3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Súlyos problémákat lát a kiszivárgott amerikai-orosz béketervvel a szakértő.

Rácz András Oroszország-szakértő péntek délutáni posztjában osztotta meg észrevételeit az elmúlt napokban nagy visszhangot keltett, orosz-amerikai tárgyalások eredményeképpen megszületett 28 pontos ukrajnai béketervvel kapcsolatban.

A szakértő nem veszi végig a teljes egyezményt, hanem inkább néhány olyan sajátosságot emel ki, amelyek alapjaiban kérdőjelezik meg a tervezet megvalósíthatóságát.

„Az egyezmény úgy ír elő stratégiai léptékű, alkotmányos változást igénylő koncessziókat Ukrajna számára (területek feladása, 100 napon belül választásokat tartani, stb.), hogy Kijevet eközben nem vonták be ennek az egyezménynek az előkészítésébe. Másképp fogalmazva, a megállapodás tárgyként, nem pedig partnerként, részes államként kezeli Ukrajnát, tehát Kijev feje felett döntenének Ukrajna sorsáról”

- szól a szakértő első pontja. Azátn arra hívja fel a figyelmet, hogy a terv úgy írna elő kötelezettségeket például a NATO és az Európai Unió számára, hogy azokat nem vonták be az előkészítésbe.Nem szerepelnek sem határidők, sem ütemtervek a szövegben, például arra vonatkozóan sem, hogy Ukrajnának milyen ütemben kéne leépíteni haderejét vagy hogy Oroszország mikortól fizetne „bérleti díjat” a megszállt ukrán területek után.

Súlyos aszimmetriát lát Rácz András abban, hogy Ukrajna számára gyakorlatilag visszafordíthatatlan lépéseket írnának elő (például a haderő leépítése, kivonulás Donyeckből), míg Oroszország cserébe például jogszabályba iktatná, hogy nem támadja meg újra Ukrajnát – amit bármikor visszavonhat. Arról sem szól a tervezet, hogy mi történik, ha mondjuk Oroszország mégsem fizeti a „bérleti díjat”.

Az amerikai biztonsági garanciák csak gazdasági szankciókat jelentenének, Ukrajna katonai megvédéséről nincs szó – ez nem sokat segítene akkor, ha a meggyengített Ukrajnát mégis lerohannák az oroszok.

Formálisabban fogalmazva: a szöveg egyáltalán nem érinti a ”non-compliance„ kérdését, tehát, hogy mi van akkor, ha a felek egyike nem tartja be a megállapodás egy vagy több részét. Minden olyan szerződés rendkívül gyenge, ami nem szabályozza azt, hogy mi van akkor, ha a részes felek valamelyike nem tartja be a megállapodás rá eső részét”

- írja Rácz, majd hozzáteszi, hogy „összességében ez egy nemcsak tartalmilag szinte kizárólagosan Oroszország érdekeinek kedvező megállapodás, de jogi-technikai szempontból is gyenge szöveg”.

Majd bejegyzését így zárja: 

"Az, hogy egy ilyen gyenge, aszimmetrikus és csapdákkal ennyire telerakott szöveget Steven Witkoff amerikai különmegbízott elfogadott, leginkább az ő képességeit minősíti.

Ugyanebből az aszimmetriából következik az is, hogy gyakorlatilag nulla a valószínűsége, hogy Kijev ezt a „rendezési tervet” el tudná fogadni. Európa pedig támogatni fogja Ukrajnát abban, hogy ne kelljen ilyen megalázó feltételeket elfogadnia – egy végletesen meggyengített, egy esetleges újabb orosz támadásnak súlyosan kiszolgáltatott Ukrajna ugyanis Európának sem érdeke."

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nagyot dobott az új japán kormány: élénkít
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 12:01
A japán kormány 21 300 milliárd jen, mintegy 135,27 milliárd dollár, gazdasági támogatási csomagot hagyott jóvá pénteken. Ez a legnagyobb ösztönző csomag a koronavírus-járvány óta.
Nemzetközi A budapesti békecsúcs közeledik – Orbán Viktor szerint
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 09:05
Ezt jelzi a 28 pontos amerikai béketerv is állította a miniszerelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország c. műsorában.
Nemzetközi Putyinnak jelentették: az orosz erők elfoglalták az ukrán Kupjanszkot – de Ukrajna tagadja
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 08:51
Oroszország vezérkari főnöke csütörtökön azt közölte Vlagyimir Putyin elnökkel, hogy az orosz erők ellenőrzésük alá vonták az északkelet-ukrajnai Kupjanszk városát, de az ukrán hadsereg tagadta, hogy a település gazdát cserélt volna.
Nemzetközi Amerika átadná Németországnak a NATO európai parancsnokságát
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 06:59
Az Egyesült Államok azt szeretné, hogy Németország vegye át a NATO európai erőinek parancsnokságát – jelentette ki Donald Trumpnak a katonai szövetséghez delegált megbízottja.
Nemzetközi Örömmel szólt visssza a horvát gazdasági miniszter és a Janaf a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. november 21. 06:41
A horvát vállalat szerint a szállítások Magyarországra megfelelően haladnak. A gazdasági miniszter örömét fejezte ki, hogy a Mol megindította az illetékes európai szervek előtti vizsgálatokat.
Nemzetközi Trump nem kapott meghívót – repedezik a republikánusok egysége?
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 18:16
Az elnök és az alelnök nélkül rendezik az amerikai politikai egyik kiemelkedő alakjának temetését.
Nemzetközi Zelenszkij fontos kijelentést tett az ukrajnai béketervről
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 17:30
A napokban tárgyalna Trumppal.
Nemzetközi Holttesteket cserélt ki Ukrajna és Oroszország
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 13:59
Többször történt már hasonló.
Nemzetközi Recseg a gázai béke, újabb támadások történtek
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 12:35
Négy ember halt meg a Gázai övezetben, izraeli légicsapásokban.
Nemzetközi A Pentagon emberei Ukrajnában, Zelenszkij elé kerülhet a titkos amerikai-orosz béketerv
Privátbankár.hu | 2025. november 20. 10:10
Az Egyesült Államok hadserege szerint Pentagon-tisztviselők érkeztek Ukrajnába, hogy „megvitassák az Oroszországgal folytatott háború lezárására irányuló erőfeszítéseket”.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG