2p

Az orosz gáz visszatérése átalakíthatja a piacot.

A magyar gazdaság számára kulcskérdés a földgáz ára, mivel jelentős mennyiségű földgázt importálunk, főként Oroszországból. A szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor elemzése szerint bár az éves fogyasztás az elmúlt években csökkent – a 2021-es 11 milliárd köbméterről 2023-ra 8,5 milliárd köbméterre –, az árak változékonysága továbbra is komoly hatással van a gazdaságra. A hosszútávú gázszerződés ára a holland TTF tőzsdéhez kötött, így minden egy eurós árváltozás mintegy 65 millió euró többletköltséget vagy megtakarítást jelent.

Az Mfor cikke szerint amennyiben a földgáz ára visszatérne a 2020 előtti 20 eurós szintre, az akár 600-700 milliárd forintos megtakarítást is eredményezhetne. Ez részben a kormány számára hozna pénzügyi előnyt, de az ipari szereplők számára is jelentős költségcsökkentést jelentene.

A béketárgyalások egyik kulcskérdése az orosz energiahordozók esetleges visszatérése az európai piacokra. Az oroszok a szankciók miatt jelentős piacvesztést szenvedtek el, de ha a korlátozásokat enyhítik, akkor újra megjelenhetnek az európai ellátásban. A szakértők szerint azonban a 2022-ben eljátszott bizalom miatt az orosz vállalatok csak akkor lehetnek versenyképesek, ha a jelenlegi tőzsdei szinteknél alacsonyabb árakat kínálnak.

Eközben az Európai Bizottság a földgázbetárolás szabályainak lazítását tervezi, mivel az előírt 90 százalékos feltöltési szint fenntartása spekulációs hullámokat indíthat el, ami az árak emelkedéséhez vezethet. Az európai földgázpiac eddig is jelentős áringadozásokat mutatott: az év végi 60 eurós csúcs után az ár visszakorrigált 40 euró közelébe.

Donald Trump ugyan nem tudta egy nap alatt lezárni az ukrajnai háborút, és módszereit sokan bírálták, de az tény, hogy Kijev mozgástere jelentősen beszűkült, így rákényszerült az amerikai javaslat elfogadására. Bár Oroszország ezt nem fogadta el, a szakértők szerint előbb-utóbb Vlagyimir Putyin is kompromisszumra kényszerülhet. Az oroszok célja most az, hogy minél kedvezőbb feltételeket érjenek el, ez azonban akár hónapokig is elhúzódhat.

További részleteket az Mfor cikkében talál. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Csehországba hívták Magyar Pétert, ráadásul Orbán Viktor szövetségese
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 19:20
Andrej Babis cseh kormányfő levélben invitálta meg a választásokon győztes Tisza Párt elnökét.
Nemzetközi Élesedett Trumpék tengeri blokádja Iránnál
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 18:58
Életbe lépett az Egyesült Államok által az iráni kikötők ellen meghirdetett blokád hétfőn – közölte Donald Trump.
Nemzetközi Megérkezett Moszkva reakciója Magyar Péter győzelmére
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 13:41
Oroszország arra számít, hogy az új magyar vezetéssel is folytatódnak a rendkívül pragmatikus kétoldalú kapcsolatok – jelentette ki Dmitrij Peszkov, az orosz elnök sajtótitkára hétfőn Moszkvában újságíróknak.
Nemzetközi Nem véletlenül hallgat Trump Orbán Viktor bukásáról – az Egyesült Államokban is nagyot szólt a magyar választás eredménye
Litván Dániel | 2026. április 13. 13:17
Akárki is lesz majd Donald Trump utódja, Magyar Péter útját kell járnia? Így fogadták a Tisza győzelmét az Atlanti-óceánon túl. De mi lesz a védőpajzzsal és a szankciós mentességgel?
Nemzetközi Még Orbán Viktor számos külföldi szövetségese is gratulált Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 12:01
Sorra gratulálnak külföldi állami vezetők Magyar Péternek, a Tisza Párt elnökének a vasárnapi országgyűlési választásokon elért kétharmados győzelemhez.
Nemzetközi Az Orbán-kormány bukásával nemcsak Oroszország, hanem Izrael is fontos szövetségest vesztett
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 10:31
Izraelben a hírek élén állt vasárnap este a magyarországi parlamenti választás eredménye, Orbán Viktor veresége.
Nemzetközi Macron a szuverenitásvédelemről értekezett Magyar Péterrel
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 08:04
Ezáltal kell megerősíteni Európát a Magyar Péternek gratuláló francia államfő szerint.
Nemzetközi Zelenszkij bejelentkezett, azonnal összefogna Orbán Viktor legyőzőjével
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 07:18
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök vasárnap éjjel küldött ünnepélyes üzenetet Magyarországra.
Nemzetközi Politikai földindulás – szalagcímekben ámuldozik a világ a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 05:53
Az elmúlt órák magyar eseményei túlmutatnak az országon, de Európán is. Ezeket írják a világban a vasárnapi magyarországi országgyűlési választásokról.
Nemzetközi Elkeserítő hírek jöttek az ukrajnai tűzszünetről
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 17:35
Mit ér az a tűzszünet, amit több ezer alkalommal sértenek meg?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG