3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Ruanda megszakította a diplomáciai kapcsolatokat Belgiummal, mondván, hogy az európai nemzet „folyamatosan aláásta” a Kongói Demokratikus Köztársasággal folyó konfliktus során.

Brüsszel élen járt abban, hogy az európai nemzetek szankcionálják Ruandát az M23-as, a Kongói Demokratikus Köztársaság válságának középpontjában álló lázadó csoport támogatása miatt – véli Ruanda.

Ruanda fővárosában, Kigaliban a hatóságok 48 órát adtak a belga diplomatáknak, hogy elhagyják az országot. Belgium, amely a korábbi gyarmati hatalom, kijelentette, hogy reagálni fog ezekre az intézkedésekre, de Ruanda döntését „aránytalannak” minősítette.

Hétfőn Kigali azzal vádolta Brüsszelt, hogy megpróbálja „fenntartani a neo-gyarmati téveszméit” – írja a BBC.

Ruanda döntő lépésre szánta el magát
Ruanda döntő lépésre szánta el magát
Fotó: Wikimedia Commons

„Belgium egyértelmű oldalra állt egy regionális konfliktusban, és továbbra is szisztematikusan mozgósít Ruanda ellen különböző fórumokon hazugságokkal és manipulációkkal, hogy megalapozatlan ellenséges véleményt alakítson ki Ruandáról, ezzel próbálva destabilizálni az országot és a régiót egyaránt” – áll a közleményben.

Maxime Prevot belga külügyminiszter a közösségi médiában reagált Ruanda intézkedéseire, és azt mondta: „Ez aránytalan, és azt mutatja, hogy ha nem értünk egyet Ruandával, akkor inkább nem folytatnak velünk párbeszédet.”

Prevot elmondta, hogy a belgiumi ruandai diplomatákat „persona non grata”-nak fogják nyilvánítani. Ez a nyilatkozat a diplomáciai státusz megszüntetéséhez vezethet, és gyakran a követek kiutasításához vagy visszavonásához vezetnek.

A kongói hatóságok közlése szerint az év eleje óta mintegy 7000 ember halt meg az M23 és a Kongói Demokratikus Köztársaság fegyveres erői közötti harcokban az ország keleti részén. Az ENSZ gyermekvédelmi szervezete, az Unicef ​​szerint több mint 850 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát a januári konfliktus erősödése óta.

Az elmúlt két hónapban az M23-as két kulcsfontosságú város – Goma és Bukavu – irányítását vette át. Annak érdekében, hogy nyomást gyakoroljon Ruandára, és vonja vissza az M23-as támogatását, Nagy-Britannia csökkentette az országnak nyújtott segélyek egy részét.

A múlt hónapban az ENSZ Biztonsági Tanácsa követelte, hogy az M23 fejezze be az ellenségeskedést, és Ruanda vonja ki csapatait a Kongói Demokratikus Köztársaságból. Mielőtt Kigali megszakította kapcsolatait Brüsszellel, Paul Kagame ruandai elnök megfogadta, hogy országa „kiáll” Belgiummal szemben. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kemény büntetést kapott a Tisza Párt saját EP-frakciójától
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 18:21
Fél évig nem szólalhatnak fel az EP-ben, mivel nem vettek részt a néppárti Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítvány szavazásán.         
Nemzetközi Ezt is meglépte Trump: faképnél hagyta az USA az egyik legrangosabb világszervezetet
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 16:31
Az Egyesült Államok véglegesítette kilépését az Egészségügyi Világszervezetből (Worldh Health Organization – WHO) – közölte az amerikai külügyminisztérium pénteken.
Nemzetközi Brüsszel segít fűteni a fagyoskodó ukránoknak
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 15:51
Az Európai Unió 447 aggregátort juttat az orosz dróntámadások miatt áram nélkül maradt ukrajnai lakosság megsegítésére – tájékoztatott az Európai Bizottság pénteken.
Nemzetközi Orbán Viktor tudja, mit írt alá? Ezért nem lelkesedik Európa a Béketanácsért
Litván Dániel | 2026. január 23. 14:39
Magyarországon kívül csak egyetlen uniós tagállam lépett be a Béketanácsba, de ott is áll a bál miatta. Mi a bajuk az európai vezetőknek Trump kezdeményezésével?
Nemzetközi Sokkoló üzenetet küldött Kijevnek Putyin szóvivője
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 14:16
Az ukrajnai rendezés fontos feltétele, hogy az ukrán fegyveres erőknek el kell hagyniuk a Donyec-medence területét – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak.
Nemzetközi Kosarat adott Trumpnak egy nagy uniós állam
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 13:31
Csehország egyelőre nem válaszolt a meghívásra a Béketanácsba, Spanyolország viszont egyből elutasította azt.      
Nemzetközi Abu-Dzabira figyel a világ: asztalhoz ül Ukrajna, Oroszország és az USA
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 13:18
Az éjszakai, moszkvai találkozó az Egyesült Államok különmegbízottja és Vlagyimir Putyin között nem hozott sikert. Az orosz vezetés nem enged a területi követeléseiből. 
Nemzetközi Az EU-nak függetlenebbé kell válnia az USA-tól von der Leyen szerint
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 12:01
Az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke mellett a dán miniszterelnök, Mette Frederiksen volt az egyik főszereplője a csütörtök esti brüsszeli uniós csúcstalálkozónak. A rendkívüli tanácskozáson főként az európai-amerikai kapcsolatokról volt szó.
Nemzetközi Beperelte a legnagyobb amerikai bankot Donald Trump
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 11:18
Az amerikai elnök szerint politikai okokból szüntették meg a számláit, ezért 5 milliárd dolláros kártérítést követel a JPMorgantől. 
Nemzetközi Donald Trump bejelentette az amerikai „armada” Irán felé tart
Privátbankár.hu | 2026. január 23. 09:08
Az amerikai elnök csütörtökön kijelentette, hogy az Egyesült Államok „armadája” Irán felé tart, de reméli, hogy nem kell majd használnia. Eközben megismételte Teheránnak szóló figyelmeztetéseit, hogy ne ölje meg a tüntetőket, és ne indítsa újra nukleáris programját.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG