3p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A magyar kormány mentességi kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságnál annak érdekében, hogy a térségbeli államok továbbra is fizethessenek a földgázszállításokért az orosz Gazprombanknál – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Brüsszelben.

A Külgazdasági és KÜlügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a NATO külügyminiszteri tanácsülését követő sajtótájékoztatóján az újságírói kérdésekre válaszolva rámutatott, hogy az amerikai diplomácia vezetője maga jelezte, hogy hajlandóak valamifajta konzultációra a szövetségesekkel a Gazprombankot érintő szankciók ügyében.

„Jó lett volna, ha ez előtte történik, de már mindegy, vagy hát nem mindegy, de így alakult” – mondta.

Majd arról számolt be, hogy jelezte: Magyarország és két másik NATO-tagállam, illetve Szerbia számára is súlyos nehézségeket okozhat ez az újabb amerikai büntetőintézkedés az infrastrukturális adottságok miatt, hiszen az orosz földgázimport megszüntetése ellehetetlenítené az érintett országok biztonságos ellátását.

Szijjártó Pétertől nem szokatlanok a különleges kijelentések
Szijjártó Pétertől nem szokatlanok a különleges kijelentések
Fotó: MTI

 

„Hiába kötöttük össze magunkat a hét szomszédból hattal gázvezetékekkel, hogyha a minket körülvevő térségben nem történtek olyan beruházások, amelyeknek nyomán oroszországi gáz nélkül is el lehetne látni az országot” – közölte. „Ezért jeleztem az amerikai külügyminiszternek, hogy ez olyan intézkedés volt, amivel szövetségeseket tudnak esetleg bajba sodorni” – tette hozzá.

Majd tudatta, hogy a kormány előző nap kérelmet nyújtott be az illetékes amerikai hatóságokhoz, hogy a Gazprom kivételt kaphasson a földgázszállítások kifizetése esetében. Ennek kapcsán leszögezte, hogy ez nem lenne példátlan, több orosz bank is hasonló mentességet élvez az Egyesült Államokban, tekintettel főként az atomerőművek működtetéséhez szükséges oroszországi urán importjára.

„És én azt kértem, hogy hasonlót tegyenek lehetővé a közép- és délkelet-európai országok számára is” – jegyezte meg. Illetve hozzátette, hogy ezt követően telefonon egyeztetett a szerb, a szlovák és a török energiaügyi miniszterrel, akikkel koordináltan lépnek fel. Valamint aláhúzta, hogy Magyarország továbbra is az egyharmadát biztosítja Ukrajna villamosenergia-importjának, és ez így lesz a jövőben is.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy Brüsszelből Washingtonba utazik tovább, onnan pedig Máltára megy, hogy részt vegyen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) tanácsülésén, ahol mind a nyugati szövetségesek, mind a keleti országok jelen lesznek, azaz az Egyesült Államok és Oroszország is. Arról is tájékoztatott, hogy Vallettában török kollégájával is tárgyalni fog, és hangsúlyozta, hogy Ankara az ukrajnai háború főbb kérdéseiben hasonló álláspontot képvisel, mint Budapest. „Ami a diplomáciai megoldást vagy a kommunikációs csatornák nyitva hagyását illeti, ott nagyjából egy csónakban evezünk” – jelentette ki.

„És a békemisszió folytatódik természetesen, mert ebben a helyzetben erősíteni kell az erőfeszítéseket, s minél több tárgyalásra, minél több, a kommunikációs csatornák nyitva hagyását eredményező akcióra van szükség, mivel én azt gondolom, hogy most a fő cél az, hogy január 20-ig elkerüljünk minden olyan helyzetet, amikor akár félreértés vagy kommunikációhiány nyomán is visszafordíthatatlan folyamatok indulnak meg” – fűzte hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kiderült, mi okozta a borzalmas spanyol vonatkatasztrófát?
Privátbankár.hu | 2026. január 20. 08:03
Régóta fennállhatott a hiba.
Nemzetközi Rasszista plakát, történelmi bukás, eredményes „one-man show”: Portugália indította el az új választási évadot
Imre Lőrinc | 2026. január 20. 05:43
Ritkán látható fordulatokat és meglepő eredményt hozott az elnökválasztás első fordulója Portugáliában. A kampányban rasszista plakát és utolsó pillanatos vádak is előkerültek, majd sohasem látott fiaskót szenvedett el a kormánypárt jelöltje. A második fordulóban egy szocialista politikus csaphat össze az Orbán Viktorék európai pártcsaládjába tartozó elnökaspiránssal. 
Nemzetközi Trump kosarat kapott egy fontos európai országtól
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 18:49
Nem kérnek a franciák a tervéből.
Nemzetközi Bosszúból vetett szemet Trump Grönlandra?
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 16:35
Nem kapta meg a díjat.
Nemzetközi Komoly hadműveletet indított Izrael a megszállt Ciszjordániában
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 15:39
Hebron város egyik negyedére koncentrálnak.
Nemzetközi Mégsem kapják meg az ukránok a megígért gépeket? Kitört az üzengetés
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 13:33
A cseh kormány elgáncsolta az elnök felajánlását.
Nemzetközi Úgy tűnik, Putyint is meghívta Trump a béketanácsba
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 12:18
A Kreml szerint az orosz elnöknek is ment meghívó.
Nemzetközi Már megint Grönland: befutott von der Leyen elszánt üzenete
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 06:59
Trump miatt fogtak össze az európai nagyágyúk, hogy megvédjék Grönland szuverenitását.
Nemzetközi Ki kellett vágni a roncsból a túlélőket – Tragédia a síneken, videóval
Privátbankár.hu | 2026. január 19. 06:17
Legalább 21 halottja van egy vasárnap esti súlyos vonatbalesetnek. Nagysebességű vonatok ütköztek.
Nemzetközi Nagyon sötét jövő felé hajózik az amerikai haditengerészet
Litván Dániel | 2026. január 18. 18:05
Végzetes spirálba került az amerikai hadihajó-fejlesztés, egyelőre nem látszik, hogyan tudnának ebből kikeveredni. Kína pedig gőzerővel építkezik.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG