2p

Brüsszel továbbra is bizalmatlan.

Az Egyesült Államok és Kína közötti vámháborúban Peking igyekszik szorosabb kapcsolatokat kialakítani az Európai Unióval – számolt be a Financial Times.

Kínai kereskedelmi delegációk több európai fővárosba is ellátogattak az elmúlt hetekben, miközben a kínai gyárak alternatív piacokat keresnek az amerikai tarifák elkerülése érdekében.

Az Európai Unió ugyanakkor óvatos a nyitás kérdésében, elsősorban a kereskedelmi mérleg Kína javára fennálló egyensúlytalansága, a kínai piac zártsága és Peking Oroszország iránti hozzáállása miatt. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ugyan együttműködésről beszélt Li Csiang kínai miniszterelnökkel, de hangsúlyozta: az EU meg fogja védeni magát a dömpingáras importtal szemben.

A cikk szerint a kínai export Európába tavaly több mint kétszerese volt az importnak. Az EU több védővizsgálatot is indított, amelyek már száz százalékot meghaladó vámokhoz vezettek, Kína pedig válaszul uniós élelmiszeripari termékek ellen indított eljárásokat.

Kínai részről az együttműködés mellett érvelő Zhang Yansheng szerint az Egyesült Államok lépései lehetőséget adnak a Kína–EU viszony újragondolására. A kínai elnök, Hszi Csin-ping is tárgyalt erről a múlt héten a spanyol kormányfővel, Pedro Sánchezzel, és az egyoldalú nyomásgyakorlás elleni közös fellépést sürgette.

A Financial Times forrásai kiemelték: komoly feszültségek maradtak fenn, például az orosz–ukrán háborúval kapcsolatos kínai álláspont, illetve a Huawei európai tevékenységével összefüggő belga vizsgálat miatt is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Itt a Gáza-trauma: megugrott az öngyilkosságok száma az izraeli hadseregben
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 13:16
Jelentősen megnövekedett az öngyilkosságok száma az izraeli hadseregben – jelentette a katonai rádió szerdán.
Nemzetközi Kedden a Karmelitában járt, szerdán megbukott a boszniai szerb elnök
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 11:51
A boszniai szerb elnököt előzőleg egy év letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
Nemzetközi Trump fölrúgta az indiai-pakisztáni darázsfészket
Káncz Csaba | 2025. augusztus 6. 10:49
Az indiai miniszterelnök túlbecsülte befolyását Trump elnökre. A Fehér Ház közeledése Pakisztánhoz pedig egy igazi rémálom Új-Delhi számára. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Putyin bombái egy üdülőközpontra záporoztak
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 10:28
Az orosz hadsereg csapást mért a Zaporizzsjai járásra.
Nemzetközi Hirosimai polgármester az évfordulón: „A világ figyelmen kívül hagyja a nukleáris tragédiákat”
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 09:07
Az atombomba 80. évfordulóján Kazumi Matsui arra kéri a fiatalokat, hogy ismerjék fel a nukleáris fegyverek „embertelen” következményeit elrettentő eszközként.
Nemzetközi Orbán Viktor megállapodást kötött a világ egyik legkorruptabb államával
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:37
A miniszterelnök megadta a felhatalmazást az Egyenlítői-Guineával kötendő szerződéshez.
Nemzetközi Trumpék blokkolták Amerikában az mRNA-vakcinák fejlesztésének finanszírozását
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 08:18
Az amerikai egészségügyi minisztérium kedden bejelentette az mRNA-vakcinák fejlesztésének a leállítását a biológiai orvostudományi kutatási részlegén belül – írja az MTI.
Nemzetközi Már folynak a tárgyalások a Kremlben Trump „végső ultimátumáról”
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 6. 07:52
Kirill Dimitrijev, az orosz FDI-alap vezetője fogadta Steven Witkoffot, Donald Trump egyik Ukrajna-ügyi tárgyalóját.
Nemzetközi A világ legkegyetlenebb bűnözőit a világ legveszélyesebb fegyvereinek használatára képezik ki Ukrajnában?
Litván Dániel | 2025. augusztus 6. 05:43
A világ legjobban gyilkoló drónpilótái és leghatékonyabb drónjai most az ukrán fronton vannak – és úgy tűnik, akadnak sötét szereplők, akik hasznosítanák a tapasztalatokat.
Nemzetközi Clintonékat is beidézték az Epstein-ügy miatt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 18:47
Bill és Hillary Clintont is beidézték a kongresszusi Epstein-vizsgálat miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG