2p

Mi jön az Orbán-korszak után?
Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány?

Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, szociológust!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Az amerikai elnökválasztás már vészesen közel van.

Az IDEA Intézet kutatást végzett arról szeptember 27. és október 7. közt, hogy a hazai felnőtt népesség tagjai szerint a világ biztonsága, békéje szempontjából a republikánusok, vagy pedig a demokraták elnökjelöltjének győzelme számít-e kedvezőbbnek. Mint írták, hasonló vizsgálatra már 2023. áprilisában is sor került, amikor még a demokraták leendő elnökjelöltje Joe Biden volt. Ekkor a hazai felnőtt népesség 30 százaléka úgy érezte, Donald Trump megválasztása a világ biztonsága szempontjából kedvezőbb lenne és csak fele ennyien gondolták ugyanezt Joe Bidenről (16 százalék).

Donald Trump republikánus párti volt amerikai elnök és Kamala Harris demokrata párti amerikai alelnök elnökjelölti televíziós vitáját nézi két választópolgár 2024. szeptemberében. Akkor sem és most sem lehet megjósolni, ki nyer majd.
Donald Trump republikánus párti volt amerikai elnök és Kamala Harris demokrata párti amerikai alelnök elnökjelölti televíziós vitáját nézi két választópolgár 2024. szeptemberében. Akkor sem és most sem lehet megjósolni, ki nyer majd.
Fotó: MTI/AP/David Goldman

A magyarok még mindig szeretik Trumpot

A 2024. szeptemberi eredmények is azt mutatják, hogy a hazai felnőttek között többen vannak azok, akik Trump győzelmét tartanák üdvözítőnek, de Kamala Harris megjelenésével a demokrata elnökjelölt megítélése jelentősen javult a magyarországi felnőttek körében.

Trump „hazai támogatottsága" csak minimális mértékben változott  (28 százalék) 2023 áprilisa óta, az új demokrata jelölt, Harrisé viszont 7 százalékponttal magasabb volt szeptemberben, mint korábban a regnáló elnöké volt – közölte az intézet.

Szeptemberben a hazai felnőttek egytizede gondolkodott úgy, hogy a világ biztonsága szempontjából egyik elnökjelölt megválasztása sem lenne előnyös (10 százalék), ezen erősen szkeptikus csoport számaránya jelentős mértékben csökkent az elmúlt szűk másfél évben. A véleményeket jelentős mértékben befolyásolják a felnőttek pártpreferenciái.

A kormánypártiak követik Orbán Viktor intését

A Fidesz-KDNP és a Mi Hazánk szavazói között jóval többen vannak Donald Trump „támogatói", más pártok szavazói között viszont sokkal nagyobb arányt képviselnek azok, akik Kamala Harris győzelmét tartanák előnyösebbnek - igaz, ez utóbbi csoport tagjai a DK szavazók között domináns többségben vannak, miközben a Tisza szavazóinak csak nagyjából felét teszik ki.

Orbán Viktor és a magyar kormány tagjai rendszeresen beszélnek arról, hogy sokat várnak Trump esetleges következő elnökségétől, legutóbb például Gulyás Gergely a Kormányinfó keretében is beszélt erről. Úgy tűnik, ez a kormányzati retorika a Fidesz-KDNP szavazók körében is bejött.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Feloldhatják a magyar vétót, mehet a pénz Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 06:32
Az uniós nagykövetek várhatóan szerdán jóváhagyják a 90 milliárd eurós hitelkeretet Ukrajna számára, amennyiben addigra újraindul az orosz kőolajszállítás a Barátság (Druzsba) vezetéken keresztül – írja a Politico.
Nemzetközi Magyar Péter bejelentette: mégsem lépünk ki a Nemzetközi Büntetőbíróságból
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 16:39
A Tisza Párt elnöke korábban meghívta Benjamin Netanjahut az október 23-ai ünnepségre, hétfőn viszont arról beszélt, Magyarország a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tagja marad. Ha valóban így lesz, Netanjahut kötelező lenne letartóztatni, amint Magyarországra lép.
Nemzetközi ENSZ: naponta 47 palesztin nő és lánygyerek vesztette életét a gázai háborúban
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 11:36
A nők egyenjogúságáért küzdő ENSZ-ügynökség arra is figyelmeztetett, hogy a vérontás a tűzszünet ellenére is folytatódik.
Nemzetközi Mi történik megint? Fortyog a tenger Hormuznál kalózkodás és lefoglalt hajó miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 11:02
Konténerhajót tartóztattak fel, majd foglaltak le az amerikaiak, több se kellett Iránnak.
Nemzetközi Putyin örömére: oroszbarát politikus győzhetett a bolgároknál
Privátbankár.hu | 2026. április 20. 07:58
A korábbinál nagyobb részvétel mellett zajlott a voksolás.
Nemzetközi Micsoda karrier! KGB-ügynökből üzleti coach
Elek Lenke | 2026. április 19. 17:34
Jelena Sztanyiszlavovna Vavilova, a Külügyi Hírszerző Szolgálat, a KGB nyugalmazott ezredese a félelmetes hírű szervezetben szerzett tapasztalatait hasznosítja az üzleti életben.
Nemzetközi Fordít egyet a cseh külpolitika irányán Andrej Babis
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 16:34
Le az elvekkel, éljen a pragmatizmus!
Nemzetközi Bulgáriában is az „oligarchikus kormányzási modell” a választások tétje – öt éven belül nyolcadszor
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:38
Ezzel kampányol a legesélyesebb párt, a sokadig előrehozott választást tartják vasárnap a balkáni országban.
Nemzetközi Kezd tényleg bepöccenni Trump Irán miatt – vasárnap újabb fenyegetést intézett
Privátbankár.hu | 2026. április 19. 15:18
Ha nincs megállapodás, akkor visszatér a középkorba visszabombázás forgatókönyvéhez.
Nemzetközi Eddig nem látott szögből kapták le az új amerikai csodabombázót – vannak furcsa részletek
Litván Dániel | 2026. április 19. 14:31
Már megint valami nagyot gurítottak az amerikai mérnökök? Nem véletlen, hogy eddig ebből a szögből nem láthattuk a B-21-et.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG