3p

Amerikai tisztviselők arról egyeztettek, hogy egyösszegű kifizetéseket küldjenek a grönlandi lakosoknak annak érdekében, hogy meggyőzzék őket a Dániától való elszakadásról, és esetleges csatlakozásukról az Egyesült Államokhoz – állítja négy, az ügyet ismerő forrás.

Bár az esetleges kifizetések pontos összege és lebonyolítása nem ismert, amerikai tisztviselők – köztük a Fehér Ház munkatársai – személyenként 10 000 és 100 000 dollár közötti összegekről egyeztettek – mondta a Reutersnek a források közül kettő, akik névtelenséget kértek a belső egyeztetések érzékenysége miatt.

Az a gondolat, hogy közvetlenül fizetéseket kapjanak Grönland lakosai – amely Dánia tengerentúli területe –, egy lehetséges magyarázat lenne arra, hogy miként próbálhatná meg az Egyesült Államok „megvásárolni” az 57 ezer fős szigetet. Annak ellenére, hogy Koppenhágában és Nuukban is határozottan állítják: Grönland nem eladó.

Ez a taktika a Fehér Házban megvitatott több elképzelés egyike Grönland megszerzésére, amelyek között az amerikai hadsereg esetleges alkalmazása is szerepel.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter a jövő héten egyeztethet dán kollégájával Grönlandról
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a jövő héten egyeztethet dán kollégájával Grönlandról
Fotó: MTI/AP pool/Jacquelyn Martin

„Elég volt… Semmi több fantáziálás az annektálásról” – írta Jens-Frederik Nielsen, Grönland miniszterelnöke vasárnap egy Facebook-bejegyzésben, miután Donald Trump amerikai elnök ismét azt nyilatkozta újságíróknak, hogy az Egyesült Államoknak szüksége van a sziget megszerzésére.

EU: a döntés Grönland és Dánia kezében van

Koppenhágában és Európa-szerte a politikai vezetők kritikusan reagáltak Trump és más fehér házi tisztviselők közelmúltbeli kijelentéseire, amelyek szerint joguk lenne Grönlandhoz – különösen annak fényében, hogy az Egyesült Államok és Dánia NATO-szövetségesek, és kölcsönös védelmi megállapodás köti össze őket.

Kedden Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Nagy-Britannia és Dánia közös nyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozták: Grönland és Dánia kapcsolatáról kizárólag Grönland és Dánia dönthet.

Amikor a Reuters a sziget megvásárlásáról folytatott tárgyalásokról – köztük a grönlandi lakosoknak nyújtandó közvetlen kifizetések lehetőségéről – kért kommentárt, a Fehér Ház Karoline Leavitt szóvivő és Marco Rubio külügyminiszter szerdai nyilatkozatait ajánlotta a hírügynökség figyelmébe.

Egy sajtótájékoztatón Leavitt elismerte, hogy Trump és nemzetbiztonsági tanácsadói „vizsgálják, hogyan nézhetne ki egy esetleges vásárlás”. Rubio pedig közölte, hogy a jövő héten Washingtonban találkozik dán kollégájával, hogy Grönlandról tárgyaljanak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Orbán Viktor után Magyar Pétert is jó embernek nevezte Trump
Privátbankár.hu | 2026. április 15. 09:02
Azt mondta, jó munkát fog végezni, és elismerte, hogy Orbán Viktor népszerűsége jelentős hátrányban volt a választás előtt.
Nemzetközi Hatalmas segély érkezik Iránba a Vöröskereszttől
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 19:45
Megérkezett az első öt teherautónyi szállítmány abból a több mint 171 tonna segélyből, amelyet a Vöröskereszt közúton indított útnak az iráni Vörös Félhold Társaság számára – jelentette be a segélyszervezet kedden Genfben.
Nemzetközi Magyar katonák indultak a Közel-Keletre
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 17:09
Elindult repülőgéppel Bejrútba a magyar katonák váltóállománya, akik az ENSZ libanoni békefenntartó missziójában teljesítenek majd szolgálatot – írja a Honvédelmi Minisztérium keddi közleménye alapján az MTI.
Nemzetközi Fontos emberrel telefonált Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:41
A Tisza Párt elnöke Ursula von der Leyen-nel beszélt. 
Nemzetközi Blokádtörés a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 15:21
A Windward tengeri hírszerző platform egy „új potenciális blokádtörőt” észlelt a Hormuzi-szorosban.
Nemzetközi Zelenszkij a fény győzelmét ünnepli a sötétség felett a magyar választások kapcsán
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 14:05
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a „fény győzelmének a sötétség felett” nevezte az ellenzék magyarországi győzelmét, és „pragmatikus, baráti” kapcsolatokra szólított fel az új kormánnyal.
Nemzetközi Finomodott a Kreml hozzáállása Magyar Péter győzelmével kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 13:14
A Kreml tegnap kizárta, hogy gratuláljon Magyar Péter győzelméhez, mondván Magyarországot „barátságtalan országnak” minősítették, mivel korábban támogatta az EU Moszkva elleni szankcióit. 
Nemzetközi Magas rangú látogatót fogadhat hamarosan Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:55
A szlovén miniszterelnök elfogadta Magyar Péter meghívását Budapestre.
Nemzetközi Tovább támadta Oroszország Ukrajnát, civil létesítményeket vett célba
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:03
Az orosz hadsereg négy irányított légi rakétával 129 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat keddre virradóra, a légvédelem egy rakétát és a drónok közel 90 százalékát megsemmisítette, azonban a csapásokban legalább egy ember megsebesült, kikötői infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg Izmailban, valamint lakóházakban és egyéb civil létesítményekben keletkeztek károk – jelentették katonai és helyhatósági források.
Nemzetközi J. D. Vance kiállt Orbán Viktor mellett, de számított a vereségére
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 08:57
J.D. Vance amerikai alelnök azt a meggyőződését fejezte ki amerikai idő szerint hétfőn, hogy az amerikai kormányzat bizonyosan jól együtt tud majd dolgozni Magyarország következő miniszterelnökével, ugyanakkor sajnálatát hangoztatta Orbán Viktor kormányfő választási veresége miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG