2p

Az alkotmánybírósághoz fordul Petr Pavel cseh államfő, amennyiben az Andrej Babis vezette kormány júniusban nem nevezi ki őt az ankarai NATO-csúcstalálkozóra utazó cseh küldöttség tagjává – mondta Petr Pavel újságíróknak csütörtökön Prágában, miután beszédet mondott a Globsec nemzetközi biztonságpolitikai konferencián.

A NATO-csúcstalálkozóját július 8-án a török fővárosban tartják. Andrej Babis szerdán újságíróknak azt mondta, hogy a cseh küldöttség összetételéről júniusban dönt a kormány. A kormány és a köztársasági elnök között néhány hónapja robbant ki nyílt vita arról, ki képviselje Csehországot az ankarai csúcson. Andrej Babis azzal érvel, hogy a kormány feladata megvédeni szövetségesei előtt a védelmi kiadások nagyságát, míg Petr Pavel szerint Csehország képviselete külföldön az államfő alkotmányos joga.

Petr Pavel és Andrej Babis május elején négyszemközt is tárgyalt a témáról, de nem jutottak közös nevezőre. Pavel azt is javasolta, hogy ő a csúcstalálkozó első, nem hivatalos részén, az államfők és a kormányfők közös munkavacsoráján képviselné az országot, míg a másnapi hivatalos ülésen a kormányfő és a szakminiszterek vennének részt.

A vita gyökerei januárba nyúlnak vissza, amikor nézeteltérés keletkezett az államfő és Petr Macinka külügyminiszter között, mert az államfő nem volt hajlandó kinevezni miniszternek Filip Tureket, a Macinka által vezetett Autósok párt tiszteletbeli elnökét.

 Petr Pavel jogi lépésekre készül
Petr Pavel jogi lépésekre készül
Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins

Macinka akkor úgy fogalmazott, hogy Petr Pavelt az ellenzék képviselőjének tekinti, aki a csúcstalálkozón nem tudná jól elmagyarázni, hogy miért csökkentette a Babis-kormány a védelmi kiadásokat az idei költségvetésben. Korábban az ilyen fórumokon általában vagy az államfő vagy a kormányfő, esetleg mindkettő részt vett. Petr Pavel hivatalba lépése óta 2023-ban és a következő években is mindig részt vett a NATO-csúcstalálkozókon. A cseh államfő korábban, még tábornokként öt éven át a NATO Katonai Bizottságának elnöke volt.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Futball-vb: stoplis cipőket loptak a torna egyik esélyesétől
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 12:31
Az amerikai rendőrség két gyanúsítottat őrizetbe vett Kansas Cityben azzal a gyanúval, hogy ők lopták el a világbajnokságon szereplő angol labdarúgó-válogatott játékosainak stoplis cipőit.
Nemzetközi Nem az az igazán izgalmas, hogyan lőtték le az amerikai Apache-ot, hanem az, mivel mentették ki a pilótákat
Litván Dániel | 2026. június 13. 10:16
Megmutatta az amerikai haditengerészet, hogy nekik is vannak érdekes új kütyüjeik.
Nemzetközi Lecsapott az amerikai hadsereg a Hormuzi-szorosnál
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 09:51
Az Egyesült Államok megsemmisített több iráni drónt, amely a Hormuzi-szoroson áthaladó hajókat vette célba – jelentette be szombaton az amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM).
Nemzetközi Futball-vb: negyed óra hiányzott a hőstetthez a bosnyákoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 08:11
Bosznia-Hercegovina egészen a 78. percig vezetett a társházigazda Kanada ellen, de végül be kellett érnie egy döntetlennel. A nap másik mérkőzésén a szintén társházigazda Egyesült Államok hengerelt Paraguay ellen.  
Nemzetközi Nagy bejelentést tett Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. június 13. 07:41
Szerinte újabb nagy lépést tettek a kárpátaljai magyarok nyelvhasználati, oktatási, kulturális és politikai jogainak garantálásáért. A korábban szakértői szintű megállapodást politikai szinten is jóváhagyták.
Nemzetközi Órákon belül bevetheti Putyin az Oresnyiket?
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 18:05
Putyin belátható időn belül készülhet valamire egy nukleáris töltetű, gyilkos fegyverrel. 
Nemzetközi Nem csak nálunk kongathatják meg a vészharangot
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 16:24
Magyarországhoz hasonlóan csökkent a lakosság száma az első negyedévben Csehországban is.
Nemzetközi Forró pillanatok várhatnak Trumpra
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 16:07
Hétfőn kezdődik a G7-országok csúcstalálkozója a franciaországi Evianban, amelyen az európaiak megpróbálják majd áthidalni a távolságot az amerikai elnökkel a közel-keleti és ukrajnai háborúkkal kapcsolatban is.
Nemzetközi Vasárnap befejeződhet az iráni háború?
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 15:41
A Reuters szerint a felek a svájci Genfben írhatják alá a békemegállapodást.
Nemzetközi Újraindul a hidroplánforgalom a szerelmesek városából
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 13:41
Hosszú idő után újra kétéltű repülőgép (hidroplán) száll fel szombaton a velencei lagúnából, az első ilyen járat a Lido és a horvátországi Losinj-sziget között közlekedik – számolt be róla a La Repubblica olasz napilap.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG