3p

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagjai megállapodtak egy jogilag kötelező erejű szerződés szövegében, amelynek célja a jövőbeli világjárványok hatékonyabb kezelése.

A paktum célja, hogy elkerülje a Covid-19 járvány idején tapasztalt szervezetlenséget és versenyt az erőforrásokért. A dokumentum kulcselemei közé tartozik az új betegségekre vonatkozó adatok gyors megosztása annak érdekében, hogy a tudósok és a gyógyszergyárak gyorsabban dolgozhassanak a kezelések és vakcinák kifejlesztésén.

Így először fog maga a WHO is egyből áttekintést kapni a maszkok, orvosi köpenyek és egyéb egyéni védőeszközök (PPE) globális ellátási láncairól – írja a BBC.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója úgy fogalmazott, hogy a megállapodás „jelentős mérföldkő a biztonságosabb világ felé vezető közös utunkban”.

A szerda hajnalban megkötött, jogilag kötelező erejű egyezmény a tagállamok három évnyi tárgyalása után született meg. A WHO 75 éves történetében ez a második alkalom, hogy ilyen típusú nemzetközi megállapodást kötöttek – az első a 2003-as dohányzás-szabályozási megállapodás.

Amerika idén kilépett a WHO-ból
Amerika idén kilépett a WHO-ból
Fotó: Depositphotos

A tagoknak még hivatalosan el kell fogadniuk az egyezményt, amikor a jövő havi Egészségügyi Világközgyűlésen üléseznek.

Az amerikai tárgyalópartnerek nem vettek részt a végső megbeszéléseken, miután Donald Trump elnök bejelentette, hogy kilép a globális egészségügyi ügynökségből, ezért az Egyesült Államokat nem köti a paktum.

A részletek

  • A megállapodás szerint az országoknak biztosítaniuk kell, hogy a járványhoz kapcsolódó gyógyszerek világszerte elérhetőek legyenek egy jövőbeli járvány kitörése során
  • A résztvevő gyártóknak oltóanyag-, terápiás és diagnosztikai termékeik 20 százalékát a WHO-nak kell fenntartaniuk. Legalább 10 százalékot adományozniuk kell, a többit pedig megfizethető áron kell biztosítaniuk
  • Az országok jóváhagyták az egészségügyi technológiák szegényebb nemzeteknek való átadását is. Ez lehetővé tenné az oltóanyagok és gyógyszerek helyi előállítását egy világjárvány idején
  • A fejlődő országok még mindig dühösek amiatt, ahogy a gazdag nemzetek felvásárolták és felhalmozták az oltóanyagokat a Covid-19 idején, míg a nagy gyógyszeriparral rendelkező országok attól tartanak, hogy a kötelező transzferek alááshatják a kutatást és fejlesztést
  • A megállapodás középpontjában egy javasolt kórokozó-hozzáférési és haszonmegosztási rendszer (PABS) áll, amely lehetővé teszi a gyógyszergyártók közötti gyorsabb adatcserét. Ez lehetővé tenné, hogy ezek a cégek gyorsabban kezdjenek új gyógyszerek kifejlesztésébe, bármilyen jövőbeli járvány kitörése esetén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Itt az áttörés? Fontos lépés történt az ukrajnai háború lezárása felé
Wéber Balázs | 2025. december 16. 18:20
A hét elején Washington váratlanul bejelentette, hogy hajlandó biztonsági garanciákat adni Ukrajnának egy tűzszünet megkötése esetén. Kijev pedig megfelelő garanciák esetén kész lemondani a NATO-tagságról szőtt terveiről. Mindez érdemben közelebb vihet a fegyvernyugváshoz, a területi kérdésekre ugyanakkor továbbra sincs megoldás. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai tűzszünet esélye.
Nemzetközi Ritka tiltakozást váltott ki Oroszországban egy templom terve
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 15:21
A városi parkban épülő háborús halottak tiszteletére épülő templom ellen tiltakoztak, és még Vlagyimir Putyint is megkeresték az ügyben.
Nemzetközi Megbánták a szavazatokat a nyugdíjasok: utálathullám övezi a „világ legunalmasabb emberét”
Kollár Dóra | 2025. december 16. 14:58
Rendkívül komoly népszerűségi gondokkal küzd a brit miniszterelnök.
Nemzetközi Lesz karácsonyi fegyverszünet? Zelenszkij válaszolt
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 12:33
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy támogatja Friedrich Merz német kancellár karácsonyi fegyverszünet bevezetésére vonatkozó ötletét.
Nemzetközi Miért utazott a két sydney-i merénylő a lövöldözés előtt a Fülöp-szigetekre?
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:55
Katonai kiképzést kaptak?
Nemzetközi Donald Trump alaposan megkopasztaná a BBC-t
Privátbankár.hu | 2025. december 16. 07:30
A 2021-es a capitoliumi beszédének szerkesztése miatt.
Nemzetközi Mivel nyert az ultrakonzervatív elnökjelölt Chilében, és mit tanulhatott Budapesten?
Bózsó Péter | 2025. december 16. 05:50
José António Kast fölényesen nyerte a chilei elnökválasztást kommunista kihívójával szemben. Győzelme  újabb siker a latin-amerikai újjáéledő jobboldal számára. 
Nemzetközi Trump nyomába lép a magyar kormány – Szijjártó Péter új lépést közölt
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 20:11
Az Antifát terrorszervezetté tetetné az EU-n belül a kormány.  
Nemzetközi Újabb lépés az orosz-ukrán béke felé, Zelenszkij garanciákat kér
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 19:50
Alapvetően optimistán nyilatkoztak a felek a hétfői találkozókról.
Nemzetközi Nem jött össze a kormánybuktatás Magyarország szomszédjában
Privátbankár.hu | 2025. december 15. 17:19
A miniszterelnököt és a pártját is ki akarták dobni a koalícióból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG