4p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Átalakítanák a pénzosztást.

Brüsszel átfogó reformot készít elő az Európai Unió következő, 2028-ban kezdődő, többéves közös költségvetésére, amely több tucatnyi program összevonásával nagyobb költési mozgásteret biztosítana a tagállamok számára – írja a Financial Times egy kiszivárgott bizottsági dokumentumra hivatkozva.

Az Európai Bizottság által vázolt terv célja egy ambiciózusabb költségvetés kialakítása, amely méretében és szerkezetében is megfelelne a növekvő védelmi kiadások és a jelentős adósságtörlesztési kötelezettségek jelentette kihívásoknak. A dokumentum nem tartalmaz konkrét keretösszeget, de leszögezi, hogy „a status quo nem opció”, vagyis elkerülhetetlen a rendszer átalakítása.

A bizottság számításai szerint csupán a koronavírus-járvány idején kibocsátott uniós kötvények éves törlesztése eléri a 30 milliárd eurót, ami az EU éves költségvetésének 20 százalékát teszi ki. Ez példátlan pénzügyi terhet jelent, amely szükségessé teszi a költségvetési források újraelosztásának felülvizsgálatát.

Szerdán érkezhet a javaslat
Szerdán érkezhet a javaslat
Fotó: EPA/RONALD WITTEK

A lap szerint a költségvetési keret növelésére irányuló bármilyen javaslat várhatóan heves ellenállásba ütközik a legnagyobb nettó befizetők, például Németország és Hollandia részéről. A bizottság ugyanakkor a hagyományos kategóriák helyett egy új szerkezetet vázol fel, amely a jelenlegi több mint 50 merev finanszírozási programot három nagyobb alapba vonná össze, rugalmasabb költségvetési keretet biztosítva a váratlan helyzetek kezelésére.

Az EU költségvetését hagyományosan a tagállami befizetések fedezik, amelyek az uniós bruttó nemzeti jövedelem mintegy 1 százalékát teszik ki. Ennek körülbelül harmadát mezőgazdasági támogatásokra, egy másik harmadát pedig a legkevésbé fejlett régiók számára biztosított kohéziós alapokra fordítják, míg a fennmaradó rész a külügyi segélyektől az uniós intézmények működési költségeiig terjed.

Nagyobb mozgásteret kaphatnak a kormányok 

A tervezett egyszerűsített költségvetés szerint a bizottság egyetlen országos szintű tervet dolgozna ki minden tagállam számára, amely tartalmazná a kulcsfontosságú reformokat és beruházásokat, beleértve a regionális és mezőgazdasági támogatásokat is. Ez nagyobb mozgásteret biztosítana a nemzeti kormányok számára a projektek kiválasztásában, beleértve olyanokat is, amelyeket korábban helyi önkormányzatokkal együtt döntöttek el Brüsszelben.

Emellett egy külön „európai versenyképességi alap” jönne létre a stratégiai ágazatok és közös projektek finanszírozására, míg egy átalakított külpolitikai alap jobban igazodna az EU stratégiai érdekeihez. Ezek az alapok lehetővé tennék az unió számára, hogy költségvetésének nagyobb részét határokon átnyúló védelmi projektekre fordítsa, amely eddig nem volt kiemelt prioritás az uniós költségvetésekben.

Az Európai Bizottság a nyáron esedékes hivatalos jogalkotási javaslat előtt ismerteti elképzeléseit. A többéves pénzügyi keret (MFF) elfogadásához mind a 27 tagállam egyhangú jóváhagyása szükséges, ami az előző költségvetési ciklusban több mint két évig tartó tárgyalásokat jelentett.

A Bizottság érvelése szerint a jelenlegi elosztási mechanizmusok túlságosan bürokratikusak, és túl lassan hagyják jóvá a projekteket. Miközben az EU a jelenlegi hét éves költségvetési ciklusának felénél jár, a regionális alapok mindössze 6,4 százalékát használták fel eddig.

A tagállamokkal folytatott tárgyalások nyomán a finanszírozási keretek egyszerűsítése lehetővé tenné a bizottság számára, hogy jobban nyomon kövesse, mennyire felelnek meg a projektek a reformcéloknak. Ez azonban csökkentheti a helyi és regionális hatóságok beleszólását a források felhasználásába. A dokumentum szerint az új rendszer szabályait „nemzeti, regionális és helyi hatóságokkal együttműködésben kell kialakítani.”

A bizottság szóvivője nem kívánta kommentálni a Financial Times értesüléseit, a javaslatok hivatalos bemutatása várhatóan szerdán lesz. Siegfried Mureșan, az Európai Parlament konzervatív frakciójának költségvetési főtárgyalója azt mondta: „Olyan költségvetésre van szükségünk, amely jobban igazodik az unió új prioritásaihoz, vagyis a versenyképességhez és az európai védelemhez.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Hormuzi-válság: közös akcióra készül hat ország
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 20:01
Öt nyugat-európai ország és Japán közös közleményben fejezte ki készségét a biztonságos hajózás helyreállítására a Hormuzi-szorosban.
Nemzetközi Kémbotránytól hangos Szlovénia a vasárnapi választások előtt
Bózsó Péter | 2026. március 19. 19:04
Az ország miniszterelnöke, Robert Golob kedden azzal vádolt „külföldi szolgálatokat”, hogy beavatkoztak a választásokba, miután állítólag az izraeli Black Cube magánkémcég képviselői decemberben Ljubljanában találkoztak az ellenzék fő jelöltjével, Janez Jansával.
Nemzetközi Másfél órán át győzködték Orbán Viktort Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 18:51
Nem engedett a 90 milliárd eurós hitel ügyében.
Nemzetközi Globális káoszt okozhat a közel-keleti háború
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 17:58
Az ENSZ-főtitkár szerint eljött az ideje a békének a Közel-Keleten.
Nemzetközi Történelmi csapás Iránnak: minden tengeralattjáró és hadihajó megsemmisült
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 17:22
Az iráni haditengerészet összes tengeralattjárója megsemmisült, és tengeri aknák elhelyezésére szolgáló többtucatnyi hajó is elpusztult az Irán elleni amerikai támadások nyomán – közölte Pete Hegseth amerikai hadügyminiszter csütörtökön Washingtonban.
Nemzetközi Orbán Viktor nem engedett: két ország is blokkolta az Ukrajna melletti nyilatkozatot
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 16:42
Csak 25 ország fogadta el a zárónyilatkozatot.
Nemzetközi EU-s segítséggel gyorsítanák a Barátság-vezeték helyreállítását
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 16:23
Április közepére visszatérhet az olaj a vezetéken. 
Nemzetközi A nap képe: szemtelenül fiatal miniszterelnök mutatkozott be az EU-csúcson
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 16:02
Hollandia új kormányfője most először vesz részt az uniós állam- és kormányfők brüsszeli találkozóján.
Nemzetközi Az Európai Tanács elnöke szerint Orbán Viktor viselkedése elfogadhatatlan
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 15:29
Átlépte a vörös vonalat a magyar miniszterelnök.
Nemzetközi Fokozódik az energiaháború: drónok csapnak le a gázvezetékekre
Privátbankár.hu | 2026. március 19. 13:41
Gazprom szerint fokozódtak az ukrán támadások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG