4p

Ha betiltja a TikTokot, azzal az idős elnök elveszít egy olyan platformot, amelyet a demokrata érzelműek, és a fiatalok gyakrabban használnak.

Ha Joe Biden elnök betartja azt az ígéretét, hogy aláírja a TikTok betiltását a kínai kormánnyal való kapcsolatai miatt, akkor a 81 éves vezető elveszítheti újraválasztási kampányát, ha hiányzik egy olyan platformtól, amelyre ő és demokrata társai támaszkodnak, hogy elérjék a fiatalabb szavazókat - állapítja meg  a Reuters írása.

A demokrata fiatalok sem örülnének a betiltásnak.
A demokrata fiatalok sem örülnének a betiltásnak.
Fotó: Depositphotos

Biden kampánya több ezer „lájkot" kapott kedden egy TikTok videóra, amely republikánus riválisát, Donald Trumpot „ekézte" a társadalombiztosítási kiadások csökkentéséről. De a kommentek egy másik kérdésre összpontosultak: a tervezett betiltásra.

„Jó, hogy láttuk ezt a TikTokon" - mondta az egyikük. „Hogy fogod ezt kampányolni, ha betiltod?" – kérdezte egy másik.

A képviselőház republikánusai szerdán megszavazták, hogy a TikTok kínai tulajdonosát, a ByteDance-t arra kényszerítsék, hogy adja el 170 millió felhasználót számláló egyesült államokbeli üzletét, különben kitiltással kell szembenéznie. Ha a szenátus elfogadja a törvényjavaslatot, ahogy azt a Fehér Ház sürgeti, Biden ígéretet tett annak aláírására.

A 2024-es kampány azonban már igen közel van, és a demokratikus irányzatú amerikai politikai diskurzus az elmúlt években a TikTok felé terelődött, mondják politikai stratégák. Megjegyzik, hogy az X, korábban Twitter, lazított a zaklatás megfékezését célzó módszereiben Elon Musk tulajdonosa alatt, miközben a Facebook új lapot nyit a politikai tartalmak számára, azonban a rövid formátumú videós webhely a preferált platform a politikailag elkötelezett amerikaiak új generációja számára. A TikTok felhasználói aránytalanul olyan csoportokhoz tartoznak, amelyek megbízhatóan a demokratákra szavaznak, akikre Bidennek szüksége van. Trump kampányának nincs hivatalos TikTok-fiókja.

A TikTok fiatal és demokrata

A Pew Research Center 2023-as tanulmánya szerint a TikTok rendszeres amerikai hírfogyasztóinak nagyjából 60 százaléka demokrata vagy demokrata beállítottságú. A TikTok hírfogyasztóinak 19 százaléka fekete, 30 százaléka pedig spanyol ajkú, szemben az Egyesült Államok lakosságának 14, illetve 19 százalékával. A TikTok hírfogyasztóinak körülbelül 44 százaléka 18 és 29 év közötti.

A tiltás megvonná a fiataloktól a „kedvenc közösségi média alkalmazást, ahol híreket kapnak, ahol követik kedvenc embereiket, ahol szórakoznak, ahol alapvetően kikapcsolódhatnak" - mondta Dr. Anthony Youn, plasztikai sebész, akinek a 8,4 millió TikTok-követője van.

Biden is TikTokol

Biden újraválasztási kampánya februárban csatlakozott a TikTok-hoz, és az NFL Super Bowlja segítségével elindította új fiókját, hogy elérje a fiatal szavazókat a novemberi elnökválasztás előtt. A kampány fiókjának, a @BidenHQ-nak március 13-án 237 500 követője volt, míg a @thedemocrats több mint félmillió követőt tudhatott magának.

