ismert, Szíriában tevékenykedő önkéntes polgári védelmi erők. A NATO négy tagállama vasárnap este a szíriai konfliktus „azonnali deeszkalációjára” szólította fel az érintett feleket.

Az orosz és szíriai vadászgépek vasárnap a lázadók kezén lévő Idlibet támadták Szíria északi részén – közölték katonai források, és Bassár el-Aszad szíriai elnök ígéretet tett rá, hogy visszaszorítja az Aleppóba betörő fegyvereseket is. A hadsereg közleménye szerint az elmúlt napokban számos várost visszafoglaltak a lázadóktól.

Vasárnap légicsapás érte a négymillió lakosú Idlib központjának egyik zsúfolt lakónegyedét is, ahol a helyi mentőszolgálat legkevesebb hét halottról és sok sebesültről számolt be.

A fehér sisakosok az X-en arról írtak, hogy az Idlib és Aleppo elleni légitámadások halálos áldozatai között tíz gyermek is volt. Továbbá közölték, hogy november 27. óta az szíriai és orosz légicsapások miatt már 56-an haltak meg, közük 20 gyermek.

Egyéb hírek szerint iráni különleges erők érkeztek az orosz légierő szíriai legfontosabb bázisára, a khmeimimi légibázisra, hogy megerősítsék annak védelmét. Oroszország szíriai pozíciói azért is fontosak az oroszok számára, mert ezek biztosítják az összeköttetést Afrika irányába is – itt szállnak le például tankolni azok az orosz gépek, amelyek Afrikába szállítanak fegyvert és utánpótlást az ott aktív orosz vagy orosz irányítás alatt álló erőknek.

Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország és Franciaország a vasárnap késő este kiadott közös közleményében azonnali deeszkalációra szólított fel Szíriában, miután A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoport és a vele szövetséges lázadószervezetek fegyveresei a jelentések szerint a hétvégén elfoglalták Aleppót, amely a szíriai kormányerők ellenőrzése alatt állt.

„Szorosan figyelemmel kísérjük a szíriai fejleményeket, és sürgetjük a deeszkalációt valamennyi fél részéről, valamint a civilek és az infrastruktúra védelmét, hogy megakadályozzuk a további kényszerű elvándorlást és a humanitárius segélyek megszakadását” – fogalmazott a négy NATO-állam a közös nyilatkozatában.

Szíriai lázadók imádkoznak az északnyugat-szíriai Aleppóban 2024. november 30-án. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) elnevezésű dzsihadista lázadószervezet és a szövetségeseik november 27-én indított offenzívájuk során elfoglalták Szíria második legnagyobb városa, Aleppó nagy részét, valamint olyan településeket Aleppó és Idlíb térségében, amelyek eddig a kormányerők ellenőrzése alatt álltak
Szíriai lázadók imádkoznak az északnyugat-szíriai Aleppóban 2024. november 30-án. A Hajat Tahrír as-Sám (HTS) elnevezésű dzsihadista lázadószervezet és a szövetségeseik november 27-én indított offenzívájuk során elfoglalták Szíria második legnagyobb városa, Aleppó nagy részét, valamint olyan településeket Aleppó és Idlíb térségében, amelyek eddig a kormányerők ellenőrzése alatt álltak
Fotó: MTI/EPA

„A jelenlegi eszkaláció csak aláhúzza, hogy sürgősen szükség van a konfliktus szíriai vezetésű politikai megoldására”, az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2254-es határozatával összhangban – fűzték hozzá a közleményben arra a 2015-ös határozatra utalva, amely béketárgyalásokat szorgalmazott a szíriai kormány és az ellenzéki erők között.

Mindeközben szíriai katonai források szerint Irakból több tucat, Irán által támogatott milicista lépte át a határt, hogy utánpótlást biztosítson a kormányerőknek és támogassák őket a fegyveres felkelők elleni küzdelemben az ország északi részén.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Mélyponton a dollár, de Trump szerint remekül teljesít
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:58
Kamatcsökkentést szeretne látni Donald Trump, a dollár értékének gyengülése miatt pedig nem aggódik. Az amerikai elnök javítaná a külkereskedelmi mérleget, de eközben a bizalomvesztés miatt is egyre kevesebbet ér a dollár.
Nemzetközi Aktivizálta magát Novák Katalin
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 09:53
Hosszú hallgatás után újra rendszeresen posztol az X-en, és a Stephen J. Sahow-val közös cégénél is változások történtek. 
Nemzetközi Ebből még nagy baj lehet: Oroszország zavarja a tengerhajózás műholdas navigációját
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:58
Az északi-tengeri és a balti-tengeri országok kedden ismertetett közös nyilatkozata szerint Oroszország zavarja a tengerhajózás műholdas navigációját a térségben.
Nemzetközi A magyar határról indult a vonat, amelyet halálos dróncsapás ért Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 07:32
A Csap-Barvinkove járatot érte orosz dróntámadás, öt ember vesztette életét. Volodimir Zelenszkij terrorcselekményként hivatkozott az esetre.
Nemzetközi Amerikai Gestapo vagy Trump magánhadserege? Ez a szervezet sodorja a belháború közelébe az Egyesült Államokat
Kollár Dóra | 2026. január 28. 05:42
Az ICE működése és toborzási gyakorlata is aggályos.
Nemzetközi Magyar nemzeti tragédiára emlékezett Gulyás Gergely a Holokauszt-emléknapon
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 19:20
A Miniszterelnökséget vezető miniszter kedden a budapesti Holokauszt Emlékközpontban így fogalmazott: a holokauszt áldozatainak nemzetközi emléknapján mi elsősorban egy magyar nemzeti tragédiára emlékezünk, amelynek részesei voltunk a több százezer ártatlan áldozattal és részesei voltunk az elkövetők oldalán is.
Nemzetközi Óriási árat kérhet Trump Zelenszkijtől Ukrajna biztonságáért
Wéber Balázs | 2026. január 27. 18:20
Az Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról már lényegében megegyezett Trump és Zelenszkij. Ennek és a békének azonban súlyos ára lehet: az ukrán hadsereg kivonása Donbászból.  De be lehet-e ezt úgy csomagolni, hogy arra Kijev is rábólintson? Nagyító alatt ezúttal a készülő orosz-ukrán békeegyezmény.
Nemzetközi Robert Fico megadta a mintát Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 18:00
Míg Magyarország még csak tervezi, Szlovákia keresetet nyújt be az Európai Unió bíróságára az uniós RePowerEU-rendelettel szemben, amely 2027 novemberétől megtiltja az orosz gáz importját – jelentette be a szlovák miniszterelnök kedden.
Nemzetközi Nyolc év után a brit miniszterelnök rászánja magát erre az útra
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 13:50
Keir Starmer brit miniszterelnök kedden Kínába repül, azzal a céllal, hogy helyrehozza az Egyesült Királyság kapcsolatait a világ második legnagyobb gazdaságával, és csökkentse a britek függőségét az egyre kiszámíthatatlanabb Egyesült Államoktól.
Nemzetközi A választások utánra készítik a svédek a bunkósbotot az Orbán-kormány ellen
Litván Dániel | 2026. január 27. 12:23
A svéd kormány a háttérben az uniós szavazati jog felfüggesztésével fenyegető jogállamisági eljárás újraindításán ügyködik – de nem akar lapot adni Orbán Viktor kezébe.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG