Kiküldött tudósítónk jelenti:
Az EP-képviselők megkezdték a Parlament alelnökeinek megválasztását az új jogalkotási ciklusra, az első fordulóban 11 alelnököt választottak meg.
Kedden, titkos, papíralapú szavazáson az első fordulóban 11 alelnököt választottak meg az EP-képviselők. 701-en szavaztak, közülük üres vagy érvénytelen voksot 36-an adtak le. A 665 érvényes szavazatból 333-at kellett elnyerniük az egyes jelölteknek.
Az újonnan (abszolút többséggel) megválasztott alelnökök a megválasztásuk sorrendjében:
- Sabine Verheyen (EPP, Németország) - 604
- Ewa Kopacz (EPP, Lengyelország) - 572
- Esteban González Pons (EPP, Spanyolország) - 478
- Katarina Barley (S&D, Németország) - 450
- Pina Picierno (S&D, Olaszország) - 405
- Victor Negrescu (S&D, Románia) - 394
- Martin Hojsík (Renew, Szlovákia) - 393
- Christel Schaldemose (S&D, Dánia) - 378
- Javi López (S&D, Spanyolország) - 377
- Sophie Wilmès (Renew, Belgium) - 371
- Nicolae Ştefănuță (Zöldek/EFA, Románia) – 347
A folyamat szerdán a fennmaradó három alelnök megválasztásával folytatódik, akik hat jelölt közül kerülnek ki, két francia, egy-egy olasz, lett, cseh és lengyel képviselőből.
A Patrióták Európáért frakciót a korábbi gyakorlat szerint mérete alapján két alelnöki hely is megillette volna (a hasonló méretű Renew és az ECR is ennyit kapott), ám jelöltjei mégis rendre a szavazási listák végén végeztek). Ez annak a következménye lehet, hogy a Néppárt (EPP) vezetésével a centrista, liberális és baloldali frakciók a korábban szorgalmazott "cordon sanitaire", azaz a karantén intézményét igyekeznek bevezetni a Patrióták ellen, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a karanténban részt vevő frakciók képviselői a szokásjoggal ellentétben nem szavaznak át a Patrióták jelöltjeire a pozíciók leosztásának során).
A 14 alelnök és az öt quaestor a kedden újraválasztott Roberta Metsola elnökkel együtt alkotja az EP elnökségét, amely meghatározza a parlament zavartalan működésének szabályait, emellett elkészíti az előzetes költségvetési tervezetét, s feladata még az adminisztratív, személyzeti és szervezeti kérdésekről való döntéshozatal.
Az egyes alelnökök vagy quaestorok portfóliója az elnökségen belüli konkrét feladatköreiket foglalja magában. Ezeket az elnök osztja ki. Az elnökségben betöltött szerepükön kívül az alelnökök helyettesíthetik az elnököt, többek között a plenáris viták vezetésében és szükség esetén a parlament képviseletében ünnepségeken vagy eseményeken. A quaestorok a képviselőket közvetlenül érintő adminisztratív ügyekkel foglalkoznak, és tanácsadói minőségben tagjai az elnökségnek.
Az elnökség tagjainak megválasztásakor a képviselőcsoportok arra törekednek, hogy az alelnökök és a quaestorok nagyjából tükrözzék a képviselőcsoportok méretét.
(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)