2p

Egy német lap szerint Magyarországon és két másik térségbeli országban is egyre növekszik az elégedetlenség.   

„Szerbiában, Szlovákiában és Magyarországon egyre több embernek van elege az autoriter hatalomból, a jogállam tartós kiiktatásából és a korrupt pártgazdaságból”, írja a Rheinische Post, Észak-Rajna-Vesztfália tartomány napilapja.

A cikk szerzője, Thomas Walter Roser szerint az „oroszbarát” és „uniós rendbontó” Orbán Viktor, valamint nemzeti populista pártja, a Fidesz már 2010 óta meghatározza az ország sorsát. Mostanában azonban „erősen elhalványult a csillaga”, aminek nemcsak a „Fidesz-államban” virágzó korrupció miatt növekvő elégedetlenség az oka, hanem a tartós gazdasági válság és a magas infláció is – a lakosság kritikája egyre hangosabb.

A Magyarországnak járó uniós milliárdok befagyasztása az uniós jog állandó megsértése miatt ugyanúgy sújtja a magyar kormányt, mint az európai autóipar eladási problémái, a legfontosabb kereskedelmi partner, Németország gazdaságának gyengélkedése, valamint a külföldi konszernek csökkenő befektetései és növekvő szkepszise.

Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a Kossuth rádió óbudai stúdiójába 2025. január 24-én
Orbán Viktor miniszterelnök érkezik a Kossuth rádió óbudai stúdiójába 2025. január 24-én
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Veszély azonban mindenekelőtt „a saját politikai táborából” fenyegeti Orbán Viktort, egy „új konzervatív vetélytárs” formájában, véli a szerző. Egy évvel a parlamenti választások előtt a „Fidesz-disszidens” Magyar Péter pártja vezet a Fidesz előtt, legalábbis a független közvéleménykutatók prognózisa szerint, és úgy tűnik, hogy a „korrupt Fidesz-államot” támadó állandó kritikájának köszönhetően hónapról hónapra növeli jelenleg már kilenc százalékpontra rúgó előnyét.

„Amennyiben folytatódik a trend, Orbánt jövőre egy példátlan mértékű választási vereség fenyegetheti: Magyarország egyébként a Fideszre szabott választási rendszere ugyanis egyértelműen a legnagyobb pártnak kedvez”, állítja a cikk.

A szerző kiemeli: miközben Donald Trump újabb elnökségétől világszerte hátszelet várnak a populisták, létezik egy ellentétes trend is: éppen Kelet-Európában, Európa eddigi „populista bástyáin” mutatkozik egyre több repedés.

A témával Ez Viszont Privát című műsorunkban is foglalkoztunk:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nincs vége: amerikai és orosz tisztviselők Floridában tárgyalnak Ukrajnáról
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 15:10
Alighogy végetért az európai uniós csúcs, tovább folynak a tárgyalások. 
Nemzetközi Ukrajna azt állítja, hogy orosz olajfúrótornyot és járőrhajót talált el a Kaszpi-tengeren
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 14:17
Ukrajna nem csak a Földközi-, hanem a Kaszpi-tengeren is csapást mért. 
Nemzetközi Így tisztelegtek a vizimentősök a Bondi Beach tragédiája után egy héttel
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 13:02
A szörfösök életmentői kritikus szerepet játszottak a támadás utáni időszakban. 
Nemzetközi Megérkezett Harry és Meghan karácsonyi üdvözlőlapja is
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:12
Katalin és Vilmos karácsonyi fotója már kijött, Harry és Meghané azonban csak most került nyilvánosságra. 
Nemzetközi Hét elefántot ütött el egy indiai gyorsvonat
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 11:11
2020 óta legalább egy tucat elefánt pusztult el gyorshajtó vonatok következtében India Asszám államában.
Nemzetközi Úgysem találja ki, kit neveznek ki havannai magyar nagykövetnek
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 10:11
Egy kétszeres olimpiai bajnokot.  
Nemzetközi Amerika szíriai célpontokat tarolt le
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 08:49
Beváltotta ígéretét Donald Trump, nem hagyta megtorlás nélkül, hogy december 13-án az Iszlám Állam támadásaiban amerikai katonák haltak meg. Mintegy 100 precíziós eszközzel vettek célba 70, az Iszlám Államhoz köthető célpontot a Szíria középső részén fekvő Palmyra körzetében.
Nemzetközi Újabb csontvázak esnek ki az Epstein-aktákból
Privátbankár.hu | 2025. december 20. 08:05
Számos ismert közéleti személyiség és politikus neve is feltűnik az amerikai igazságügyi minisztérium által a törvény által megszabott határidőben pénteken nyilvánosságra hozott Epstein-aktákban.
Nemzetközi Az ukránok már a Földközi-tengere is kiterjesztették támadásaikat
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 18:01
Az orosz szankciókat megszegő árnyékflottához tartozó tankert támadtak meg ukrán drónok – közölte egy forrás az az Ukrán Biztonsági Szolgálattól (SZBU).
Nemzetközi Az Egyesült Államok felfüggeszti a zöldkártya lottóprogramot
Privátbankár.hu | 2025. december 19. 16:20
Donald Trump elnök felfüggesztette az amerikai zöldkártya lottóprogramot a Brown Egyetemen történt múlt heti két halálos áldozatot követelő terrorista lövöldözés hatására.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG