5p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Magáncégek is a túszok hazahozását követelő hozzátartozók mögé állhatnak? Hatalmas botrány van kerekedőben a hat meggyilkolt túsz körül.

Miután vasárnap hajnalban az izraeli haderő hat túsz holttestére bukkant a gázai övezetben, egymás után érkeznek a megszólalások az üggyel kapcsolatban.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök vasárnap délelőtt videonyilatkozatot adott ki, amelyben a Hamász palesztin iszlamista szervezetre hárította a felelősséget a túszok haláláért, a túsztárgyalások kudarcáért.

"Folyamatosan zajlanak az elraboltak kiszabadítására irányuló erőfeszítések, a Hamász nem hajlandó valódi tárgyalásokat folytatni" - mondta.

"Azt mondom a Hamász terroristáinak, akik meggyilkolták túszainkat, és vezetőiknek: halál fiai vagytok. Nem nyugszunk, nem csillapodunk, üldözni fogunk, és el fogunk érni titeket, és leszámolunk veletek" - tette hozzá.

Uri Danino, Alex Lubanov, Almog Szaroszi, Hirsch Goldberg-Polin, Karmel Gat és Eden Jerusalmi holttestét egy alagútban találták meg Rafahban. Daniel Hagari, a hadsereg (IDF) szóvivője bejelentette, hogy a hat túszt a Hamász "brutálisan meggyilkolta" nem sokkal a csapatok érkezése előtt, egy-két nappal ezelőtt.

Benjámin Netanjahu a történtek után lemondta vasárnap reggeli programját, egy jeruzsálemi általános iskolának a tanévkezdés alkalmából tervezett meglátogatását.

A hat halott közül négyet, a két nőt, Karmel Gatot és Eden Jerusalmit, valamint a sebesült Hirsch Goldberg-Polint és Almog Szaruszit már a túszalku első szakaszában szabadon kellett volna engedni. A július elején átadott listákon szerepeltek.

"Darabokra tört az egész nép szíve" - írta közleményében Jichák Hercog államelnök. "Izrael nevében szívembe fogadtam családjaikat, és bocsánatot kérek. Bocsánat, amiért nem tudták épségben hazavinni szeretteiket" - tette hozzá.

Joáv Galant védelmi miniszter a biztonságpolitikai kabinet összehívására szólított fel vasárnap reggel.

"Azonnal össze kell hívni a biztonságpolitikai kabinetet, és módosítani kell a péntek hajnali döntést a philadelphi tengelyről. A hidegvérrel meggyilkolt elraboltak számára ez már késő, de haza kell hozni a Hamász fogságában maradt túszokat. Izrael le fog számolni a Hamász összes vezetőjével és gyilkosával az utolsó emberig"

- tette hozzá.

"A Hamász hidegvérrel meggyilkolta túszainkat, pontosan azért, hogy megadjuk magunkat, elfogadjuk a követeléseit, és lehetővé tegyük számára a túlélést és hogy helyreállítsa képességeit, és ismét megtámadja Izraelt az iráni megsemmisítési terv részeként" - mondta válaszul Galantnak a jobboldali Vallásos Cionisták nevű telepespárt elnöke, Becalel Szmotrics pénzügyminiszter, aki a harcok fokozását követelte a Gázai övezetben.

"A kabinet nem enged olyan önfeladó megállapodást, amely feladja Izrael biztonságát, hanem arra utasítja az izraeli hadsereget és a biztonsági intézményeket, hogy szigorúbb árat követeljen a Hamásztól. Az IDF-erőinek a jelenlegi határtól két kilométerrel beljebb kell mozdulniuk, és mindent le kell tarolniuk útjukon. Ez egy olyan terület lesz, amely soha nem tér vissza a gázaiakhoz" - tette hozzá.

Jaír Lapid, az ellenzéki centrista Van jövő párt és a parlamenti ellenzék elnöke az X közösségi portálon azt írta: "politikai érdekeket követnek ahelyett, hogy alkut kötnének, ahelyett, hogy életeket mentenének, a túszokat temetik. Netanjahu mindent megtesz azért, hogy hatalmon maradjon, ahelyett, hogy azért tenne meg mindent, hogy hazahozza őket".

Az elhurcoltak családjainak főhadiszállása felszólította a miniszterelnököt a túszalku aláírására.

"Az elraboltak visszaküldéséről szóló megállapodás már több mint két hónapja a tárgyalóasztalon van. Ha nem torpedóznák meg, nem hoznának fel kifogásokat és média-blöfföket, valószínűleg életben lennének az elraboltak, akiknek a haláláról reggel értesültünk" - írták.

A családtagok szövetsége általános sztrájkra szólított fel, hogy ezzel nyomást gyakoroljanak az izraeli kormányra a nagyobb rugalmasság érdekében a Hamásszal folytatott tárgyalásokon.

Túszul ejtett családtagjaik hazahozatalát követelő tüntetők egy májusi megmozduláson - most az egész ország mögéjük állhat?
Túszul ejtett családtagjaik hazahozatalát követelő tüntetők egy májusi megmozduláson - most az egész ország mögéjük állhat?
Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan

Az Izraeli Üzleti Fórum, amely az ország kétszáz legnagyobb magánvállalatának munkavállalóit képviseli, bejelentette, hogy csatlakozik a túszok családjaihoz, és mozgósításra szólítja fel a lakosságot.

"A biztonsági káosz mellett gazdasági káosszal nézünk szembe elfogadható állami költségvetés nélkül, sztrájkkal az oktatási rendszerben, és a közszolgáltatások összeomlásával. Este vésztanácskozást tartunk együtt a túszok rokonságának szervezetével és más szervezetekkel, és nyilvánosságra fogjuk hozni döntésünket"

- közölték.

Az újabb hat meggyilkolt túsz után jelenleg az iszlamista Hamász október 7-i terrortámadásában elrabolt kétszázötvenegy túsz közül kilencvenhét található a Gázai övezetben, akik közül legkevesebb harminchárman már halottak.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kemény büntetést kapott a Tisza Párt saját EP-frakciójától
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 18:21
Fél évig nem szólalhatnak fel az EP-ben, mivel nem vettek részt a néppárti Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány szavazásán.         
Nemzetközi Ezt is meglépte Trump: faképnél hagyta az USA az egyik legrangosabb világszervezetet
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 16:31
Az Egyesült Államok véglegesítette kilépését az Egészségügyi Világszervezetből (Worldh Health Organization – WHO) – közölte az amerikai külügyminisztérium pénteken.
Nemzetközi Brüsszel segít fűteni a fagyoskodó ukránoknak
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 15:51
Az Európai Unió 447 aggregátort juttat az orosz dróntámadások miatt áram nélkül maradt ukrajnai lakosság megsegítésére – tájékoztatott az Európai Bizottság pénteken.
Nemzetközi Orbán Viktor tudja, mit írt alá? Ezért nem lelkesedik Európa a Béketanácsért
Litván Dániel | 2026. január 23. 14:39
Magyarországon kívül csak egyetlen uniós tagállam lépett be a Béketanácsba, de ott is áll a bál miatta. Mi a bajuk az európai vezetőknek Trump kezdeményezésével?
Nemzetközi Sokkoló üzenetet küldött Kijevnek Putyin szóvivője
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 14:16
Az ukrajnai rendezés fontos feltétele, hogy az ukrán fegyveres erőknek el kell hagyniuk a Donyec-medence területét – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kosarat adott Trumpnak egy nagy uniós állam
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 13:31
Csehország egyelőre nem válaszolt a meghívásra a Béketanácsba, Spanyolország viszont egyből elutasította azt.      
Nemzetközi Abu-Dzabira figyel a világ: asztalhoz ül Ukrajna, Oroszország és az USA
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 13:18
Az éjszakai, moszkvai találkozó az Egyesült Államok különmegbízottja és Vlagyimir Putyin között nem hozott sikert. Az orosz vezetés nem enged a területi követeléseiből. 
Nemzetközi Az EU-nak függetlenebbé kell válnia az USA-tól von der Leyen szerint
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:01
Az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke mellett a dán miniszterelnök, Mette Frederiksen volt az egyik főszereplője a csütörtök esti brüsszeli uniós csúcstalálkozónak. A rendkívüli tanácskozáson főként az európai-amerikai kapcsolatokról volt szó.
Nemzetközi Beperelte a legnagyobb amerikai bankot Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 11:18
Az amerikai elnök szerint politikai okokból szüntették meg a számláit, ezért 5 milliárd dolláros kártérítést követel a JPMorgantől. 
Nemzetközi Donald Trump bejelentette az amerikai „armada” Irán felé tart
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 09:08
Az amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy az Egyesült Államok „armadája” Irán felé tart, de reméli, hogy nem kell majd használnia. Eközben megismételte Teheránnak szóló figyelmeztetéseit, hogy ne ölje meg a tüntetőket, és ne indítsa újra nukleáris programját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG