3p

Belgrádi útja során a fejlődés szinte hihetetlen tempójáról számolt be a külügyminiszter.

A magyar külügyminiszter úgy vélekedett, hogy az Európai Unió óriási bajban van, a versenyképessége igen mélyre süllyedt, ebben a helyzetben pedig a közösségnek új lendületre lenne szüksége, ami a Nyugat-Balkánról jöhet, ahol Szerbia tölti be a vezető szerepet.

A magyar és a szerb kormányzat is stratégiai jelentőséget tulajdonít a kétoldalú kapcsolatok folyamatos fejlesztésének, amelyre különösképpen nagy szükség van jelenleg, az új világrend kialakulása közepette – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban. A tárcavezető szerb kollégájával, Marko Duriccsal közös sajtótájékoztatóján arról számolt be, hogy új világrend, új realitás van kialakulóban az amerikai elnök beiktatása nyomán — számol be róla az MTI.

A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter üdvözli szerb kollégáját, Marko Duricsot
A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter üdvözli szerb kollégáját, Marko Duricsot
Fotó: Facebook/Szijjártó Péter

„Ma az Európai Uniónak legalább annyira érdeke a nyugat-balkáni államok csatlakozása, mint fordítva” – jegyezte meg. Valamint szégyennek nevezte, hogy a brüsszeli intézmények és bizonyos európai országok még mindig blokkolják Szerbia csatlakozási folyamatát. Ennek kapcsán az érintettek „gyávaságát” is kiemelte, mivel szavai szerint a bővítést akadályozók a zárt ajtó mögött rendkívül bátrak, amikor azonban jelen vannak a szerb kormány képviselői is, akkor teljesen másként fogalmaznak. Élesen kikelt az ellen, hogy az elmúlt években nem történt előrelépés a szerb integrációs folyamatban, és szánalmasnak minősítette, hogy egyes EU-s vezetők gátolják a harmadik csatlakozási fejezetcsoport megnyitását az országgal.

Baráti tanács

Szijjártó Péter kifejtette, hogy Szerbia ráadásul épp a gazdasági növekedésről, a versenyképességről szól.

„Én azt a tanácsot adtam az európai kollégáknak, hogy jöjjenek el Belgrádba, aztán menjenek haza, és két hét múlva jöjjenek el megint. Akkor látni fogják, hogy mit jelent a gazdasági növekedés, s mit jelent a gyors fejlődés” – mondta.

„Mi Magyarországról ezután is minden támogatást megadunk ahhoz, hogy Szerbia európai integrációs folyamata a lehető leggyorsabb legyen” – összegzett.

„Természetesen figyeljük a szerbiai eseményeket, s látjuk azokat a destabilizációs kísérleteket, amelyek zajlanak. Nekünk, magyaroknak az az érdekünk, hogy Szerbiában stabilitás és nyugalom legyen” – húzta alá. Kitért arra is, hogy Európa legmodernebb, legnagyobb és legszínvonalasabb határátkelőhelye épül meg majd Röszkénél, hogy a lehető leggyorsabban lehessen közlekedni a két ország között, továbbá arról is döntés született, hogy meghosszabbítják a már üzemelő határátkelőhelyek nyitvatartási idejét.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szijjártó Péter már reggel felszólította a NATO főtitkárát
Privátbankár.hu | 2025. december 12. 08:01
Mark Rutte NATO főtitkár csütörtökön Berlinben beszélt, amire a magyar külügy vezetője reagált.
Nemzetközi Amerika sürgeti a háború végét – karácsonyig minden eldől?
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 20:03
Washington szeretné az ünnepig teljesen tisztázni a békemegállapodás állását.
Nemzetközi Riasztó figyelmeztetés: Európa lehet Oroszország következő célpontja
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 19:41
Maga a NATO-főtitkár tart ettől. 
Nemzetközi Ukrajna nagy tisztogatásra készül
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 18:11
2026 második negyedévéig el kell fogadniuk egy korrupcióellenes stratégiát.
Nemzetközi A tüntetések után feloszlik a bolgár kabinet
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:49
Roszen Zseljazkov bolgár kormányfő benyújtotta kormánya lemondását.
Nemzetközi Cseles lépéssel kerüli ki Ukrajna és az EU a magyar kormány vétóját
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:31
Folytatják az egyeztetéseket Ukrajna csatlakozásáról.
Nemzetközi Kína aggódik az EU és kínai cégek külön tárgyalásai miatt
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 16:17
Miközben folytatódnak az Európai Unióval az egyeztetések a kínai elektromos autók ármegállapodásáról.
Nemzetközi Nagy a baj az ukrán légvédelemnél: az orosz fegyverek fele átjutott csütörtök éjjel
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 11:32
Saját bevallása szerint is nehéz éjszakája volt az ukrán légvédelemnek, kritikus célpontokra mért csapást Oroszország.
Nemzetközi Fogy az izraeli hadsereg türelme – lecsaphatnak Gáza maradékára
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:58
A Hamász nem tartja tiszteletben a sárga vonalat, és ez megint beindíthatja az eszkalációt, figyelmeztet az izraeli haderő.
Nemzetközi A Nobel-díjáról lekésett, de legalább a lányával találkozhatott a bujkáló venezuelai ellenzéki vezető
Privátbankár.hu | 2025. december 11. 10:37
Két év után ölelhette meg a lányát Maria Corina Machado Oslóban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG