2p

Az Európai Unió Tanácsa kedden véglegesen jóváhagyta Moldova számára az EU-val kapcsolatos reformokat és az ország gazdasági növekedését támogató uniós eszköz legfeljebb kétmilliárd eurót kitevő támogatási keretének létrehozását.

A brüsszeli közlemény szerint a pénzügyi eszköz segíteni fog Moldovának a fő társadalmi és gazdasági reformok előmozdításában, lendületet fog adni az ország gazdaságának, és fel fogja gyorsítani az uniós csatlakozás folyamatát — számol be róla az MTI.

Részleteket tekintve kifejtették: a finanszírozás minden olyan ágazatra kiterjed majd, amely létfontosságú Moldova gazdasági növekedésének előmozdításához és az uniós egységes piacba való integrálásához.

Moldovának elkel a támogatás
Moldovának elkel a támogatás
Fotó: Depositphotos

Döntő szerepet fog játszani továbbá a Moldova energiafüggetlenségét és energetikai ellenállóképességét célzó átfogó uniós stratégia megvalósításában is. A stratégia célja, hogy függetlenítse az országot az orosz energiaellátástól, és teljes mértékben integrálja az uniós energiapiacba.

A növekedési terv pénzügyi pillére keretében – amely a 2025-2027-es időszakban fog támogatást nyújtani – várhatóan legfeljebb 385 millió euró összegű vissza nem térítendő támogatás, valamint 1,5 milliárd euró összegű hitel áll majd az ország rendelkezésére. A hitelek feltételei rendkívül kedvezményesek lesznek, ami hosszú törlesztési időt és kedvező kamatlábakat jelent – írták.

A kifizetésekre ugyanakkor szigorú feltételek vonatkoznak majd, és azokat a jóváhagyott reformprogramban meghatározott reformok megvalósításának függvényében lehet majd teljesíteni. A források felszabadítására – Moldova kormányának kérésére – évente kétszer kerülhet sor, miután az Európai Bizottság igazolta, hogy a reformprogramban meghatározott minden vonatkozó feltétel teljesült.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Ebben az országban több mint 11 000 fogoly kap amnesztiát
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 17:43
A tádzsik hatóságok szerdán bejelentették, hogy a közép-ázsiai egykori szovjetköztársaság függetlenségének 35. évfordulója alkalmából két hónapon belül több mint 11 300 foglyot engednek szabadon.
Nemzetközi Négy év után először látogat Angliába Harry herceg a családjával
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 16:59
A BBC News értesülései szerint Sussex hercege és hercegnéje várhatóan júliusban hozza magával két gyermekét az Egyesült Királyságba.
Nemzetközi Megszavazták: szigorítják az illegális migránsok visszaküldésének szabályait
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:53
Az Európai Parlament (EP) elfogadta az illegálisan az EU-ban tartózkodókról szóló szabályok szigorítását – derül ki az EP közleményéből. 
Nemzetközi XIV. Leó pápa reagált Irán és az Egyesült Államok közötti megállapodásra
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:02
XIV. Leó pápa megelégedéssel fogadta az Irán és az Egyesült Államok közötti megállapodást. A katolikus egyházfő „a párbeszéd és a tárgyalás türelmes munkája” eredményének nevezte a megegyezést.
Nemzetközi Nem teszi az ablakba Trump, amit Irántól kapott – de az igazi feketeleves csak ezután jöhet
Litván Dániel | 2026. június 17. 14:23
Szinte teljes lehet az iráni vezetés öröme az aláírni készült megállapodás kapcsán. És mások is elgondolkozhatnak azon, ami történt.
Nemzetközi Megkongatta a vészharangot az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 13:43
Azonnali és radikális beavatkozást sürget az amerikai árpolitika okozta globális gyógyszerpiaci sokkhullámok és a hazai környezetben tapasztalható „kettős szorítás” miatt az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM). Magyarország ugyanis rendszerszintű csapdába sétált, amelyből az egyetlen kivezető út egy hárompilléres stratégiai keretrendszer azonnali bevezetése.
Nemzetközi Újabb 2,3 milliárd eurót kap Brüsszeltől Ukrajna – megszólalt a fideszes képviselő is
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:46
És újabb szankciók is jöhetnek Oroszország ellen. Ülésezik az Európai Parlament.
Nemzetközi Netanjahu kezdhet csuklani – egyértelmű üzenetet kapott a világ legerősebb embereitől
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 11:52
Nagyon szeretnék azt a békét most már.
Nemzetközi Ukrán drónokat és ügynököket is fogtak az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 10:54
Moszkva környékét támadták megint az ukránok.
Nemzetközi A célegyenesben taposna a fékbe Irán a béke ügyében
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 09:24
Van még egy feltétele Iránnak, mielőtt aláírnák a megállapodást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG