2p

A külügyminiszter az osztrák elnök kritikájára reagált. 

Alexander Van der Bellen osztrák szövetségi elnök az European Forum Alpbach nemzetközi konferencián kedden arról beszélt, hogy „Ausztriának a Baltikum országaira kéne hasonlítania”. Ez még önmagában aligha lenne hírértékű a magyar olvasók számára, azonban az államfő ezután néhány elég egyértelmű célzást tett, igaz, egy konkrét ország megnevezése nélkül.

A Kronen Zeitung cikke szerint van der Bellen úgy fogalmazott, hogy Alpbach az a hely, ahol az emberek összegyűlnek, és a jövőről gondolkodnak, egyfajta útjelző tábla. Mint mondta, a kérdés az, hogy merre akarnak indulni, miután

az egyik irányban egy olyan szomszédos országot látunk, ahol folyamatosan korlátozzák a média szabadságát, aláássák a jogállamiságot és az igazságszolgáltatást, és korlátozzák az alapvető jogokat. „Egy olyan országot, amely már nem liberális demokrácia”.

Ugyan Ausztria nyolc országgal határos, a magyar külügyminiszter azonnal magára vette a célzást, és indulatos posztban vágott vissza az elnöknek. Mint írta:

„Ausztria elnöke egy nemzetközi fórumon hosszasan illette alaptalan vádakkal Magyarországot a demokrácia érvényesülése tekintetében.

Nem biztos azonban, hogy pont annak az elnöknek kellene kioktatnia bárkit demokráciából, aki külföldi politikai szereplőkkel összejátszva ütötte el a választáson győztes pártot a kormányzás lehetőségétől.”

Szijjártó Péter itt arra utalt, hogy a 2024 őszén tartott választásokon a Herbert Kickl vezette, populista jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) szerezte a legtöbb szavazatot, de végül nem jutott el a kormányalakításig. Miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások, Kickl visszaadta a kormányalakítási megbízást és új választásokat követelt. Erre azonban nem került sor, és végül az FPÖ nélkül alakult meg egy új kormány.       

Címkék: Nemzetközi Ausztria

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Meggyilkolták a hírhedt bukott diktátor fiát
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 07:16
Halálának körülményeiről ellentétes hírek terjedtek el.
Nemzetközi A leállást elkerülték, de Trump így is mogorva lehet
Privátbankár.hu | 2026. február 4. 06:47
Sikerült megegyezni az amerikai kormányzati intézmények finanszírozásáról, de a bevándorlási hatóság csak két hétre kapott forrást. 
Nemzetközi Kína „súlyos következményeket” helyezett kilátásba Panama számára
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:59
Kína kedden arra figyelmeztette Panamát, hogy „súlyos árat” kell fizetnie, miután az ország legfelsőbb bírósága érvénytelenítette a hongkongi székhelyű CK Hutchison szerződését, amely két kikötő üzemeltetésére szólt a Panama-csatornán.
Nemzetközi Az amerikaiak lelőttek egy anyahajójukhoz közelítő iráni drónt
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 19:44
Az amerikai hadsereg kedden lelőtt egy iráni drónt, amely „agresszívan” megközelítette az Abraham Lincoln repülőgép-hordozót az Arab-tengeren – közölte az amerikai haderő.
Nemzetközi Elkaszálta az európai bíróság a magyar „megbízhatósági vizsgálatot”
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 17:41
Az Emberi Jogok Európai Bírósága megállapította, hogy az ilyen gyakorlat sérti a magánélethez való jogot, ami miatt a kormánynak módosítani kell az erre vonatkozó törvényt.
Nemzetközi Hát erről még nem értesítették az oroszokat
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 15:01
A Kreml kedden azt közölte, hogy nem érkezett hozzájuk nyilatkozat Indiától az orosz olajvásárlások leállításáról, miután Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy Újdelhi beleegyezett az ilyen vásárlások leállításába a Washingtonnal kötött kereskedelmi megállapodás részeként.
Nemzetközi Szaporodnak a tüskék Trump oldalában, itt egy újabb választási pofon
Kollár Dóra | 2026. február 3. 14:21
Egy texasi időközi voksolás eredménye nyugtalanságra ad okot.
Nemzetközi Spanyolország betiltja majd a 16 év alattiak közösségi médiához való hozzáférését
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 13:21
A platformoknak életkor-ellenőrző rendszereket kell bevezetniük – jelentette be Pedro Sanchez miniszterelnök kedden, miközben számos más intézkedést is bejelentett a biztonságos digitális környezet garantálása érdekében.
Nemzetközi Több mint félezer rakétával és drónnal támadta meg a dermesztő fagyban Ukrajnát az orosz hadsereg
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 11:21
Az orosz hadsereg összesen 521 támadóeszközt vetett be ukrajnai létfontosságú energetikai és infrastrukturális létesítmények ellen keddre virradóra, a célpontok több mint 85 százalékát a légvédelem megsemmisítette, azonban a támadásban sokan megsebesültek, és komoly károk keletkeztek – közölték katonai és helyhatósági forrásokra hivatkozva ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Nemzetközi Stratégiai tartalékot képez kritikus ásványokból az Egyesült Államok
Privátbankár.hu | 2026. február 3. 07:26
Az Egyesült Államok 12 milliárd dollár értékű stratégiai tartalékot hoz létre ritkaföldfémekből és más kritikus ásványokból, hogy csökkentse az ország függését a fémek finomításának jelentős részét ellenőrző Kínától. A tartalék célja, hogy elkerülhetők legyenek az ellátási hiányok az amerikai vállalatok számára – jelentette be Donald Trump elnök hétfőn a Fehér Házban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG