2p

Albin Kurti nem várt a szavazatszámlálásra, de egyedül biztosan nem fog tudni tovább kormányozni.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök a vasárnap éjszaka folyamán bejelentette, hogy az általa vezetett Önrendelkezés (Vetevendosje) nyerte meg a parlamenti választást, ezért ismét ők alakíthatnak kormányt.

A párt megfigyelései mellett az exit pollok is arra utalnak, hogy az Önrendelkezés szerezte meg a legtöbb szavazatot a vasárnapi koszovói választáson, ám várhatóan egyedül nem tud kormányt alakítani, így koalíciós tárgyalásokra lesz szükség – közölte a Klan Kosova televízió.

Vasárnap az ország mintegy kétmillió szavazópolgára a 120 fős parlament új összetételéről döntött. A huszonhét választási listán a legnagyobb albán pártok mellett a Koszovóban élő nemzeti kisebbségek többsége is megtalálható volt. A koszovói választási törvény szerint önállóan induló pártok esetében 5 százalékos a parlamenti küszöb, míg koalíciók esetében 7 százalékos. A kisebbségek a pozitív diszkriminációnak köszönhetően 20, úgynevezett fenntartott hellyel rendelkeznek, ebből 10 hely a szerbeket illeti meg.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök a közösségi médiában gratulált a koszovói szerb kisebbségnek, illetve a Belgrád által támogatott Szerb Listának, amely a bejelentése szerint mind a 10, szerbeknek fenntartott helyet megszerezte.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök, a kormányzó Önrendelkezés (Vetevendosje) párt vezetője voksolni érkezik a koszovói parlamenti választáson egy pristinai szavazóhelyiségbe 2025. február 9-én
Albin Kurti koszovói miniszterelnök, a kormányzó Önrendelkezés (Vetevendosje) párt vezetője voksolni érkezik a koszovói parlamenti választáson egy pristinai szavazóhelyiségbe 2025. február 9-én
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki

Legutóbb 2021. február 14-én tartottak parlamenti választást a nyugat-balkáni államban. A voksolást akkor az Albin Kurti vezette Önrendelkezés (Vetevendosje) nyerte meg, és 58 parlamenti helyet szerzett meg. Az ország 2008-as függetlenné válás óta ez volt az első alkalom, hogy egy kormány ki tudta tölteni teljes, négyéves megbízatási idejét.

A koszovói választási bizottság vasárnap este műszaki hibára hivatkozva nem közölt előzetes eredményeket, várhatóan ezeket hétfőn nyilvánosságra hozza.

Frissítés: a hétfő hajnalban közzétett első eredmények szerint a szavazatok közel háromnegyedének megszámlálása után a Vetevendosje 41,99 százalékon áll, a második helyen a Koszovói Demokratikus Párt áll, 21,84 százalékos eredménnyel.

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Országszerte leállt az internet Iránban
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 20:01
Miközben egyre hevesebb tiltakozások zajlanak a súlyosbodó válság miatt.
Nemzetközi Szomália visszautasítja az amerikai vádakat
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 19:32
Segélyügyben robbant ki a vita.
Nemzetközi Felháborodtak az oroszok, jogellenesnek tartják az amerikai hajólefoglalást
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 18:03
Felszólították Amerikát, hogy térjenek vissza a nemzetközi tengerjog alapelveihez.
Nemzetközi Írország egy követ fúj a magyar kormánnyal
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 16:53
Ahogy Franciaország, Lengyelország és Magyarország jelezte, ők sem fogják megszavazni az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodást.
Nemzetközi Ukrajna kész a végső egyeztetésre
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 15:21
Az Ukrajnának nyújtandó amerikai biztonsági garanciákról szóló kétoldalú dokumentum lényegében készen áll arra, hogy legfelsőbb szinten véglegesítsék – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Nemzetközi Irán üzent: nem akarnak háborút, de visszavágnak, ha kell
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 14:47
Irán nem akar háborúzni Izraellel vagy az Egyesült Államokkal, de készen áll arra, hogy visszavágjon, ha ismét megtámadják – jelentette ki Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter.
Nemzetközi Szomszédunk újabb segélyt küld Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 14:04
Újabb sürgős segítségről döntött Ukrajnának csütörtöki ülésén a horvát kormány, ennek keretében technikai eszközöket és energetikai berendezéseket adományoz az országnak – közölte a zágrábi kabinet.
Nemzetközi Reagált az EU Trump újabb kivonulására
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:44
Több tucat nemzetközi szervezetből lép az ki Egyesült Államok.
Nemzetközi Borús lett az évzárás az EU-ban
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 13:21
Romlott a gazdasági hangulatindex az euróövezetben decemberben az előző havihoz képest – derült ki az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának (DG ECFIN) felméréséből.
Nemzetközi Keményen odaszólt a német elnök Donald Trumpnak
Privátbankár.hu | 2026. január 8. 11:41
Nem tetszik neki, amerre a világ tart.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG