3p

Tovább javult Robert Fico szlovák miniszterelnök egészségi állapota, s gyógyulásának folyamata gyorsabb lehet a korábban feltételezettnél - jelentette be Robert Kalinák védelmi miniszter és miniszterelnök-helyettes. Szerda délután közzétettek egy videót, amelyben a kormányfő először szólal meg az őt ért támadás óta.

"A kezdetben tapasztalt komoly komplikációk többsége elmúlt, és jelenleg a gyógyulás folyamatával kapcsolatos kérdések merülnek fel, a gyógyulás gyorsabb lehet, mint ahogy azt eredetileg feltételeztük" - mondta Robert Kalinák, akinek szavait a TASR közszolgálati hírügynökség idézte.

 A miniszterelnök-helyettes megerősítette, hogy Robert Fico a továbbiakban a pozsonyi Szent Mihály Kórházban részesül majd ambuláns kezelésben. Hozzátette: az, hogy a kormányfő mikor térhet vissza hivatalos feladatai teljesítéséhez, az orvosok, illetve saját döntésétől függ majd.

Virágok a szlovák miniszterelnököt ápoló besztercebányai F. D. Roosevelt Kóház előtt 2024. május 18-án.
Virágok a szlovák miniszterelnököt ápoló besztercebányai F. D. Roosevelt Kóház előtt 2024. május 18-án.
Fotó: MTI/AP/Lefterisz Pitarakisz

Robert Kalinák szerdán beszámolt arról is, hogy előkészületben van, és előreláthatóan a jövő hétfőn kerül majd a koalíciós tanács elé az a törvényjavaslat-csomag, amely "merénylettörvény" néven vált ismertté, és amelynek bejelentett célja, hogy olyan intézkedéseket foganatosítson, amelyek biztonságosabbá tehetik a foglalkozásuk végzésével összefüggésben gyűlölet célpontjává váló személyeket. A javaslat egyebek mellett korlátozná azt, hogy mely helyszíneken lehet tüntetéseket tartani.

Közben Sutaj Estok belügyminiszter szerdán bejelentette: a merényletet követően bevezetett fokozott biztonsági intézkedéseket továbbra is fenntartják, s azok legkevesebb az újonnan megválasztott államfő - Peter Pellegrini - június 15-re tervezett hivatalos beiktatásáig érvényben maradnak. A Robert Fico ellen elkövetett merénylet óta kiemelt védelemben részesülnek mind a kormánykoalíció, mind pedig az ellenzék pártjainak képviselői - írja az MTI.

 Az 59 éves szlovák kormányfő ellen május 15-én, a pozsonyi kabinet Nyitrabányán (Handlová) tartott kihelyezett ülése után követtek el fegyveres merényletet. Az elkövetőt, a 71 éves lévai Juraj Cintulát, aki négy lövéssel sebesítette meg a kormányfőt, a helyszínen őrizetbe vették, majd később a bazini (Pezinok) székhelyű különleges bíróság előre megfontolt gyilkossági kísérlet vádjával letartóztatásba helyezte. Cintula vallomásában azzal indokolta tettét, hogy nem ért egyet a kormány politikájával, egyebek mellett azzal sem, hogy Robert Fico és kormánya folytatólagosan elutasítja, hogy fegyvereket szállítson Ukrajnának.

Frissítés:

Szerda délután először szólalt meg Robert Fico miniszterelnök az őt ért nyitrabányai merénylet óta - számolt be róla a Napunk.

„Itt az ideje, hogy megtegyem az első lépést, ami a megbocsátás” – fogalmazott a kormányfő a Facebookon is közzétett videóban. Fico azt mondja, nem érez gyűlöletet az elkövető iránt, és nem tesz ellene semmiféle jogi lépéseket sem. A kormányfő szerint nyilvánvaló, hogy az elkövető a politikailag sikertelen és frusztrált ellenzék által gerjesztett gonoszság és politikai gyűlölet küldötte.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nő a feszültség: amerikai vadászgépek cirkáltak Venezuela mellett
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 15:01
Két, a Venezuelai-öböl felett köröző amerikai vadászgépet észleltek kedden, miközben tovább nő a feszültség a két ország között.
Nemzetközi Moszkva Washington válaszára vár az atomfegyver-egyezmény megújításáról
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 12:59
Oroszország szerdán közölte, hogy továbbra is várja Washington hivatalos válaszát Vlagyimir Putyin elnök javaslatára, miszerint a két ország közösen tartsa fenn az utolsó még érvényben lévő orosz–amerikai fegyverzetkorlátozási szerződést, amely kevesebb mint két hónap múlva lejár.
Nemzetközi A szuverenitás a tét – újabb összecsapások a thai-kambodzsai határon
Bózsó Péter | 2025. december 10. 10:35
Újra fellángoltak a harcok Thaiföld és Kambodzsa között több vitatott határszakaszon, és mindkét fél a másikat hibáztatja. Thaiföld légierejét kambodzsai katonai létesítmények ellen is bevetették. Az újraéledő összecsapások komolyan próbára teszik az amerikai elnök által júliusban közvetített tűzszünetet. A két ország közötti határvita még a XX. század elejére nyúlik vissza. 
Nemzetközi Orosz bombázók csatlakoztak a kínaiakhoz Japán közelében
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 08:45
Japán vadászgépeket küldött légterébe, hogy megfigyelje a határainál közös járőrözést végző orosz és kínai bombázókat – közölte a japán védelmi minisztérium kedden késő este, a tokiói és pekingi kapcsolatok közötti fokozódó feszültség közepette.
Nemzetközi Nagyon módosulhatnak a migrációs szabályok az Emberi Jogok Európai Bíróságán
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 08:21
Szerdán kezdődnek a nemzetközi tárgyalások az Emberi Jogok Európai Bírósága migrációs ügyei kezelésének forradalmasításáról.
Nemzetközi Eddig tartott? Donald Trump Indonéziával kötött kereskedelmi megállapodása a szétesés szélén
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 07:21
Veszélybe került az Egyesült Államok és Indonézia között júliusban létrejött kereskedelmi egyezmény, miután Jakarta visszalépett több, a megállapodás részeként vállalt kötelezettségétől – közölte kedden egy amerikai tisztviselő.
Nemzetközi Nagy bejelentést tett Volodimir Zelenszkij, ami a hatalmába is kerülhet
Privátbankár.hu | 2025. december 10. 06:59
Az ukrán elnök kijelentette, hogy „készen áll a választásokra”, miután Donald Trump amerikai elnök megkérdőjelezte az ukrán demokráciát.
Nemzetközi Elképesztő megoldást talált Trump az orosz-ukrán háborúra?
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 19:33
Nem tágít, választást akar Ukrajnában a háború alatt is az amerikai elnök.   
Nemzetközi Ezen áll vagy bukik az ukrajnai háború befejezése
Wéber Balázs | 2025. december 9. 18:31
Úgy tűnik, hogy az ukrajnai harcok lezárását gyakorlati szempontból két nagy problémakör akadályozza: a területi kérdések és az Ukrajnát megillető biztonsági garanciák. Amíg ezekben nem születik kompromisszum, és amíg Putyin nyeregben érzi magát, addig lehet bármilyen békecsúcs, aligha fognak elhallgatni a fegyverek. Nagyító alatt ezúttal a Nyugat és Ukrajna súlyos dilemmái.
Nemzetközi Litvánia szükségállapotot hirdetett
Privátbankár.hu | 2025. december 9. 16:51
A Fehéroroszországból érkező léggömbök miatt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG