3p

Mi és ki ránthatja ki a gödörből a magyar gazdaságot?
Elkerülhetőek még a megszorítások?
Kik állják a 14. havi nyugdíj cechét?

Online Klasszis Klub élőben Petschnig Mária Zitával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. november 26. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rossz képet fest az országról a befektetők számára is, ha valakik állandóan lázadoznak?

A majdnem három hónapja tartó országos tiltakozások és blokádok negatív hatással lesznek a szerb gazdaságra és a külföldi befektetésekre – jelentette ki szerdán Milos Vucevic miniszterelnök a belgrádi K1 televízióban.

A kormányfő szerint rossz képet fest az, hogy az országban valaki mindig „tiltakozásra és polgárháborúra” szólítja fel az embereket.

Ha azzal fenyeget, hogy mindent megállítanak és leblokkolnak. Ilyen környezetbe nem szívesen érkeznek külföldi befektetések – tette hozzá. Szerinte ez máris látszik Szerbia gazdaságán. Mint mondta, az első negyedévre nézve borúlátó, januárban az utóbbi három év legalacsonyabb külföldi befektetési szintjét jegyezték fel.

A tiltakozások novemberben kezdődtek, azt követően, hogy az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején leszakadt tizenöt ember halálát okozva. Az illetékes szervek 13 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felsőügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást.

Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők a tragédia után tiltakozásba kezdtek. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány szerint már teljesültek a követelések, hiszen az illetékes szervek folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatok dokumentumait, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókra támadtak, Aleksandar Vucic köztársasági elnök közbenjárására szabadon engedték a korábban elfogott diákokat és tanárokat, a költségvetési pénzek átcsoportosításával pedig biztosították a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos növelését, ezért a további tiltakozások indokolatlanok.

A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért, ezért folytatják a tiltakozást.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka idén is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért. Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic végül január végén jelentette be lemondását. A miniszterelnök lemondását a parlamentnek is el kell fogadnia, majd új miniszterelnököt kell választani, ennek hiányában a jogszabályok szerint előrehozott választásokat kell tartani.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Pénteken megbénul Olaszország
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 15:40
Teljes káosz jön pénteken: egyszerre állnak le a vonatok, a repülők, az iskolák és a kórházak.
Nemzetközi Vége az európai uniós csúcsnak, ezt mondta Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 15:12
Közvetlenül utána ezt mondta a miniszterelnök. 
Nemzetközi Ismét megszólalt Zelenszkij: „Többre van szükség, hogy valódi békét érjünk el”
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 14:51
Ukrajna „kritikus pillanatban van”, jelentős politikai nyomás nehezedik rá – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Krími Platform elnevezésű kezdeményezés stockholmi találkozóján tartott beszédében.
Nemzetközi Izraeli parancsnokokat menesztettek a két évvel ezelőtti Hamász terrortámadás miatt
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 14:33
Éjál Zamír izraeli vezérkari főnök a hadsereg vasárnap esti bejelentése szerint menesztette azokat a hírszerzési és katonai vezetőket, akik a Hamász palesztin iszlamista szervezet 2023. október 7-i terrortámadásakor szolgálatban voltak Izraelnek a Gázai övezettel szomszédos déli részén.
Nemzetközi Merz: „Ukrajnában nem lesz béke egyik napról a másikra”
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 13:59
Friedrich Merz német pénzügyminiszter azt mondta, hogy bár a genfi ​​tárgyalásokon „néhány kérdés tisztázódott”, „azt is tudjuk: Ukrajna békéje nem fog egyik napról a másikra bekövetkezni”.
Nemzetközi Vészjósló figyelmeztetést adtak ki: készülhetünk az újabb háborúra?
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 13:18
Ukrajnában láthatáron a béke, de Trumpék lecsapni készülnek?
Nemzetközi Donald Trump maga is alig hiszi, de ebből béke lehet?
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 12:53
De azért bizakodik. Érdekes bejegyzést tett közzé az amerikai elnök.
Nemzetközi Belgiumnak annyi
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 12:23
A sztrájk első napján lebénult az ország közlekedése.
Nemzetközi Vonatrobbantásra készültek, lelőtték őket
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 12:06
Az orosz hatóságok beszámolója szerint lekapcsoltak több ukrán ügynököt is.
Nemzetközi Jönnek a választások, letartóztatják az ellenzéki jelölteket az Orbán-kormány türk barátai
Privátbankár.hu | 2025. november 24. 11:34
Csak az elővigyázatosság kedvéért vettek őrizetbe ellenzéki politikusokat a vasárnapi választások előtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG