3p

A frissen megválasztott Európai Parlament rögtön el is ítélte a magyar miniszterelnök akcióit.

Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt az EP megerősítette álláspontját, hogy az EU-nak támogatnia kell Kijevet, mindaddig, amíg ez Ukrajna győzelmének biztosításához szükséges – derült ki a szerkesztőségünknek is megküldött közleményből.

Az állásfoglalás, amely az újonnan megválasztott Európai Parlament első hivatalos álláspontját fogalmazza meg Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújával kapcsolatban, megerősíti, hogy a képviselők továbbra is támogatják Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül. Az állásfoglalás felszólítja az EU-t, hogy tartsa fenn és terjessze ki az Oroszországgal és Belarusszal szembeni szankciós politikáját, ellenőrizze és vizsgálja felül annak hatékonyságát és hatását, és rendszerszinten kezelje az uniós székhelyű vállalatok, harmadik felek és harmadik országok által a szankciók kijátszásának kérdését.

A magyar miniszterelnök békemissziójáról is szó esett
A magyar miniszterelnök békemissziójáról is szó esett
Fotó: Európai Parlament

Az EU által befagyasztott orosz állami tulajdonban lévő vagyon elkobzása

A közlés szerint az EP-képviselők megerősítik szilárd meggyőződésüket, miszerint Oroszországnak pénzügyi kártérítést kell fizetnie az Ukrajnában okozott pusztításért, ugyanakkor üdvözlik a közelmúltban tett uniós erőfeszítéseket, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó bevételeket az ukrajnai háborús erőfeszítések támogatására fordítsák. Emellett azt kérik, hogy az EU hozzon létre „szilárd jogi rendszert az EU által befagyasztott orosz állami tulajdonban lévő vagyoni eszközök elkobzására".

A parlament üdvözli továbbá a NATO-csúcs eredményét, és megerősíti álláspontját, mely szerint Ukrajna visszafordíthatatlan úton halad a NATO-tagság felé. A képviselők felszólítják az EU-t és a tagállamokat, hogy növeljék az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásukat, a szükséges ideig és bármilyen formában. Felszólítják továbbá az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot Ukrajna újjáépítéséhez nyújtott hosszú távú pénzügyi támogatásra, a nemrég létrehozott Ukrajnát támogató pénzeszköz tapasztalataira építve.

Orbán Viktor megsérti az uniós szerződéseket és a közös külpolitikát

A parlament elítéli Oroszország barbár rakétatámadását a kijevi Okhmadyt gyermekkórház ellen, valamint Orbán Viktor magyar miniszterelnök közelmúltbeli látogatását Oroszországban, amely nem képviseli az EU-t, sérti az uniós szerződéseket és a közös külpolitikát, beleértve a lojális együttműködés elvét is. A szöveg kimondja, hogy „ennek a jogsértésnek Magyarországra nézve következményeket kell maga után vonnia". Mivel a magyar miniszterelnök úgynevezett „békemisszióját" közvetlenül követte a gyermekkórház elleni támadás, az állásfoglalás szerint ez is mutatja Orbán Viktor állítólagos béketörekvése „súlytalan" – tette hozzá a közlés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Amerika sürgeti a háború végét – karácsonyig minden eldől?
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 20:03
Washington szeretné az ünnepig teljesen tisztázni a békemegállapodás állását.
Nemzetközi Riasztó figyelmeztetés: Európa lehet Oroszország következő célpontja
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 19:41
Maga a NATO-főtitkár tart ettől. 
Nemzetközi Ukrajna nagy tisztogatásra készül
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 18:11
2026 második negyedévéig el kell fogadniuk egy korrupcióellenes stratégiát.
Nemzetközi A tüntetések után feloszlik a bolgár kabinet
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:49
Roszen Zseljazkov bolgár kormányfő benyújtotta kormánya lemondását.
Nemzetközi Cseles lépéssel kerüli ki Ukrajna és az EU a magyar kormány vétóját
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:31
Folytatják az egyeztetéseket Ukrajna csatlakozásáról.
Nemzetközi Kína aggódik az EU és kínai cégek külön tárgyalásai miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:17
Miközben folytatódnak az Európai Unióval az egyeztetések a kínai elektromos autók ármegállapodásáról.
Nemzetközi Nagy a baj az ukrán légvédelemnél: az orosz fegyverek fele átjutott csütörtök éjjel
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:32
Saját bevallása szerint is nehéz éjszakája volt az ukrán légvédelemnek, kritikus célpontokra mért csapást Oroszország.
Nemzetközi Fogy az izraeli hadsereg türelme – lecsaphatnak Gáza maradékára
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:58
A Hamász nem tartja tiszteletben a sárga vonalat, és ez megint beindíthatja az eszkalációt, figyelmeztet az izraeli haderő.
Nemzetközi A Nobel-díjáról lekésett, de legalább a lányával találkozhatott a bujkáló venezuelai ellenzéki vezető
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:37
Két év után ölelhette meg a lányát Maria Corina Machado Oslóban.
Nemzetközi Tovább húzgálja a medve bajszát Ukrajna – megint lángol egy tanker a Fekete-tengeren
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 09:34
Egy harmadik hajót is eltaláltak az ukrán tengeri drónok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG