Az Európai Bizottság folyamatosan vonja le a Magyarországnak járó uniós forrásokból az Európai Bíróság tavaly júniusi ítélete nyomán felhalmozódott adósságot. Eddig 117,2 milliárd forinttal csökkent az ország számára elérhető támogatás, és összesen mintegy 520 milliárd forint uniós pénztől esett el Magyarország, írta meg az EUrologus.
Az Európai Bíróság 2023 júniusában egyszeri 200 millió eurós büntetést és napi egymillió eurós bírságot szabott ki Magyarországra, mert a kormány nem igazította menekültügyi szabályozását az uniós joghoz. Az ítélet jogerős, fellebbezni ellene nem lehet. A Bizottság így bármilyen Magyarországnak járó kifizetésből levonhatja az összeget.
A kormány jelezte, hogy nem fogja önként kifizetni a bírságot, és egy nemzetközi jogi tanácsadó iroda megbízására különített el összeget. Az iroda feladata egy stratégia kidolgozása, de egyelőre nem ismert, milyen lépések várhatók. Bóka János európaügyi miniszter a múlt héten azt mondta, hogy „még nem született döntés” az ügyben.
Az Európai Bizottság eddig 200 millió eurót vont le, most egy újabb 93 milliós levonás zajlik, majd következik egy 62 milliós bírság-részlet. Január 15-ig egy újabb 62 millió eurós tétel esetében küldtek fizetési felszólítást, azóta pedig további 23 millió euró halmozódott fel. A kormány összesen 440 millió eurós adósságot halmozott fel, ebből 293 millió eurót már levontak.
Emellett Magyarország elvesztette a hétéves költségvetés részeként elérhető egymilliárd eurót is, mert nem teljesítette jogállamisági vállalásait. A zárolt pénzek feloldása nem történt meg, így azok elérhetetlenné váltak.
A kormány korábban vétóval próbált nyomást gyakorolni az unióban, de a fenyegetéseket rendre visszavonta. A pénzlevonások megszüntetéséhez új magyar menekültügyi szabályozásra lenne szükség, de a tárgyalások érdemi eredmény nélkül zárultak.