3p

Mi lesz a privát vagyonokkal?

Vagyonadó, bizalmi vagyonkezelés, alapítványok, magántőkealapok – 2026 fordulópontot hozhat.
Ne hozzon fontos döntéseket a legfrissebb információk nélkül!
Vegyen részt a Klasszis Investment & Wealth Management Summit 2026 konferencián, és hallgassa meg a legjobb szakértőket!

Részletek és Early Bird jelentkezés >>

Romániában ideiglenes államfő lépett hivatalba Ilie Bolojan szenátusi elnök személyében szerdán, miután az elnöki tisztségből tíz év után távozó Klaus Iohannis lemondott.

A volt államfő rövid négyszemközti beszélgetést folytatott az ideiglenes elnökkel, akinek sok sikert kívánt, és arra figyelmeztette, hogy „vigyázzon Romániára”, majd – a Cotroceni-i Palota előtti téren felsorakozott díszőrség katonai tiszteletadását követően búcsút intett az őt tapssal köszöntő munkatársainak, beült autójába, és immár rendőri felvezetés nélkül távozott.

Romániában a volt államfőnek megbízatása lejárta után állami protokollingatlant, irodavezetőt és titkárt, kormányőrségi védelmet, szolgálati autót bocsátanak rendelkezésére, és a mindenkori tisztségben lévő elnök járandóságának 75 százalékára jogosult. Ezektől az előjogoktól azonban megfosztják azt a volt román államfőt, akinek azért szűnt meg a megbízatása, mert népszavazással leváltották, vagy valamilyen bűncselekményért jogerősen elítélték.

A román elnök Klaus Iohannis nem ekkora mosollyal, de lemondott pozíciójáról
A román elnök Klaus Iohannis nem ekkora mosollyal, de lemondott pozíciójáról
Fotó: X/@KlausIohannis

Lemondott

Klaus Iohannis az első román elnök, aki lemondással távozik hivatalából. Több mint tízévi regnálás után hétfőn jelentette be lemondását, miután a parlament napirendre tűzte a felfüggesztéséről szóló ellenzéki indítványt.

Iohannisnak már decemberben lejárt a második ötéves mandátuma, és arra hivatkozva maradt azóta hivatalban, hogy nincs még megválasztott utódja, miután a tavalyi voksolást – nemzetbiztonságot veszélyeztető külföldi beavatkozásra hivatkozva – érvénytelenítette az alkotmánybíróság.

A megoldás embere

Ilie Bolojan volt nagyváradi polgármester decemberben, a Bihar megyei közgyűlés elnöki tisztségét feladva vállalt szerepet a bukaresti nagypolitikában, és vette át a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetését Nicolae Ciuca pártelnök lemondása után. A Szociáldemokrata Párttal (PSD), a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ) és a kisebbségi frakcióval közösen alakított kormánykoalícióban a szociáldemokraták kapták meg a kormányfői, a PNL pedig a szenátus elnöki tisztségét.

Bolojan – ideiglenes államelnöki megbízatása idejére – Catalin Predoiu belügyminiszternek adta át pártja vezetését, illetve ez idő alatt Mircea Abrudean, Kolozs megyei szenátor, a felsőház alelnöke tölti be majd az ideglenes házelnöki tisztséget.

Romániát várhatóan mintegy 100 napot vezeti majd ideglenes államfő. A kormány május 4-ére, illetve 18-ára írta ki a megismételt elnökválasztás első, illetve második fordulóját.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szankciókkal válaszol a Hormuzi-szoros lezárására Brüsszel
Privátbankár.hu | 2026. május 22. 14:51
Befagyaszthatják azoknak az uniós bankokban tárolt vagyonát, akik akadályozzák a Hormuzi-szoros közlekedését. Emellett nem utazhatnak át az Európai Unió területén.
Nemzetközi Irán tovább szigorít a Hormuzi-szorosban
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 19:26
Irán jelentősen kiterjesztette katonai ellenőrzését a Hormuzi-szoros térségére, és a tengeri útvonalon áthaladó összes hajó számára kötelezővé tette az előzetes engedélykérést.
Nemzetközi Enyhül a Kreml az Európai Unió irányába? (frissítve)
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 16:35
Nem rossz jel, hogy az Európai Unióban vita folyik arról, ki képviselje az uniót az Oroszországgal folytatandó lehetséges párbeszéd során – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak csütörtökön Moszkvában.
Nemzetközi Magyar Péter Ausztriában: „Nem baj, ha nem lesz mindenben egyetértés”
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 13:51
Egy új kezdetre van most lehetőség, új fejezetet nyitnak a magyar-osztrák kapcsolatokban – mondta Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Bécsben, miután Christian Stocker osztrák kancellárral egyeztetett. A kormányfő második hivatalos külföldi útján közölte azt is, hétfőn megkezdi munkáját a magyar-osztrák bizottság a nyugat-magyarországi azbesztszennyezés körülményeinek feltárására.
Nemzetközi Mi történt? Százezrével távoznak Nagy-Britanniából az EU-állampolgárok
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 13:29
Meredeken visszaesett tavaly a korábbi évek rekordszintjeiről a nettó bevándorlás Nagy-Britanniában. A brit statisztikai hivatal (ONS) csütörtöki ismertetése szerint a véglegesen távozó EU-állampolgárok száma csökkent ugyan, de továbbra is jóval meghaladta a százezret.
Nemzetközi Folytatódik az adok-kapok a cseh kormányvezetők között
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 13:08
Az alkotmánybírósághoz fordul Petr Pavel cseh államfő, amennyiben az Andrej Babis vezette kormány júniusban nem nevezi ki őt az ankarai NATO-csúcstalálkozóra utazó cseh küldöttség tagjává – mondta Petr Pavel újságíróknak csütörtökön Prágában, miután beszédet mondott a Globsec nemzetközi biztonságpolitikai konferencián.
Nemzetközi Hatalmas baki: halálhírét költötték Károly királynak
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 12:22
A téves bejelentést kedden délután tették közzé egy számítógépes hiba miatt a Radio Caroline essexi stúdiójában.
Nemzetközi Halottak maradtak az ukrán drónok után, baj van az atomerőmű környékén is
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 12:04
Megint átjutottak az orosz légvédelmen az ukrán drónok.
Nemzetközi A nap képe: így fogadta Magyar Pétert az osztrák kancellár
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 11:08
Lengyelország után irány Ausztria!  
Nemzetközi Itt a megoldás Ukrajna uniós tagságára?
Privátbankár.hu | 2026. május 21. 10:26
Be is lépnének meg kint is maradnának? Friedrich Merz így vágná át a gordiuszi csomót.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG