3p

Mi vár a magyar befektetőkre ősszel?

Mit jelentenek az adózási és szabályozási változások a befektetők számára?
Merre tart az állampapírpiac?
Hogyan érdemes gondolkodni a hosszú távú megtakarításokról és az ingatlanbefektetésekről?

Klasszis Befektetői Klub
2026. szeptember 24., Budapest

Foglalja le helyét most >>

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) brit főügyésze, Karim Khan visszautasította azokat a vádakat, hogy antiszemita indíttatásból kezdeményezte elfogatóparancs kiadását az izraeli miniszterelnök ellen.

Khan májusban kérte a törvényszék illetékes kamarájától elfogatóparancs kiadását Netanjahu, valamint Joáv Galant izraeli védelmi miniszter ellen a gázai lakosság sérelmére elkövetett bűncselekmények gyanújával.

Netanjahu az ellene kért elfogatóparancs kezdeményezésének hírére reagálva a náci éra zsidóüldözéseinek felelőseihez hasonlította Karim Khant és úgy fogalmazott, hogy az ICC főügyésze

"elfoglalhatja helyét az újkori antiszemitizmus fő képviselői között".

Khan a két izraeli politikus mellett a gázai övezetet uraló Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet több magas rangú tagja, köztük Iszmail Haníje, a szervezet politikai irodájának néhai vezetője ellen is elfogatóparancs kiadását kezdeményezte.

Nem igaz az antiszemita vád
Nem igaz az antiszemita vád
Fotó: EPA/RONEN ZVULUN / POOL

Haníje július 31-én Teheránban, feltehetően izraeli merényletben életét vesztette.

A Hamász tavaly októberi izraeli terrortámadásában 1200-an meghaltak. A szervezet több száz túszt is ejtett, akik közül többen meghaltak, mások még mindig fogságban vannak. Khan, akivel a BBC brit közszolgálati rádió készített csütörtökön interjút, úgy fogalmazott:

"egyetlen grammnyi, szemernyi, jottányi igazságtartalom sincs" az őt antiszemitizmussal vádolók állításaiban. Az ICC főügyésze szomorúnak nevezte ezeket a vádakat, Netanjahu reagálását pedig olyan "tipikus kirohanásnak" minősítette, amilyenre "egyesek néhanapján hajlamosak".

Kiemelte, hogy a kért elfogatóparancsok a gázai konfliktus mindkét szembenálló érintettjére vonatkoznak, és ez éppen azt bizonyítja, hogy a büntetőbíróság egységes normák alapján, mindenkire egyenlő mértékben alkalmazza a jogot.

Karim Khan szerint az izraeli miniszterelnök és a védelmi miniszter olyan bűncselekményekkel gyanúsítható, mint például a gázai polgári lakosság háborús eszközként alkalmazott kiéheztetése, gyilkosság és a civil lakosság elleni szándékos támadások.

A főügyész szerint a Hamász vezetői ugyancsak gyilkossággal, valamint túszejtéssel, kínzással, nemi erőszakkal és egyéb szexuális bűncselekményekkel vádolhatók.

Khan úgy fogalmazott: az őt bírálókkal szemben neki megvan "legalább az az egy" előnye, hogy ő látta az elfogatóparancsok kezdeményezését megalapozó bizonyítékokat.

Az ICC főügyésze üdvözölte, hogy a júliusi parlamenti választások után hivatalba lépett munkáspárti brit kormány konzervatív elődjével ellentétben nem készül kifogást emelni a törvényszéknél az elfogatóparancsok kiadása ellen.

David Lammy brit külügyminiszter a héten bejelentette az Izraelnek szánt brit fegyverexport részleges felfüggesztését is, azzal az indokkal, hogy London szerint nem zárható ki a nemzetközi humanitárius jog megsértése e fegyverek használata esetén.

Putyin sem úszhatja meg

Az ICC főügyésze a csütörtöki BBC-interjúban úgy fogalmazott: meggyőződése szerint más egykori politikai vezetőkhöz hasonlóan Vlagyimir Putyin orosz elnök is "lát majd valamikor belülről bírósági tárgyalótermet". Putyin ellen az ICC tavaly márciusban adott ki elfogatóparancsot ukrán gyerekek törvénytelen elhurcolása címén.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Félelmetes új fegyvert villantott az amerikai haderő – de elég lesz ez Kína ellen?
Litván Dániel | 2026. augusztus 25. 18:39
Gőzerővel dolgoznak az amerikaiak azon, hogy behozzák a lemaradásukat egy kulcsfontosságú területen. Az AIM-424 erre elég lehet, de mit fog tudni és mikor lesz bevethető? A Nagyító ezúttal tesz egy kitérőt a hadiiparba, és bemutatja az amerikai hadsereg egyik ígéretesnek tűnő fejlesztését.
Nemzetközi Mi történik? Amerikai katonai gép szállt le Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 12:08
Rigában is megállt a gép, vajon milyen ügyben érkezett Moszkvába?
Nemzetközi Drónfordultával érkezett az orosz bosszú, ezúttal Zaporizzsja kapta a legnagyobb ütést
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 11:36
Két ukrán régióban is volt halálos áldozata a kedd hajnali támadásoknak.
Nemzetközi Váratlan fejlemény a lipcsei repülőtéri pánik ügyében
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 11:16
Találtak még valamit a reptéren a nyomozók.
Nemzetközi Az amerikaiak a fegyvereiket tisztogatják, Irán Pakisztánnal lépne a béke irányába
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 08:09
Nem zárják ki az újabb katonai csapásokat az amerikaiak, a pakisztáni belügyminiszter Teheránban járt.
Nemzetközi Megint lángol egy orosz finomító, halottak is vannak
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 07:48
Lakóházakat is megrongáltak az ukrán drónok.
Nemzetközi Újabb olajszállítót ért találat a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 25. 06:58
A hajó üzemképtelenné vált. Továbbra sem biztonságos a közlekedés a szorosban.
Nemzetközi Zelenszkij kitüntette Záhony polgármesterét is
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 17:38
Állami kitüntetéssel díjazta az ukrán elnök Záhony polgármesterét, Helmeczi Lászlót, és az Oroszország ellen ötödik éve védekező Ukrajnát segítő Kárpátaljai Sárkányellátó Alapítvány egyik alapítóját, Kerekes-Nagy Gáspár budapesti ügyvédet.
Nemzetközi Mi történt? Indiai vendég járt a Kremlben Putyinnál
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 15:59
Oroszország kész növelni a műtrágyaszállítást Indiába, hogy kielégítse az ottani mezőgazdasági termelők szükségleteit – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök, amikor hétfőn a Kremlben fogadta Szubrahmanjam Dzsaisankar indiai külügyminisztert.
Nemzetközi Bulgáriában sem jobb a helyzet: gátat építenek a kozloduji atomerőmű hűtéséhez
Privátbankár.hu | 2026. augusztus 24. 14:11
Körülbelül háromszáz méter hosszú gátat építenek a Duna bulgáriai szakaszán, hogy biztosítsák a kozloduji atomerőmű hűtését – számolt be Iva Petrova energiaügyi miniszter a bolgár állami televízióban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG