A dokumentumok azt mutatják, hogy a holttestek a Sde Teiman börtönből érkeztek, amelyet kínzással és jogellenes halálesetekkel vádolnak.
A gázai egészségügyi minisztérium tisztviselői a The Guardiannek elmondták, hogy legalább 135 Izrael által Gázába visszaküldött palesztin megcsonkított holttestét egy hírhedt fogolytáborban tárolták, amely létesítményt már korábban is kínzással és jogellenes halálesetekkel vádoltak.
Az egészségügyi minisztérium főigazgatója, Dr. Munir al-Bursh és a Khan Younisban található Nasser kórház szóvivője, ahol a holttesteket vizsgálják, elmondta, hogy az egyes hullazsákokban talált dokumentumok arra utalnak, hogy a holttestek mind a Sde Teimanból, egy Negev-sivatagi katonai bázisról származnak, ahol a Guardian által tavaly közzétett fotók és tanúvallomások szerint palesztin fogvatartottakat ketrecekben tartottak, bekötött szemmel és megbilincselt kézzel, kórházi ágyakhoz kötözve, és a foglyoknak pelenkát kellett viselniük.
„A hullazsákokban található dokumentumcímkék héberül vannak írva, és egyértelműen jelzik, hogy a testeket Sde Teimanban őrizték” – mondta Bursh. „A címkék azt is mutatták, hogy DNS-teszteket végeztek némelyikükön.”
Ölelés a hazatérőknek Fotó: MTI/EPA/Alaa Badarneh
Az izraeli hadsereg is nyomoz
Tavaly az izraeli hadsereg bűnügyi nyomozást indított, amely jelenleg is folyamatban van, a Sde Teimanban fogva tartott 36 fogoly halála ügyében.
Az Egyesült Államok közvetítésével létrejött gázai fegyverszünet részeként a Hamász átadta a háború során elhunyt túszok egy részének holttesteit, Izrael pedig eddig 150, a 2023. október 7-i támadás után megölt palesztin holttestét adta át.
A Guardian által látott palesztin holttestekről készült fényképek némelyike bekötött szemű, hátrakötözött kezű embert ábrázol. Az egyik képen egy férfi nyaka köré erősített kötél látható.
Bekötött szemek, megkötözés, lőtt sebek
Néhány palesztin orvos szerint az a tény, hogy sok holttest bekötött szemű és megkötözött, arra utal, hogy megkínozták, majd megölték őket a Sde Teimanban való fogva tartásuk alatt, ahol izraeli médiajelentések és a börtönőrök vallomása szerint Izrael közel 1500 gázai palesztin holttestét tartja vissza.
Egy forrás, aki a Guardiannek nyilatkozott, és aki szemtanúja volt a Sde Teimanban uralkodó fogvatartási körülményeknek, azt mondta: „Láttam egy gázai beteget, akit lőtt sebbel a bal mellkasán hoztak. Szeme be volt kötve és meg volt bilincselve. Meztelenül érkezett a sürgősségi osztályra. Egy másik beteg, akinek jobb lábán lőtt sebe volt, hasonló körülmények között érkezett a kórházamba.”
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Donald Trump szerint Irán megsértette a Teheránnal kötött tűzszüneti megállapodást, miután dróntámadást hajtott végre egy teherszállító hajó ellen a Hormuzi-szorosban. Az amerikai elnök ugyanakkor nem utalt arra, hogy az incidens miatt újraindulhatnának a katonai műveletek.
589-re emelkedett a venezuelai ikerföldrengés halálos áldozatainak száma, miközben csaknem háromezren megsérültek, és a mentőcsapatok továbbra is túlélők után kutatnak az összeomlott épületek romjai között. A katasztrófa egy már korábban is súlyos humanitárius válságban lévő országot ért.
Néhány órával azután, hogy az ukrán elnök 40 napos offenzívát hirdetett orosz célpontok ellen, már találatok is érték a megszállás alatt álló Krím keleti kompkikötőjét, és a Moszkvától 180 kilométerre lévő Tula egyik vegyigyárát is – közölte az Unian. Az orosz hadsereg pedig hét ballisztikus rakétával és 189 csapásmérő, valamint álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Az iráni nukleáris készletek rendkívül alapos ellenőrzésére van szükség az amerikai-iráni konfliktus lezárását követően, hogy Teherán ne fejleszthessen ki nukleáris fegyvert – jelentette ki pénteki tokiói sajtóértekezletén Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója.
Kenya politikai helyzete stabil, és afrikai viszonylatban az ország gazdasága is a fejlettebbek közé tartozik. A holland kabinet még idén végleges döntést hozna a központ helyszínéről.