Nem hivatalos csúcsértekezletre gyűlnek össze hétfőn az uniós tagállamok vezetői a brüsszeli Egmont-palotában. A csúcson Orbán Viktor miniszterelnök is részt vesz, aki reggel kétoldalú megbeszélést folytatott a NATO-főtitkárral.
„Van mit megbeszélnünk: még csak 14 napja iktatták be Trump elnököt, de máris a feje tetejére állította a világot. Célunk, hogy Magyarország a változások nyertese legyen!” – jelentette ki Orbán Viktor a Facebook-oldalán.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter előzetesen arról írt, hogy „új korszak köszöntött be a geopolitikában”, „a 21. század újra háborút” hozott Európába. „Most ebben az új valóságban élünk és ez indokolttá teszi, hogy megerősítsük az elkötelezettségünket Európa biztonsága iránt” – fűzte hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarország NATO-tagként a GDP két százalékát költi védelemre.
„Folyamatosan fejlesztjük a hadiiparunkat és több mint ezer katonával járulunk hozza a NATO műveleteinek sikeréhez” – jelentette ki.
Ami a csúcsot illeti, António Costa, Európai Tanács elnökének meghívólevele szerint a téma az európai védelem lesz. „Oroszország Ukrajna elleni agressziója miatt – a nemzetközi jog alapelveit megsértve és az európai biztonságot veszélyeztetve – újra nagy intenzitású háború dúl kontinensünkön, amihez a tagállamok, valamint a gazdaságaik és társadalmaik elleni egyre fokozódó hibrid és kibertámadások is társulnak. Az európai béke annak függvénye, hogy Ukrajna megnyerje az átfogó, igazságos és tartós békét” – írta a portugál politikus.
Az ülés célja, hogy előkészítsék a terepet a meghozandó döntések számára. A védelem kérdésére az Európai Tanács 2025. júniusi ülésén térnek majd vissza.
Costa egyrészt azt javasolja, hogy Európa vállaljon az eddiginél nagyobb felelősséget a saját védelméért.„Reziliensebbé, hatékonyabbá, autonómabbá, valamint megbízhatóbb biztonsági és védelmi szereplővé kell válnia.”
Bár az elmúlt években a tagállamok már növelték a védelmi kiadásaikat, szerinte további jelentős védelmi beruházásokra van szükség a készletek feltöltéséhez, a védelmi készültség fokozásához, valamint az európai védelmi technológiai és ipari bázis megerősítéséhez.
Másrészt – teszi hozzá Costa – mindig is a tagállamok fognak felelni a fegyveres erőikért, ugyanakkor közös érdek, hogy európai szinten szorosabb legyen az együttműködés.
Az Európai Tanács elnöke a munkaebédre meghívta a NATO főtitkárát is, akivel elsősorban az Ukrajnának nyújtott támogatást, valamint az EU és a NATO közötti együttműködést vitatják majd meg.
A munkavacsorán pedig csatlakozik a csúcshoz az Egyesült Királyság miniszterelnöke is, tekintettel az idén megrendezendő EU–Egyesült Királyság csúcstalálkozóra. Ez a vacsora lesz az első alkalom, hogy Keir Starmer miniszterelnök mind a 27 tagállami vezetővel találkozik.