2p

Spanyolország elutasítja a NATO védelmi kiadásainak 5 százalékra emelésére irányuló „ésszerűtlen és kontraproduktív” javaslatot.

A spanyol média beszámolója szerint Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök a NATO főtitkárának, Mark Rutténak azt írta egy levélben, hogy a szövetség védelmi kiadásainak GDP-arányos 5 százalékra való módosítása „nemcsak ésszerűtlen, de kontraproduktív is lenne”.

A miniszterelenök Rutte jövő heti hágai NATO-csúcstalálkozójával kapcsolatos javaslataira válaszolva mondta ezt, hogy ellenzi a javasolt változtatást, és azzal érvelt, hogy „nem szükséges a szövetség iránti kötelezettségeink teljesítéséhez”. Kifejtette, hogy ennek a számnak „semmi köze a kollektív védelem iránti elkötelezettség szintjéhez”, mivel Spanyolország bízik abban, hogy alacsonyabb kiadásokkal is eleget lehet tenni.

Hozzátette, hogy a célkitűzés elfogadása káros hatással lenne a spanyol gazdaságra, mivel arra kényszerítené a kormányt, hogy adókat emeljen, csökkentse a közszolgáltatásokat és lassítsa a zöld átállási terveit. „Mi úgy döntöttünk, hogy nem hozzuk meg ezeket az áldozatokat” – jelentette ki a levélben Sánchez. 

Pedro Sánchez ellenzi a NATO-költések megemelését
Pedro Sánchez ellenzi a NATO-költések megemelését
Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Az új NATO-célkitűzést egyhangúlag fogadták volna el, de Spanyolország kifogása most további megbeszéléseket indíthat el a javaslatról. 

Egy kormányzati forrás azt nyilatkozta az El País spanyol lapnak, hogy Spanyolország nem akar „semmit megvétózni” más országok javára, de világossá teszi, hogy „nem kötelezheti el magát mellette”.

A legfrissebb NATO-adatok szerint Spanyolország a GDP 1,3 százalékát költi védelmi kiadásokra, ami a szövetség összes tagállama közül a legalacsonyabb. Áprilisban a kormány vonakodó terveket mutatott be a 2 százalékos kiadások elérésére is. (The Guardian

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Irán újabb rakéta- és dróncsapásokat hajtott végre
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 09:22
Irán rakéta- és dróntámadásokat hajtott végre amerikai katonai létesítmények ellen Jordániában, Bahreinben, Kuvaitban és Ománban, válaszul az Egyesült Államok iráni célpontok elleni légicsapásaira – közölte az iráni Forradalmi Gárda.
Nemzetközi Komoly tűzvész tombol Párizs környékén
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 07:45
Tűzoltó repülőgépekkel oltották mára virradóra a Párizstól ötven kilométerre található híres Fontainebleau-i erdőt, ahol tűz ütött ki és nagyon gyorsan terjedt a kánikulai melegben.
Nemzetközi Már is megvan az elektromos autókra kivetett vám első hatása
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 07:19
A Kínában gyártott elektromos autókra tavaly bevezetett uniós vámok miatt a nyugati autógyártók egyre nagyobb arányban helyezik át elektromosjármű-gyártásukat Európába.
Nemzetközi A FIFA-vezér tovább bővítené a vb-létszámot
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 06:57
Gianni Infantino, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség elnöke szakmailag hatalmas sikernek tartja az észak-amerikai térségben az elődöntőknél tartó világbajnokságot, a létszámot tekintve pedig már 2030-ra vonatkozóan további bővítést helyezett kilátásba.
Nemzetközi Az amerikai haderő légicsapások újabb sorozatát indította iráni célpontok ellen
Privátbankár.hu | 2026. július 13. 06:15
A kora esti órákban indított művelet célja az amerikaiak szerint Irán képességeinek további gyengítése volt, hogy ne tudja akadályozni a kereskedelmi hajózást és veszélyeztetni a szabad áthaladást a Hormuzi-szorosban.
Nemzetközi Súlyos csapások értek két fontos ukrán kikötőt: értékes katonai eszközök semmisültek meg
Privátbankár.hu | 2026. július 12. 16:25
Orosz védelmi tárca: az orosz erők csapást mértek a csernomorszki és odesszai kikötői infrastruktúrára.
Nemzetközi Fokozódik a helyzet a Hormuzi-szorosban, az Egyesült Államok keményen visszavág Iránnak
Privátbankár.hu | 2026. július 12. 15:47
CENTCOM: Az Egyesült Államok katonai erőt biztosít a Hormuzi-szoros közlekedésének fenntartásához.
Nemzetközi Elsöprő változás jön Ukrajnában: leváltják a kormányfőt
Privátbankár.hu | 2026. július 12. 14:54
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő vasárnap bejelentette, hogy kezdeményezte Julija Szviridenko kormányfő leváltását.
Nemzetközi Óriási a pusztítás, több millió embert kell kitelepíteni a szupertájfun miatt Kínában
Privátbankár.hu | 2026. július 12. 13:25
Több mint 2,8 millió embert telepítettek ki Kínában a Bavi tájfun miatt, amely szombat este érte el az ország keleti partvidékét- közölte a kínai állami média vasárnap.  
Nemzetközi Újabb ukrán siker a háborúban: súlyos csapást mértek a Rosznyeft finomítójára
Privátbankár.hu | 2026. július 12. 10:59
Újabb ukrán dróncsapás miatt kigyulladt egy orosz olajfinomító, egy férfi meghalt, három másik, köztük egy gyermek pedig megsebesült Oroszország Volga-vidékén, Szamarában – közölte vasárnap Vjacseszlav Fedoriscsev regionális kormányzó.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG