5p

A pápai temetés Rómában egyesíti a politikai vezetők apraját-nagyját.

A katolikus egyházfő halála és ünnepélyes örök nyugalomba helyezése mindig rendkívüli esemény, így tulajdonképpen semmi meglepő nincsen abban, hogy a római Szent Péter téren tartott szertartáson tolongani fognak a nemzetközi nagyságok is – így pedig fontos, időnként pedig kínos találkozások is előfordulhatnak majd.

Orbán Viktor és a kellemetlen találkozások

Csütörtök este jelentette be a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály, hogy Orbán Viktor is ott van a Rómába utazó magyar delegációban, amelyet Sulyok Tamás vezet. Azt tegnap este óta tudjuk, hogy Orbán Viktor találkozott Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, más diplomáciai megbeszélésekről egyelőre még nem érkezett hír. A padsorokban ugyanakkor akadhatnak olyan személyek, akikkel összefutva elképzelhető, hogy kínosan mosolyognak majd egymásra: például az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij is jelezte, hogy részt vesz a temetésen.

A pápai temetés padsoraiban akadhatnak érdekes találkozások
A pápai temetés padsoraiban akadhatnak érdekes találkozások
Fotó: MTI/AP/Andrew Medichini

A két politikus legutoljára 2024 novemberében találkozott, ekkor Zelenszkij Budapesten járt az Európai Politikai Közösség ülésén, és a feszültségek ellenére is kezet fogott Orbán Viktorral. Azóta történt egy s más, például a kék kormányzati óriásplakátokon is feltűnt már az ukrán elnök képmása, valamint az országos népszavazáson téma Ukrajna EU-csatlakozása – ennek fényében nem lenne meglepő, ha a novemberben látott feszültség csak súlyosbodott volna.

Szintén feltűnik a temetési szertartáson Petr Fiala, Csehország miniszterelnöke korábban élesen kritizálta Orbán Viktor békemisszióját, egy súlyos történelmi példát hozva a Vlagyimir Putyinnal orosz elnökkel való egyezkedés kapcsán. Fiala a második világháború előtti, Adolf Hitler megbékítésére tett kísérletek tanulságaira emlékeztetett, mint mondta, „sokan azt hitték, hogy ha területeket adunk Hitlernek, vagy ha tárgyalunk Hitlerrel, az megakadályozza a háborút – ennek az ellenkezője volt igaz”.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is jelezte, hogy megjelenik Ferenc pápa temetésén – azt mostanra talán nem kell bemutatni, hogy számos konfliktusba keveredett a magyar kormány Brüsszellel, az Európai Bizottság többek közt arra keresi a megoldást, hogy hogyan lehetne kikerülni a magyar vétót Ukrajna támogatása kapcsán.

Donald Trump első külföldi útja

A fentebb kiemelt politikusok mellett azonban akadnak olyan személyek is, akiket minden bizonnyal a magyar miniszterelnök örömmel lát majd: közülük a legfontosabb kiemelni Donald Trump amerikai elnököt, akit felesége, Melania Trump kísér el a temetésre, míg J.D. Vance amerikai alelnök esetében a részvétel cikkünk írásakor még nem biztos – de elképzelhető, hogy ő is feltűnik majd.

Orbán Viktor és Donald Trump közelgő találkozójáról régóta beszélnek, többek közt Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is utalt erre a Kormányinfón, azonban nyugodtan feltételezhetjük, hogy a pápai temetésen kívül érlelődik egy ilyen megbeszélés.

Donald Trump római utazása azért is nagy jelentőségű, mert második elnöki ciklusa során ez az első külföldi útja – eredetileg az első hivatalos látogatása Szaúd-Arábiába és az Egyesült Arab Emírségekbe vezetett volna májusban. Az amerikai elnök számára is tartogat kínos találkozásokat a pápai temetés, hiszen nem is volt olyan régen, hogy Zelenszkij ukrán elnök washingtoni látogatása és megbeszélése Trumppal és Vance alelnökkel üvöltözésbe fajult, az ukrán vezető pedig idő előtt el is hagyta az amerikai fővárost.

Emmanuel Macron francia elnök is azon politikusok közé tartozik, akikkel nem a legfényesebb a Trump-adminisztráció viszonya, a francia vezető többek közt élesen bírálta az amerikai béketervet. Illetve azután, hogy Trump szerdán újabb kirohanást intézett Zelenszkij ellen, mert az szerinte késlelteti a békekötést, Macron arra figyelmeztette amerikai kollégáját, hogy Ukrajna az áldozat, és minden ilyen irányú haragot az agresszor Oroszország elnökére, Vlagyimir Putyinra kellene irányítani helyette. Az amerikai és francia vezetők közt a vámháború is pengeváltásokat okozott, a tarifák bejelentésekor Macron arra szólította fel az európai cégeket, hogy függesszék fel befektetéseiket az Egyesült Államokban, valamint „brutálisnak és alaptalannak” nevezte azokat.

Nemzetközi vendégsereg

A kiemelt esetek mellett a különleges szertartáson rengeteg más politikus is részt vesz, Giorgia Meloni Olaszország első embereként egyengetheti majd az eseményeket, a vendégek közt van még például a brit Keir Starmer, Vilmos herceg, az argentin elnök Javier Milei, Olaf Scholz német kancellár, Christian Stocker osztrák kancellár, Dick Schoof holland miniszterelnök, Ulf Kristersson svéd miniszterelnök is – de rengeteg más nemzetközi és egyházi méltóság is elkíséri Ferenc pápát az utolsó útjára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Az Egyesült Államok a jövő héten további venezuelai szankciókat oldhat fel
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 08:31
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter a Reutersnek elmondta, hogy a Venezuelával szembeni további amerikai szankciókat akár már a jövő héten feloldhatják az olajeladások megkönnyítése érdekében, és hogy a jövő héten a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank vezetőivel is találkozik a venezuelai együttműködésük újbóli megvitatására.
Nemzetközi Kína, Oroszország és Irán meglepő helyen tart közös hadgyakorlatot
Privátbankár.hu | 2026. január 11. 08:01
Kína, Oroszország és Irán szombaton egyhetes közös haditengerészeti gyakorlatot kezdett Dél-Afrika vizein, amit a fogadó ország BRICS Plus műveletként nevezett meg a „hajózás és a tengeri gazdasági tevékenységek biztonságának biztosítása” érdekében.
Nemzetközi Tömegeknek lett elegük a játékpénzből Iránban, de nincs forgatókönyv a hatalomváltásra
Vámosi Ágoston | 2026. január 11. 05:59
Az iráni társadalom többsége lefelé csúszik, a héten már egy elit negyedben is utcára vonultak az emberek. Luxustermék lett a hús, a tojás ára pedig napokon belül a többszörösére emelkedett. A tüntetők számos kisvárost is elleptek, egy általános sztrájk elvileg mindent boríthatna. N. Rózsa Erzsébet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakértője a Privátbankárnak ugyanakkor arról beszélt: nincs forgatókönyv a hatalomváltásra. Az amerikai elnök pedig egyelőre csak a közösségi oldalán fenyegetőzik.
Nemzetközi A világ egyötöde választ idén, köztük mi, magyarok is – mutatjuk a legfontosabb helyszíneket
Imre Lőrinc | 2026. január 10. 17:01
Ha 2026 és választás, akkor minden magyarnak a várhatóan április 12-én tartandó országgyűlési voksolás jut az eszébe. Pláne, hogy rendkívül szoros versenyfutásra lehet számítani a kormányzó Fidesz-KDNP és a legnagyobb ellenzéki erő, a Tisza Párt között. Azonban, ha Magyarországról kitekintünk, akkor világszerte még további mintegy 40 országban rendeznek idén választást, 1,6 milliárd embert érintve.
Nemzetközi Heteken belül megarakétát lőhet fel a NASA a Holdra
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 16:31
Az Artemis misszió négy űrhajóst visz majd egy 10 napos Hold körüli repülésre.
Nemzetközi Elon Musk: „Az Egyesült Királyság el akarja nyomni a szólásszabadságot”
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 14:59
Merthogy a szigetország Elon Musk X-csatornájának betiltását tervezi. 
Nemzetközi Összefogott öt grönlandi párt
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 12:41
Közös közleményük lényege: „Mi nem akarunk amerikaiak lenni”. Azok után adták ki nyilatkozatukat, hogy Trump kijelentette: így vagy úgy, de beavatkozik Grönland életébe. 
Nemzetközi Itt az EU reakciója az újabb iráni tüntetésekre
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 11:51
Az Európai Unió nagy aggodalommal követi az iráni tüntetések áldozatairól szóló jelentéseket, és elítéli a biztonsági erők által alkalmazott erőszakot, az önkényes fogva tartást és megfélemlítést – jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő szombaton.
Nemzetközi Újabb tüntetések Iránban
Privátbankár.hu | 2026. január 10. 11:31
Ali Khamenei ajatollah „vandáloknak” és „szabotőröknek” nevezte a tüntetőket, és az Egyesült Államokat hibáztatja a zavargások szításáért.
Nemzetközi Hogyan árazták be az orosz fegyvereket Venezuelában? Elég csúnyán, de van néhány mentő körülmény
Litván Dániel | 2026. január 10. 11:01
Ennyit tudnak a korábban rettegett orosz fegyverek valójában az amerikai technika ellen? Vannak mentő körülmények, de az összkép így is elég sötét orosz szempontból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG