3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína feloldja az Európai Parlament öt képviselőjével és az emberi jogi szakbizottságával szemben 2021 márciusában bevezetetett szankciókat – jelentette be Roberta Metsola, az uniós parlament elnöke szerdán.

Az Európai Parlament tájékoztatása szerint Roberta Metsola szerdán tájékoztatta az uniós parlament házbizottságaként működő Elnökök Értekezletét a kínai hatóságok azon döntéséről, hogy feloldják az Európai Parlament képviselőjével és családtagjaikkal, továbbá az EP emberi jogi szakbizottságával szembeni szankciókat.

A közlemény szerint az EP-elnök azt mondta: az európai parlamenti képviselőkkel szembeni kínai szankciók feloldása lépést jelent a Kínával folytatott uniós parlamenti párbeszéd helyreállítása felé.

„Elnökként felelősségem annak biztosítása, hogy az Európai Parlament minden tagja szabadon, korlátozások nélkül gyakorolhassa mandátumát” – fogalmazott.

Az uniós parlamenti szakbizottságoknak képesnek kell lenniük arra, hogy megvitassák az európai érdekeket kínai kollégáikkal anélkül, hogy félniük kellene bármilyen következményektől – mondta Metsola.

Az Elnökök Értekezlete leszögezte: a szankciók feloldása nem jelenti azt, hogy az Európai Parlament figyelmen kívül hagyja az EU és Kína közötti kapcsolatok „tartós kihívásait”. Az uniós parlament továbbra is az egyetemes emberi jogok és alapvető értékek határozott védelmezője marad világszerte, miközben elvi alapon és tiszta szemben igyekszik együttműködni a globális partnerekkel – tették hozzá.

Négy éve vezették be a szankciókat 

Kína 2021. március 22-én vezetett be szankciókat 4 uniós szervezettel és 10 emberrel, köztük öt európai parlamenti képviselővel, valamint az Európai Parlament Emberi Jogi Albizottságával szemben. A szankciók miatt, amelyek megtiltották az érintettek belépését Kínába, az Európai Parlament leállított minden hivatalos párbeszédet az ázsiai országgal.

A kínai szankciók válaszintézkedésként születtek arra az uniós döntésre, hogy az EU négy kínai tisztviselő ellen korlátozó intézkedéseket hozott a muszlim ujgur kisebbségek emberi jogainak súlyos megsértésére hivatkozva. A kínai megszorító intézkedések az EP szankcionált Emberi Jogi Albizottságának két magyar tagjára, Cseh Katalin, a Momentum Mozgalom korábbi EP-képviselőjére, és Hölvényi György, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) EP-képviselőjére is érvényesek voltak.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zelenszkij: Készen állok találkozni Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 19:59
Az ukrán elnök kedden beszélt arról, hogy ha egy ország háta mögött hoznak döntést annak sorsáról, akkor az nem fog működni. A Fehér Ház részéről még nem erősítették meg a Trump-Zelenszkij találkozó hírét, de úgy tűnik, az ukrán vezetés már csak egy időpontra vár.
Nemzetközi Zelenszkij Washingtonban, Orbán Viktor Moszkvában? Felcsillant a remény az ukrajnai fegyverszünetre
Wéber Balázs | 2025. november 25. 18:56
Egy héten belül gyakorlatilag két béketerv is napvilágot látott az ukrajnai háború lezárására, és jelenleg is gőzerővel folynak a tárgyalások egy mindkét fél számára elfogadható kompromisszum elérésén. Miközben az ukrán elnök Washingtonban tárgyalna a terv véglegesítéséről, Orbán Viktor pénteken Putyinnal egyeztethet Moszkvában. Nagyító alatt ezúttal az ukrajnai kiegyezés lehetősége.
Nemzetközi Pénteken Putyinhoz repül Orbán Viktor? A kormány nem cáfol
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:59
Megbízható forrásból jött az értesülés, cáfolat helyett csak szűkszavú választ jött a magyar kormánytól.
Nemzetközi A CNN úgy tudja, Ukrajna elfogadhatta a módosított béketervet
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 15:24
Már csak kisebb részletek egyeztetése van hátra, Ukrajna elfogadta a Genfben módosított amerikai béketervet – erről beszélt egy amerikai tisztviselő a CNN-nek. Zelenszkij szerint sok munka van még hátra.
Nemzetközi Lecsapott Ukrajna az orosz határnál, ez volt az egyik legsúlyosabb támadás
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 11:36
Miközben Oroszország légicsapásokat mért Kijevre, Ukrajna a határmenti orosz régiókban hajtott végre légitámadásokat az éjjel.  
Nemzetközi Alakul a béketerv, de még korai az újabb Trump-Zelenszkij találkozó
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 09:46
Érzékelni az optimizmust a Fehér Házban.
Nemzetközi Még gyorsan rommá lövi Putyin Kijevet, mielőtt kibékülne?
Privátbankár.hu | 2025. november 25. 07:31
Az energetikai infrastruktúrát érte a támadás.
Nemzetközi Trump eltapossa a lázadókat, de őt is elsodorhatja a pártháború
Kollár Dóra | 2025. november 25. 05:51
Egyre több jele van a belső elégedetlenségnek az amerikai Republikánus Párton belül. Donald Trump példát statuált, de lehet, hogy ez sem lesz elég ahhoz, hogy megfékezze a felszín alatt forrongó lázadási hullámot. 
Nemzetközi Sok hűhó semmiért? Így alakulhat a béketárgyalás a héten
Vámosi Ágoston | 2025. november 24. 18:28
Véget ért a genfi békekonferencia, és ugyan Donald Trump láthatóan optimista, nagy eredményt nem sikerült elérni. Már az európai vezetők is korlátoznák az ukrán hadsereg létszámát, de a Kreml ezzel együtt is elégedetlen az új javaslattal. A német kancellár nem vár áttörést ezen a héten, és a Zelenszkij-Trump csúcs időpontját sem sikerült kitűzni.
Nemzetközi Emiatt zuhantak be csúnyán az Ozempic-gyártó részvényei
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 17:37
A befektetők a Novo Nordisk bejelentését követően visszavitték a vállalat részvényeinek értékét a 2021 júliusi szintre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG