2p

Meloni frakciójának egyik volt képviselője beszélt arról, miért kellett saját frakciót gründolnia a magyar miniszterelnöknek az utolsó pillanatban.

A Politico brüsszeli hírlevele készített rövid interjút Jan Zahradil cseh politikussal, aki húsz év után távozott az idei választások után az Európai Parlamentből. Zahradil a most Giorgia Meloni vezette ECR (Európai Konzervatívok és Reformisták) pártszövetség egyik alapítója, sőt EP-választási vezető jelöltje is volt.

Zahradilt megkérdezték arról, mi a véleménye az Orbán Viktor alapította Patrióták Európáért frakcióról, amely Marine Le Penék (és mások) csatlakozásával méretben maga mögé is utasítótta az ECR-t.

A volt EP-képviselő elmondta, hogy Orbán sokáig be akart jutni az ECR-be.

"Ez a kísérlet azért vallott kudarcot, mert szerintem a háttérben bizonyos játszmák zajlottak - talán Melonit kicsit sarokba szorította a megválasztandó Bizottság; talán még Von der Leyentől is érkeztek bizonyos jelzések"

- mondta Zahradil, aki szerint Orbán Viktor bebizonyította, hogy jó stratéga, és gyorsan lépett. Szerinte egyébként a Patrióták nem fogják megváltoztatni az EP irányvonalát, de a hangulatát igen, és ez szerinte jó dolog. Sőt, az új frakció szerinte még az ECR-nek is kapóra jön, hiszen így már a mérsékeltebb eurokritikus csoport szerepébe kerülhetett.

Arra a kérdésre, hogy Meloni jó döntést hozott-e, amikor Orbán helyett Von der Leyennel egyezkedett, Zahradil így válaszolt:

"Megegyezhetett volna Orbánnal... és ez valószínűleg egy erősebb eurokritikus frakciót eredményezett volna, száznál is több EP-képviselővel. De ez otthon bajokat okozott volna [Meloninak]. És Olaszország, még mindig az EU harmadik legnagyobb gazdaságának miniszterelnökeként ő úgy szerintem úgy döntött, hogy - fogalmazzunk így - felelősségteljesebben jár el, országa érdekében.

Ez nem zárja ki a lehetőséget, hogy a következő öt évben egyre közelebb és közelebb fognak kerülni egymáshoz."

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Elkaszálta az európai bíróság a magyar „megbízhatósági vizsgálatot”
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 17:41
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy az ilyen gyakorlat sérti a magánélethez való jogot, ami miatt a kormánynak módosítani kell az erre vonatkozó törvényt.
Nemzetközi Hát erről még nem értesítették az oroszokat
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 15:01
A Kreml kedden azt közölte, hogy nem érkezett hozzájuk nyilatkozat Indiától az orosz olajvásárlások leállításáról, miután Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Újdelhi beleegyezett az ilyen vásárlások leállításába a Washingtonnal kötött kereskedelmi megállapodás részeként.
Nemzetközi Szaporodnak a tüskék Trump oldalában, itt egy újabb választási pofon
Kollár Dóra | 2026. február 3. 14:21
Egy texasi időközi voksolás eredménye nyugtalanságra ad okot.
Nemzetközi Spanyolország betiltja majd a 16 év alattiak közösségi médiához való hozzáférését
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 13:21
A platformoknak életkor-ellenőrző rendszereket kell bevezetniük – jelentette be Pedro Sanchez miniszterelnök kedden, miközben számos más intézkedést is bejelentett a biztonságos digitális környezet garantálása érdekében.
Nemzetközi Több mint félezer rakétával és drónnal támadta meg a dermesztő fagyban Ukrajnát az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 11:21
Az orosz hadsereg összesen 521 támadóeszközt vetett be ukrajnai létfontosságú energetikai és infrastrukturális létesítmények ellen keddre virradóra, a célpontok több mint 85 százalékát a légvédelem megsemmisítette, azonban a támadásban sokan megsebesültek, és komoly károk keletkeztek – közölték katonai és helyhatósági forrásokra hivatkozva ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Nemzetközi Stratégiai tartalékot képez kritikus ásványokból az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 07:26
Az Egyesült Államok 12 milliárd dollár értékű stratégiai tartalékot hoz létre ritkaföldfémekből és más kritikus ásványokból, hogy csökkentse az ország függését a fémek finomításának jelentős részét ellenőrző Kínától. A tartalék célja, hogy elkerülhetők legyenek az ellátási hiányok az amerikai vállalatok számára – jelentette be Donald Trump elnök hétfőn a Fehér Házban.
Nemzetközi Trump vagy Putyin? India választott, és nagy jutalmat kap
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 07:04
Az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodásra jutott Indiával, amelynek részeként Washington 18 százalékra csökkenti az indiai termékekre kivetett amerikai vámokat, cserébe Újdelhi vállalja az orosz olaj vásárlásának befejezését, valamint több amerikai termék importját és a kereskedelmi akadályok leépítését – közölte Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi portálon tett bejegyzésében.
Nemzetközi Trump eldöntötte: kivérezteti Kubát
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 06:57
Washington fokozza a Kubára gyakorolt gazdasági nyomást, Mexikó pedig felhagy a kubai olajszállításokkal – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök az Ovális Irodában újságírók előtt.  
Nemzetközi Nem akármilyen találkozót rendezhetnek pénteken
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 17:53
Irán és az Egyesült Államok asztalhoz ülhet.
Nemzetközi Zelenszkij fontos hírt közölt az ukrán télből
Privátbankár.hu | 2026. február 2. 16:13
Oroszország ezúttal nem támadta az energetikai infrastruktúrát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG