Trump beiktatása után pár órával írta alá az erről szóló rendeletet, amelyben a lépést azzal indokolta, hogy a WHO rosszul kezelte a koronavírus-világjárványt és más globális egészségügyi válságokat, elmulasztott bevezetni égetően fontos reformokat, illetve nem volt képes függetleníteni magát egyes tagállamainak nem helyénvaló politikai befolyásától.
A rendelet indoklásában kiemelték azt is, hogy a WHO továbbra is „igazságtalanul megterhelő befizetéseket” vár el az Egyesült Államoktól, miközben az amerikai népesség háromszorosával rendelkező Kína hozzájárulása a szervezet működéséhez 90 százalékkal kevesebb.
„Lehúz minket a WHO. Mindenki lehúzza az Egyesült Államokat, de ennek vége, ez nem fog így menni tovább” – mondta az új elnök.
Az Egészségügyi Világszervezet szóvivője közölte, hogy sajnálja az amerikai elnök döntését, de reméli, hogy meggondolja magát.
„Reméljük, hogy az Egyesült Államok átgondolja a döntését, és nagyon reméljük, hogy mindenki, az amerikaiak, de a világ minden táján élő emberek érdekében is konstruktív párbeszéd alakul ki” – mondta Tarik Jasarevic, a WHO szóvivője genfi sajtótájékoztatóján.
Az Egyesült Államok mindeddig az Egészségügyi Világszervezet legjelentősebb finanszírozója volt. A 2022-23-as időszakban 1,28 milliárd dollárral járult hozzá a szervezet működéséhez – írja az MTI.
Donald Trump első elnöki ciklusa idején, 2020-ban már elrendelte az ország kiléptetését a WHO-ból, de utódja, Joe Biden 2021-ben, szintén egyik első rendeletével visszavonta ezt az intézkedést.