A törvényhozásban azonban még nemdőlt el véglegesen semmi.
A törvényhozásban azonban még nemdőlt el véglegesen semmi.
Fotó: Privátbankár/Kollár Dóra

A Fehér Ház több mint 70 influenszert és tartalomkészítőt keresett meg - az elnöknek az Unió helyzetéről szóló beszéde előtt - a TikTokon és más közösségi médiaplatformokon, akiknek együtt több mint 100 millió követőjük van, olyan témákkal, mint a diákadósság és a gazdasági kérdések, hogy felerősítse az elnök üzenetét.

„Nem aggódunk amiatt, hogy milyen hatással lesz a tilalom Biden újraválasztási esélyeire" – mondta a Fehér Ház egyik vezető tisztviselője. „Hosszú még az út, mielőtt itt bármi is megtörténik", mert Trump ellenzi a törvényjavaslatot, és Chuck Schumer, a szenátus többségi vezetője nem vállalta, hogy napirendre tűzi.

A Fehér Ház másik tisztviselője azonban kijelentette: „A nemzetbiztonsági aggodalmak felülmúlják azt, hogy hogyan érezzük magunkat."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi A cseh kormányfő szerint elfogadhatatlan az Európai Unió költségvetési terve
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 18:45
Csehország számára abszolút elfogadhatatlan az Európai Unió 2028-tól tervezett, következő hétéves költségvetési tervezete – jelentette ki Andrej Babis cseh miniszterelnök Prágában csütörtökön, mielőtt elindult az EU-tagországok kormányfőinek informális találkozójára Ciprusra.
Nemzetközi Megszólalt Putyin az oroszországi internetkimaradásokról
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 17:50
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön azt mondta, hogy az országban tapasztalható internetkimaradásokat biztonsági okokból vezetik be. Csak nagyon enyhe önkritikát gyakorolt ezzel kapcsolatban.
Nemzetközi Elfogadta az újabb szankciós csomagot az Európai Unió Oroszország ellen
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 15:45
Az Európai Unió Tanácsa csütörtökön elfogadta az Oroszországgal szembeni 20. szankciós csomagot. Ezt a testület soros ciprusi elnöksége közölte az X-en. 
Nemzetközi Lakónegyedre mértek csapást az orosz drónok
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 10:57
A csapásokban legalább ketten életüket vesztették.
Nemzetközi Miközben Trump napi kétmilliárd dollárt költ a háborúra, milliók halhatnak meg a segélyek hiánya miatt
Wéber Balázs | 2026. április 23. 10:16
Miközben az Irán elleni háború napi kétmilliárd dollárba kerül az Egyesült Államoknak, a hadikiadások pedig szerte Nyugaton megugrottak, a nemzetközi segélyezésre jutó források radikálisan csökkennek, és – részben a háború miatt – egyre nő a rászorulók száma. Egy ENSZ-becslés szerint az iráni háború első két hetére költött pénzből 87 millió életet lehetett volna megmenteni.
Nemzetközi Szlovákia: újraindult a kőolajszállítás a Barátság vezetéken
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 09:05
Csaknem három hónap után megérkezett az első orosz kőolajszállítmány Szlovákiába.
Nemzetközi Az EU-ban nőtt a GDP-arányos államháztartási hiány
Privátbankár.hu | 2026. április 23. 08:10
A legnagyobb költségvetési többlet Cipruson (4,0 százalék), Írországban (2,5 százalék) és Dániában (2,0 százalék) volt.
Nemzetközi Szijjártó Péter: „Zelenszkij akaratának megfelelő eredmény született”
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 20:41
Szijjártó Péter leköszönő külgazdasági és külügyminiszter volt a Telex vendége, az interjúban több téma is előkerült.
Nemzetközi Hamarosan ismét tárgyalhat Irán és az Egyesült Államok?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 19:50
Újabb tűzszünetet jelentett be Trump.
Nemzetközi Megüzenték: közeleg a Magyarország ellen indított 7-es cikk szerinti eljárás lezárása?
Privátbankár.hu | 2026. április 22. 17:38
Az EPP támogatná a lezárást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG