2p

Korainak tartja a szíriai orosz támaszpontokról beszélni a Kreml szóvivője.

Korai lenne még a szíriai orosz támaszpontok megőrzéséről beszélni, ezt a témát azokkal kell megvitatni, akik az országot vezetni fogják – mondta Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő hétfőn újságíróknak.

Szír és orosz katonák az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozó fedélzetén Tartusz közelében
Szír és orosz katonák az Admiral Kuznyecov repülőgép-hordozó fedélzetén Tartusz közelében
Fotó: MTI / EPA / SANA

„Korai még erről beszélni. Mindenesetre mindez egy olyan téma, amelyet azokkal kell megvitatni, akik Szíriában hatalmon lesznek. Most azt látjuk, hogy [ott] az átalakulás időszaka van, rendkívüli instabilitás. Tehát időbe fog telni. És akkor komoly beszélgetésre lesz szükség azokkal, akik hatalmon lesznek” – mondta a Kreml szóvivője arra a kérdésre, hogy Oroszország reméli-e, hogy fenntarthatja katonai jelenlétét Tartuszban és Hmejmímben.

Peszkov elmondta, hogy maga Vlagyimir Putyin orosz elnök döntött arról, hogy politikai menedékjogot ad Bassár el-Aszadnak, Szíria volt vezetőjének és családjának. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy hivatalos nyilatkozat még nem hangzott el az ügyben, és az orosz sajtó vasárnap egy meg nem nevezett Kreml-forrást idézett Aszad befogadásával kapcsolatban.

A szíriai fegyveres ellenzék alakulatai november 27-én nagyszabású offenzívát indítottak a kormányhadsereg állásai ellen Aleppó és Idlíb tartományokban. December 7-én estére több nagyvárost (Aleppót, Hamát, Deraát és Homszot) elfoglaltak, december 8-án pedig bevonultak Damaszkuszba, a szíriai kormányerők egységei pedig elhagyták a fővárost. Mohammed Gázi al-Dzsaláli szíriai kormányfő készségét fejezte ki a köztársaság békés hatalomátadásra.

Az orosz külügyminisztérium vasárnap közleményt adott ki, amelyben hírül adta, hogy Aszad lemondott szíriai elnöki tisztségéről, és elhagyta az országot, utasítást adva a hatalom békés átadására. Egy meg nem nevezett Kreml-forrás a nap folyamán később közölte, hogy Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek, Oroszország pedig humanitárius okokból menedékjogot adott nekik.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Irán véres büntetést ígért arra az esetre, ha amerikai bakancsok lépnek a földjére
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 16:02
Hiába a békülékenynek ható üzenetek, ha közben az eddiginél is súlyosabbra készülnek az amerikaiak – hangzik az iráni vélekedés.
Nemzetközi Kifakadt a római pápa a háború miatt – Trump imádkozhat, de úgy tűnik, hiába
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 14:09
Ma van virágvasánap ünnepe. A katolikus egyház feje pedig meglehetősen eréjelyes üzenetet küldött. 
Nemzetközi Nagypályás: 30 millió eurót csúsztatott ki a síszövetségből a sportvezető
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 12:28
Az Interpol is rajta van a Törökországba szökött szakági vezető elfogásán.
Nemzetközi Zelenszkij vasökle porrá zúzta a nagy kémjátszmát
Privátbankár.hu | 2026. március 29. 08:31
Az oroszok műholddal végrehajtott fedett akcióját vágtak haza az ukránok?
Nemzetközi Brüsszel újra napirendre tűzte az óraátállítás ügyét
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 16:45
Vasárnap megint egy órával előre kell tekerni az óráinkat. Jó hír, hogy az Európai Bizottság kijelentette: továbbra is napirenden van az óraátállítás eltörlése, ezért még idén tanulmányt nyújt be annak felszámolásáról.
Nemzetközi Vlagyimir Iljicsnek mégis igaza volt?
Elek Lenke | 2026. március 28. 16:22
Sci-fi, vagy valóság, avagy mi lesz a szocializmus felépítésével?
Nemzetközi Illegális bányák ellen csaptak le az ecuadori hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 15:38
Légicsapásokat intéztek a dél-amerikai ország északi részén lévő Carchi tartomány illegális bányakitermeléséről hírhedt körzete ellen – jelentette be a latin-amerikai ország védelmi minisztériuma helyi idő szerint pénteken.
Nemzetközi Hátborzongató nyilatkozatot tett a Roszatom vezetője
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 14:58
Szerinte atomkatasztrófa fenyeget a Közel-Keleten.
Nemzetközi Meghekkelték Brüsszelt
Privátbankár.hu | 2026. március 28. 13:14
Az Europa.eu weblaphálózat működtetéséért felelős felhőinfrastruktúrát érte támadás.
Nemzetközi Ursula von der Leyen: stratégiai hiba volt, hogy Európa hátat fordított az atomenergiának
Kamocsay-Berta Eszter | 2026. március 28. 11:59
A világ vezetői Párizsban gyűltek össze 2026. március 10-én, ahol kiemelték a nukleáris energia szerepét a tiszta, megbízható, megfizethető és biztonságos energiaellátásban, különös tekintettel a növekvő energia keresletre és a globális feszültségek okozta bizonytalanságra az energiaellátás területén.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG