2p

De csak ideiglenesen.

Az Egyesült Államok és Kína hétfőn közös közleményben jelentette be, hogy ideiglenes megállapodás született a két ország között a kölcsönösen kivetett, rendkívül magas vámok csökkentéséről. A megállapodás célja a kereskedelmi háború enyhítése, amely hónapok óta súlyosan terheli a világ két legnagyobb gazdaságát, számolt be a New York Times.

A közlemény szerint mindkét fél 90 napra felfüggeszti a meglévő vámokat, ezalatt tárgyalásokat folytatnak egy hosszabb távú rendezés érdekében. Az Egyesült Államok a jelenlegi 145 százalékról 30 százalékra csökkenti a kínai importvámot, míg Kína az amerikai termékekre kivetett vámtarifát 125 százalékról 10 százalékra mérsékli.

„Arra a következtetésre jutottunk, hogy közös érdekünk fűződik ehhez” – mondta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a genfi sajtótájékoztatón, ahol a hétvégén tárgyaltak. A megállapodás véget vetett annak a patthelyzetnek, amely gyakorlatilag leállította a kínai-amerikai árucserét. Számos amerikai vállalat felfüggesztette rendeléseit, miközben a kínai exportgyárak is érezhető visszaesést tapasztaltak az Egyesült Államokba irányuló megrendelésekben.

A megállapodás hírére világszerte megélénkültek a piacok: a hongkongi tőzsde irányadó indexe három százalékot emelkedett, hasonló mértékben, mint az S&P 500 határidős indexe.

A tárgyalásokon Bessent mellett részt vett Jamieson Greer, az Egyesült Államok kereskedelmi képviselője is. A felek érdemi egyeztetést folytattak arról az amerikai követelésről, hogy Peking lépjen fel a fentanil előállításához használt vegyi anyagok illegális kereskedelme ellen. Bessent szerint a kínai fél „megértette a válság súlyosságát”.

Donald Trump korábban 20 százalékos pótvámot vezetett be a kínai termékekre, azzal vádolva az ázsiai országot, hogy nem tesz eleget a fentanil behozatalának megfékezésére. Ez a szankció továbbra is érvényben marad. Greer hangsúlyozta, hogy a tárgyalásokat „kölcsönös megértés és tisztelet” jellemezte, ugyanakkor megjegyezte: a Kínával szembeni tarifákra kizárólag Peking válaszolt hasonló ellenintézkedésekkel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Clintonékat is beidézték az Epstein-ügy miatt
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 18:47
Bill és Hillary Clintont is beidézték a kongresszusi Epstein-vizsgálat miatt. 
Nemzetközi „Szégyen, düh és fájdalom” – Izraelben is egyre többen emelik fel hangjukat a gázai pokol ellen
Wéber Balázs | 2025. augusztus 5. 18:31
Már volt titkosszolgálati vezetők, jogvédők, művészek, tudósok és egyéb prominens értelmiségiek is egyre nagyobb számban tiltakoznak Izraelben a gázai vérontás és éheztetés ellen. Mindannyian a háború azonnali befejezését követelik, többen egyenesen népirtással vádolják országuk kormányát. A palesztinok tömegei mellett az izraeli túszok is egyre lehetetlenebb helyzetbe kerülnek. Nagyító alatt ezúttal az éledező izraeli tiltakozás.
Nemzetközi Meghalt Románia első szabadon választott elnöke
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 18:08
Meghalt Ion Iliescu volt román államfő, az ország első szabadon választott elnöke – jelentette be kedden honlapján a bukaresti kormány.
Nemzetközi Zelenszkij forró dróton beszélt kedden Donald Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:53
Zelenszkij produktív telefonbeszélgetésben tárgyalt Trumppal az Oroszország elleni szankciókról és az Egyesült Államokkal kötött drónmegállapodásról.
Nemzetközi A Covidhoz hasonló járványintézkedéseket hoztak Kínában
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 17:34
A kínai Guangdong tartományban több ezer fertőzöttet jelentettek július óta. A hatóságok a koronavírus-járvány idején hozott intézkedésekhez hasonló lépéseket vezettek be.
Nemzetközi Három skandináv ország 430 millióval támogatja meg Ukrajnát
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 14:58
Norvégia, Svédország és Dánia 430 millió eurós katonai csomagot finanszíroz Ukrajnának.
Nemzetközi Végveszély – másodszor fut neki az ENSZ a műanyagszennyezés globális szabályozásának
Bózsó Péter | 2025. augusztus 5. 14:37
Hacsak nem születik nemzetközi megállapodás, az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) szerint a műanyaghulladék mennyisége várhatóan megháromszorozódik 2060-ra, jelentős károkat okozva – többek között az emberi egészségben is.
Nemzetközi Egyenes adásban lett rosszul a szerb miniszter
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 14:15
Élő televíziós adásban kapott szélütést Darko Glišić, a szerb kormány befektetésügyi minisztere kedd reggel. 
Nemzetközi 20 százalékos közigazgatási leépítés jön Romániában
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 14:01
Cseke Attila román fejlesztési miniszter elmondta, hogy a kormány második intézkedéscsomagja tartalmazza ezt a javaslatot.
Nemzetközi Lesz atomháború Trump tengeralattjáróiból? Rácz András és Bendarzsevszkij Anton elmondják
Privátbankár.hu | 2025. augusztus 5. 13:14
Blöff, eszkaláció, fenyegetés? Mit jelent Trump lépése és hogyan reagálhatnak az oroszok?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG