3p

Mintegy negyven állam- és kormányfő részvételével, öt és fél évvel a tűzvész után megnyílt az újjáépített párizsi Notre-Dame.

A 2019. április 15-i tűzvész következményeit felszámolva, szombaton ünnepélyesen megnyitották az újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyházat, többek között Emmanuel Macron francia elnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök jelenlétében — számol be róla az MTI. Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem szerepelt a meghívottak között.

A székesegyház kapui 19 óra 20 perckor nyíltak meg, miután Laurent Ulrich, Párizs érseke pásztorbotjával háromszor hármat kopogtatott rajta jelképesen. Mindhárom kopogtatásra a Maitrise de Notre-Dame zeneiskola kórusai egy-egy zsoltárral válaszoltak. A harmadik kopogtatás és zsoltár után megnyílt a kapu. A szertartáson részt vevők hosszas ovációval ünnepelték a tűzoltókat és az építőket.

Emmanuel Macron beszédében „háláját fejezte ki a francia nemzetnek a Notre-Dame újjáépítéséért.

„Újra felfedeztük, hogy mire képesek a nagy nemzetek: megvalósítani a lehetetlent” — mondta a francia elnök a székesegyházban tartott beszédében.

A pápa sem volt ott

A székesegyházban felolvasott, Laurent Ulrich érsekhez intézett üzenetében Ferenc pápa azt kérte, hogy „fogadják nagylelkűen és ingyen” a Notre-Dame látogatóinak óriási tömegét. A katolikus egyházfő elhárította a meghívást a ceremóniára.

„E bámulatos templom újjászületése legyen látnoki jele a franciaországi egyház megújulásának” — tette hozzá a katolikus egyházfő.

A szertartáson megszólaltatták a híres orgonát is, amelyet a pusztító tűzvész során, a tetőszerkezet borításának megolvadása következtében mérgező por lepett be. Korábban megkongatták a székesegyház harangjait, és Emmanuel Macron a katedrális előtti téren fogadta a megnyitási szertartásra érkező vendégeket, közöttük állam- és kormányfőket, koronás főket és fontos személyiségeket. A leendő amerikai elnök az első sorban foglalt helyet Emmanuel Macron mellett.

A szertartáson jelen volt Elon Musk amerikai milliárdos, Trump közeli tanácsadója, valamint Giorgia Meloni olasz kormányfő, továbbá Francois Hollande és Nicolas Sarkozy volt francia elnökök, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Csoportok a jövő évtől látogathatják a székesegyházat, február 1-jétől zarándokok, június 9-től pedig turisták is, idegenvezetővel. A katolikus egyház szakértői évente 15 millió látogatóra számítanak.

A székesegyház alapkövét 1163-ban rakták le, az építkezés majd száz évig tartott, a 17. és a 18. században nagyobb helyreállításokat végeztek az épületen. A helyreállításhoz annyi adomány gyűlt össze — több mint 840 millió euró Macron hivatala szerint, hogy további munkákat is végezhetnek az építményben.

Munkájuk végeztével levonultak a daruk
Munkájuk végeztével levonultak a daruk
Fotó: Wikipédia

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Amerika sürgeti a háború végét – karácsonyig minden eldől?
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 20:03
Washington szeretné az ünnepig teljesen tisztázni a békemegállapodás állását.
Nemzetközi Riasztó figyelmeztetés: Európa lehet Oroszország következő célpontja
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 19:41
Maga a NATO-főtitkár tart ettől. 
Nemzetközi Ukrajna nagy tisztogatásra készül
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 18:11
2026 második negyedévéig el kell fogadniuk egy korrupcióellenes stratégiát.
Nemzetközi A tüntetések után feloszlik a bolgár kabinet
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:49
Roszen Zseljazkov bolgár kormányfő benyújtotta kormánya lemondását.
Nemzetközi Cseles lépéssel kerüli ki Ukrajna és az EU a magyar kormány vétóját
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:31
Folytatják az egyeztetéseket Ukrajna csatlakozásáról.
Nemzetközi Kína aggódik az EU és kínai cégek külön tárgyalásai miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:17
Miközben folytatódnak az Európai Unióval az egyeztetések a kínai elektromos autók ármegállapodásáról.
Nemzetközi Nagy a baj az ukrán légvédelemnél: az orosz fegyverek fele átjutott csütörtök éjjel
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:32
Saját bevallása szerint is nehéz éjszakája volt az ukrán légvédelemnek, kritikus célpontokra mért csapást Oroszország.
Nemzetközi Fogy az izraeli hadsereg türelme – lecsaphatnak Gáza maradékára
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:58
A Hamász nem tartja tiszteletben a sárga vonalat, és ez megint beindíthatja az eszkalációt, figyelmeztet az izraeli haderő.
Nemzetközi A Nobel-díjáról lekésett, de legalább a lányával találkozhatott a bujkáló venezuelai ellenzéki vezető
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:37
Két év után ölelhette meg a lányát Maria Corina Machado Oslóban.
Nemzetközi Tovább húzgálja a medve bajszát Ukrajna – megint lángol egy tanker a Fekete-tengeren
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 09:34
Egy harmadik hajót is eltaláltak az ukrán tengeri drónok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG