2p

Romániában.

Bejelentette távozását Romániában hátfőn az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéről Catalin Drula parlamenti képviselő, miután az általa vezetett párt - az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) nevű pártkoalíció részeként - várakozáson aluli eredményt ért el a vasárnapi európai parlamenti (EP-) és önkormányzati választásokon.

Az MTI emlékeztet arra, hogy a  magát jobbközép pártként meghatározó USR öt évvel ezelőtt, 2019-ben - a Dacian Ciolos volt miniszterelnök által korábban alapított centrista PLUS-szal szövetkezve - a voksok 20 százalékát kapta az EP-választásokon, és Románia 32 EP-képviselője közül 8-at küldhetett Brüsszelbe az Újítsuk meg Európát frakcióba.

A vasárnap este közzétett exit poll szerint az ADU a voksok mintegy 11 százalékát szerezhette meg, ami 4 EP-képviselői mandátumot jelenthet.

Catalin Drula szerint az USR-nek tovább kell lendülnie ezen a kudarcon
Catalin Drula szerint az USR-nek tovább kell lendülnie ezen a kudarcon
Fotó: Maszol

Catalin Drula azt mondta: az USR-nek tovább kell lendülnie ezen a kudarcon, idén másik két választás (parlamenti és elnökválasztás) lesz Romániában, és olyan vezetésre van szüksége, amely vissza tudja adni a reményt "az ország modernizálására", és a hitet, hogy a szociálliberális PSD-PNL kormánykoalíció legyőzhető. Drula nem távozik azonnal, mert van még néhány irat, amit a választások kapcsán alá kell írnia, de azt ígérte, a lehető legrövidebb időn belül összehívja a tisztújító kongresszust.

Az USR a szintén vasárnap megrendezett önkormányzati voksoláson a részeredmények szerint elvesztette Brassó és Bukarest első kerületének a polgármesteri tisztségét is, de Drula szerint nem sikerült a települési és megyei önkormányzatokban sem erősödnie a négy évvel ezelőtti 8 százalékhoz képest.

Drula meg is nevezte kit látna szívesen az USR élén. Úgy vélte: a Temesváron újabb polgármesteri mandátumot szerző Dominic Fritz lehetne a legalkalmasabb a párt vezetésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meghaltak Nicolás Maduro kubai testőrei
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 08:32
Teljesítették a küldetésüket.
Nemzetközi Csak az Orbán-kormány nem írta alá a közös uniós nyilatkozatot Venezueláról
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 08:05
A nemzetközi jogot kellett volna tiszteletben tartani.
Nemzetközi Trump Kolumbiát is szívesen megtámadná
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 07:12
Az amerikai elnöknek tetszik az ötlet.
Nemzetközi Medvegyev: Samu bácsi fő motivációja mindig egyszerű volt
Privátbankár.hu | 2026. január 5. 06:35
 Az orosz biztonsági tanács alelnöke szerint jogellenes az Egyesült Államok venezuelai akciója.
Nemzetközi Korszakhatárhoz ért Latin-Amerika, újjáéledt a Monroe-elv – interjú az amerikai katonai beavatkozás hátteréről
Wéber Balázs | 2026. január 5. 05:46
Arról Latin-Amerikában sincs különösebb vita, hogy Nicolás Maduro illegitim vezető, az eltávolításának módjáról azonban igen. A hidegháború vége óta ilyen beavatkozás nem történt az amerikai földrészen, a Monroe-elv és a félelem az újabb amerikai intervencióktól újjáéledt – mondta el lapunknak Lénárt András Latin-Amerika szakértő a Venezuelával szembeni amerikai beavatkozással kapcsolatban. A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Hispanisztika Tanszékének docense a történelmi háttér mellett beszélt a narkoterrorizmus vádjának gyenge pontjairól, a helyi olajkincs kihasználatlanságának okairól, valamint az ellenzék és a demokratizálódás esélyeiről is.
Nemzetközi Fontos segítséget kapott a venezuelai lakosság
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 14:41
A Starlink ingyenesen elérhető.
Nemzetközi Észak-Korea nagyon kiakadt Trump lépése miatt
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 12:28
A rezsim erős hangvételű nyilatkozatban reagált.
Nemzetközi Remigráció – a tudománytól a szélsőjobbig, és tovább?
Bózsó Péter | 2026. január 4. 11:29
A remigráció – amely egykor a szélsőjobboldali, etnikai kisebbségek kitoloncolását szorgalmazó elképzelés volt – most egyre nagyobb teret hódít az Egyesült Államok republikánus köreiben, ahogy Donald Trump elnök kitölti a második ciklusa első évét.
Nemzetközi Egy 15 éves fiút és egy halászt is megölhettek Gázában
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 10:50
Izrael egyelőre nem reagált a hírekre.
Nemzetközi Rossz éjszakája volt az Iszlám Államnak
Privátbankár.hu | 2026. január 4. 10:23
A dzsihadista terrorszervezet szíriai állásait támadta a brit királyi légierő (RAF).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG