7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Klaus Iohannis lemondása jelentős politikai átrendeződés előtt nyithat utat Romániában.

Egy héttel azután, hogy kijelentette, nem áll szándékában távozni hivatalából, Klaus Iohannis elnök mégis bejelentette lemondását – ami példátlan lépésnek számít. Gyors véleményváltozása valószínűleg az ellenzék kezdeményezte felfüggesztési eljárásnak tudható be, amelynek komoly esélye volt a parlamenti elfogadásra – írja a Szabad Európa román kiadása. Iohannis láthatóan ingerülten, élesen bírálta a szuverenista pártok – a Fiatalok Pártja (POT), az AUR és az SOS Románia – felfüggesztési kezdeményezését, amelyhez a konzervatív-liberális Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) is csatlakozott.

Orbán Viktor és a román szuverenista pártok, különösen az AUR között ideológiai átfedések figyelhetők meg. Mindkét oldal Brüsszel-ellenes retorikát használ, hangsúlyozza a nemzeti szuverenitás fontosságát, és elutasítja a nyugati liberális értékeket. Az AUR vezetője, George Simion többször elismerően beszélt Orbán politikájáról, míg a Fidesz számára egy erős román szuverenista blokk hasznos szövetséges lehet.

Forró lett a lába alatt a talaj? 

Az elnök haszontalannak, alaptalannak és károsnak nevezte a kezdeményezést, mondván, az nevetségessé teszi Romániát a nemzetközi színtéren, hiszen a májusi megismételt elnökválasztás után amúgy is távozott volna. Lemondását hétfőn délután, nem sokkal két óra után jelentette be, miután a román parlament egyesített állandó bizottságai dél körül úgy döntöttek, hogy kedden tárgyalják az elnök felfüggesztésére irányuló javaslatot.

A román elnök Klaus Iohannis nem ekkora mosollyal, de lemondott pozíciójáról
A román elnök Klaus Iohannis nem ekkora mosollyal, de lemondott pozíciójáról
Fotó: X/@KlausIohannis

Valószínűleg a kormánykoalíciót alkotó három párt – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) – vezetői figyelmeztették Iohannist, hogy nem tudják garantálni pártjaik fegyelmezett szavazását, így a felfüggesztési eljárás komoly eséllyel átment volna a szavazáson.

A kormánykoalíció belső feszültségei

Reális veszély volt arra, hogy a PSD és még a PNL egyes képviselői is az elnök felfüggesztésére szavaznak. Több politikus nyíltan felszólalt Iohannis lemondása mellett, és még az elnök korábbi pártjának a PNL-nek a vezetője, Ilie Bolojan is úgy nyilatkozott, hogy az elnök távozása egyfajta „társadalmi biztonsági szelep” lenne.

 Sergiu Mișcoiu egyetemi professzor szerint Iohannisra nemcsak az ellenzék, hanem a saját pártja, a PNL is jelentős nyomást gyakorolt – ami végül lemondásához vezetett.

Nyilvánvaló, hogy Iohannis személye már nemcsak a szuverenista szavazók körében volt népszerűtlen, hanem a lakosság nagy többségét is irritálta. Ezt a közvélemény-kutatások is alátámasztották: népszerűsége drámaian csökkent, és már csupán a lakosság 14 százaléka vélekedett róla kedvezően – ez pedig a legalacsonyabb arány az 1989 utáni román elnökök között.

A szuverenisták malmára hajtja a vizet

A szuverenista vezetők – az elnökválasztás megsemmisített első fordulóját megnyerő független Călin Georgescu és az AUR pártvezére, George Simion – kihasználták az elnök alacsony népszerűségét, megerősítették saját szavazótáborukat, és tovább radikalizálták őket.

Iohannis elleni kampányuk azonban nem csak róla szólt, hanem a kormányzó pártokra is csapást mért, amelyeket azért tartanak felelősnek, mert hatalomban tartották az elnököt. A szuverenista vezetők Iohannis bukását saját győzelmükként mutatták be.

„Ez a ti győzelmetek! Most jöhet a második forduló” – írta George Simion  az AUR elnöke a Facebookon. Hasonló hangvételű volt Călin Georgescu reakciója is: „Győzelem a román nép számára – Klaus Iohannis lemondott! Most itt az idő, hogy visszatérjünk a ‘jogállamisághoz’ – és újra megtartsuk az elnökválasztás második fordulóját!” – írta az X-en.

Kérdés azonban, mennyire bizonyul tartósnak ez a politikai siker. Elemzők szerint a szuverenisták hamarosan elveszíthetik ezt a kampánytémát, hiszen Iohannis távozása után már nem állíthatják őt az ellenzéki harc központi célpontjaként.

Calin Georgescu a megsemmisített elnökválasztás első fordulóját megnyerő, független szélsőjobboldali jelöltje őszintébben mosolyoghat
Calin Georgescu a megsemmisített elnökválasztás első fordulóját megnyerő, független szélsőjobboldali jelöltje őszintébben mosolyoghat
Fotó: Facebook / Calin Georgescu

Új ellenségkép a szélsőjobbon: Ciolacu és Bolojan

Talán ennek felismerése miatt az AUR és más szélsőséges pártok gyorsan új célpontokat kerestek. George Simion és Călin Georgescu már a miniszterelnök, Marcel Ciolacu, valamint a PNL vezetője, Ilie Bolojan ellen fordultak. Utóbbi, Iohannis utódjaként, ideiglenesen az elnöki posztot is betölti.

Az AUR már bejelentette, hogy bizalmatlansági indítványt nyújt be a decemberben alakult Ciolacu-kormány ellen, amelyhez a konzervatív-liberális USR támogatása is elképzelhető.

Maradó problémák

Bár Iohannis távozása bizonyos mértékben enyhítheti a politikai feszültséget, elemzők szerint a szuverenista ellenzéknek továbbra is bőven van muníciója a kormány és az egész rendszer bírálatára.

Továbbra is napirenden marad:

  • az elnökválasztás esetleges megsemmisítése,
  • a politikai legitimitás és a közbizalom válsága,
  • a gazdasági helyzet romlása, valamint
  • a várható megszorító intézkedések.

Ezek a kérdések a következő hónapokban meghatározó szerepet játszhatnak a román politikában, különösen az elnökválasztás és a parlamenti választások közeledtével.

Az RMDSZ vezetője Kelemen Hunor megjegyezte, hogy nagy a feszültség, a düh a román társadalomban, Iohannis óriási csalódottságot hagy maga mögött, ugyanakkor távozásával megadta az esélyt, hogy politikai diskurzus ne róla szóljon. „Ez egy esély a koalíció jelöltjének, új helyzetet teremt számára” – fogalmazott. „Amikor megszavazták – a magyarok 2014-ben 90 százalékos arányban – nagy reményeket fűztek hozzá, sokan úgy gondolták, szászként érzékenyebb lesz a kisebbségi kérdések iránt. Mindenkinek csalódnia kellett” – tette hozzá Kelemen Hunor – a Maszol portál szerint.

Ilie Bolojan ideiglenes elnökként, most nagyobb hatalmat tudhat maga mögött
Ilie Bolojan ideiglenes elnökként, most nagyobb hatalmat tudhat maga mögött
Fotó: X/@cursdeguvernare

A bűnbak

Klaus Iohannis lemondása kétélű fegyver a kormánykoalíció számára. Egyrészt az elnök volt az a bűnbak, akin a választók – különösen a szuverenista tábor, de nemcsak ők – levezethették frusztrációikat és haragjukat. Ez a szerep egy ideig a kormánykoalíció pártjainak is megfelelt.

Másrészt azonban Ilie Bolojan ideiglenes államfővé válása felborítja az erőviszonyokat a két vezető kormánypárt, a PSD és a PNL, valamint a pártok élén álló Marcel Ciolacu és Bolojan között. A koalíciós partnerek közül Bolojan a miniszterelnök Ciolacu főnökévé vált, hiszen a Cotroceni-palota – igaz, ideiglenes – lakójaként mostantól hatalma van a miniszterelnöki poszt sorsának alakítására. Marcel Ciolacu komor arckifejezése, amikor Iohannis lemondásáról beszélt, arra utal, hogy ezt ő is nagyon jól tudja. Ugyanakkor Bolojan államfőként kénytelen volt lemondani a PNL vezetéséről.

A miniszterelnök beleremeghet

Ciolacu pozíciója egyre bizonytalanabb, különösen az őt is érintő korrupciós Nordis-botrány árnyékában. A PSD-ben sok erős regionális vezető, úgynevezett „báró”, nyíltan ellene fordult, mert:

  • gyenge választási eredményt ért el a decemberi parlamenti választásokon;
  • nem jutott be – az igaz megsemmisített  – elnökválasztás második fordulójába;
  • és emiatt a szociáldemokrata párt kénytelen volt most Crin Antonescu nemzeti liberális (PNL) elnökjelölt mögé állni.

A Szabad Europa információi szerint Ilie Bolojan sosem volt elragadtatva attól, hogy Marcel Ciolacu lett a miniszterelnök, de a parlamenti matematikai kényszer miatt nem volt más választása.

Emellett nem támogatta azt sem, hogy a PSD nyomására az USR-t kizárták a kormányzásból, és különösen ellenezte Crin Antonescu elnökjelöltségét.

Marcel Ciolacu román miniszterelnök  sokasodó problémákkal nézhet szembe
Marcel Ciolacu román miniszterelnök sokasodó problémákkal nézhet szembe
Fotó: Wikipédia

Csere itt, csere ott?

Most, hogy Bolojan ideiglenesen államfővé vált, nagyobb beleszólása lehet ezekbe a kérdésekbe, és nem zárható ki, hogy Ciolacu leváltására törekedjen. Különösen, ha a PNL titokban támogatná a bizalmatlansági indítványt, amely titkos szavazással zajlana.

A Szabad Europa úgy értesült, hogy felmerült Crin Antonescu kormánypárti elnökjelöltségének felülvizsgálata is. Hivatalosan mindenki kitart amellett, hogy az ő jelölése végleges, de a PNL-ben sokan szívesebben támogatnák a bukaresti polgármestert Nicușor Dant – köztük Ilie Bolojan is.

Elemzők szerint Klaus Iohannis lemondása utat nyithat egy jelentős politikai átrendeződés előtt. Ez a változás pontosan az a paradigmaváltás lehet, amire a választók már régóta vártak – közvetlenül a májusi elnökválasztás előtt.

 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump meglepődött – így fogadta a világ az új pápát
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 06:56
Alig egy nap után máris felszállt a füst Rómában, egy amerikai bíboros lett az új pápa, XIV. Leó néven. Íme az első reakciók.
Nemzetközi Mit szól ehhez Donald Trump? Érdekes részletet találtunk XIV. Leóról
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 20:01
Az új pápa közösségi oldala árulkodó egyes nézeteivel kapcsolatban.
Nemzetközi Megválasztották az első amerikai pápát
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:18
Miután felszállt a fehér füst, az új pápa is kiállt a Szent Péterre néző erkélyre. A 69 éves chicaagói Robert Francis Prevost a XIV. Leó nevet választotta. Akit mérsékeltnek tartanak. 
Nemzetközi Dől a fehér füst a Sixtus kápolna-kéményéből (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:15
Megválasztották az új pápát. 
Nemzetközi Trump migránsokat telepítene Ukrajnába
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:19
Az amerikai elnök még januárban kérte Kijevet, hogy fogadjon be bizonytalan számú migránst. Az Egyesült Államok már több más országgal is megállapodott a kitoloncolt személyek befogadásáról.
Nemzetközi Rózsaszín füst szállt fel a Vatikánnál
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 16:21
A Katolikus Női Ordináció (CWO) női tagjai eregetták a rózsaszín füstöt, mikor szerdán megkezdődött a konklávé.
Nemzetközi Orbán Viktor szövetségesének országában blokkolták a bebörtönzött ellenzéki polgármester X-fiókját
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 15:49
Törökország blokkolja Erdogan bebörtönzött riválisának közösségi oldalát. 
Nemzetközi Ezt tervezi az EU, ha nem törlik el az amerikai vámokat
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 15:22
Az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított az amerikai importtermékek listájáról, amelyet az EU ellenintézkedései érinthetnek, valamint a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordul, amennyiben a folyamatban lévő tárgyalások nem vezetnek kölcsönösen előnyös eredményre, illetve az amerikai vámok eltörléséhez.
Nemzetközi Továbbra is rejtély, mi okozta a Heathrow repülőtér totális leállását
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 14:36
Egy időközi jelentés szerint a Heathrow repülőtér leállását okozó és világszerte több százezer utazást érintő tűz kiváltó oka „továbbra sem ismert”.
Nemzetközi Nem okozott meglepetést a Bank of England
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 14:21
A várakozásoknak megfelelően negyed százalékponttal 4,25 százalékra csökkentette alapkamatát a Bank of England monetáris tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG