A Fülöp-szigetek és Kanada a látogató fegyveres erők státuszáról szóló megállapodást (SOVFA) készül aláírni, miután sikeresen lezárultak a védelmi és biztonsági együttműködés fokozására irányuló tárgyalások – közölte pénteken a manilai védelmi minisztérium, amiről a Reuters számol be.
A megállapodás keretet biztosít a katonai és védelmi együttműködés bővítésére, valamint javítja a két ország fegyveres erőinek együttműködési képességét – áll a minisztérium közleményében. „A Fülöp-szigetek bízik a SOVFA pozitív hatásaiban, amelyek várhatóan hozzájárulnak az indiai–csendes-óceáni térség békéjéhez, stabilitásához és együttműködéséhez” – fogalmazott a minisztérium, mérföldkőnek nevezve a megállapodást a kétoldalú védelmi kapcsolatokban.
Fotó: Wikipédia
Kanada támogatja a Fülöp-szigetek álláspontját a Dél-kínai-tenger ügyében, és kiállt a Hágai Állandó Választottbíróság 2016-os döntése mellett, amely szerint Kína széleskörű területi követelései a térségben jogilag megalapozatlanok. Kína elutasítja ezt az ítéletet.
2023-ban a Fülöp-szigetek és Kanada megállapodást kötött Ottawa Dark Vessel Detection rendszerének használatáról, amely segíti az illegális, be nem jelentett és szabályozatlan halászat elleni küzdelmet azokkal a hajókkal szemben, amelyek kikapcsolják helymeghatározó jeladóikat, hogy elkerüljék a felismerést.
Az indo-csendes-óceáni térségben fokozódó feszültségek közepette a Fülöp-szigetek szélesíti biztonsági partnerségeit, miközben fenntartja régi szövetségi kapcsolatát szerződéses partnere, az Egyesült Államok felé.
A múlt hónapban hasonló tárgyalásokat zárt le Új-Zélanddal, és a két ország várhatóan az idei év második negyedévében írja alá a hivatalos megállapodást.
Tavaly a Fülöp-szigetek ratifikálta a Japánnal kötött kölcsönös hozzáférési megállapodást, amely az első ilyen jellegű szerződés Japán és egy ázsiai ország között, és lehetővé teszi a két ország hadseregének, hogy egymás területén állomásozzon.