6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ami húsz évvel ezelőtt még tabutörés volt, mára normalitás lett: a jobboldali populisták Európa-szerte megérkeztek a hatalomba, állítja Heidi Glück, Wolfgang Schüssel volt néppárti kancellár egykori szóvivője. Szerinte az osztrák Néppártnak a Szabadságpárt helyett a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal kellene összefognia. A néppárti-Zöld kormány kedden hivatalosan lemondott, az új kormány megalakulásáig rögös út vezet.

Szerdán – a protokollnak megfelelően – benyújtotta lemondását az osztrák államfőnek a Nehammer-kormány. Van der Bellen ugyanakkor az új kormány felállásáig folytatásra kérte fel a kabinetet, amely tehát szerdától ügyvezető kormányként működik.

Az már a következő hetek, esetleg hónapok tárgyalási eredményeinek függvénye, hogy milyen színezetű vezetés váltja majd a néppárti-Zöld kormányt.

Az osztrák elnök szerdán arról beszélt, hogy „az új kormány megalakítása kihívás”, és első körben minden párttal egyeztetni kíván a témában.

Az osztrák Fidesz

Bár a választásokat – az osztrák köztársaság történetében először – az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nyerte (a voksok 28,8 százalékát megszerezve) az Osztrák Néppárt (ÖVP) előtt, de mivel a pártok többsége semmilyen körülmények között sem hajlandó koalícióra lépni vele, kicsi az esélye a hatalomra kerülésre.

Helyi elemzők szerint az FPÖ elsősorban a bevándorlás kérdésével nyerte meg a választást. A Néppárttól jobbra álló párt azonban nem csak a migrációt szigorítaná, hanem – a Fideszhez hasonlóan – az ukrajnai „értelmetlen vérontás” mielőbbi befejezését is követeli. A Kreml-barátsággal vádolt FPÖ egy európai parlamenti választási plakátján például háborús uszítással vádolta meg az EU-t és Kijevet.                

Herbert Kickl, az FPÖ elnöke beszél híveihez kampányzáró eseményén a bécsi Stephansdom előtt 2024. szeptember 27-én
Herbert Kickl, az FPÖ elnöke beszél híveihez kampányzáró eseményén a bécsi Stephansdom előtt 2024. szeptember 27-én
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer

Elviekben – bizonyos feltételekkel – elképzelhető egy FPÖ-ÖVP összefogás, de osztrák elemzők jóval valószínűbbnek tartják, hogy az ÖVP inkább a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal próbál kormányt alakítani.

Ausztria történetének első szabadságpárti-néppárti kormánya a Schüssel-kormány volt, amely 2000 februárjától vezette nyugati szomszédunkat.

A koalíció anno igen nagy port vert fel Európában, mivel az FPÖ-t – amelyet 1986-tól 2000 májusáig Jörg Haider irányított – elemzők szélsőjobboldali pártként emlegették (és részben most is így emlegetik).

Tabuból normalitás

Az akkori néppárti kancellár, Wolfgang Schüssel akkori szóvivője, Heidi Glück a Der Standardban a héten megjelent írásában arra figyelmeztetett, hogy az ÖVP részéről hiba lenne ismét koalícióra lépni az FPÖ-vel.

Heidi Glück szerint – aki jelenleg stratégiai tanácsadó – a „jobboldali populizmus” ausztriai változata győzött, az „európai jobboldali megatrend” nem állt meg a határaik előtt.

Míg azonban 2000-ben „nemzetközi botrány” lett abból, hogy Ausztria „tabutörést” merészelt elkövetni az FPÖ kormányba emelésével, negyed évszázaddal később „a jobboldali populisták kormányzása már inkább normalitás, semmint provokáció.”

Schüssel egykori szóvivője úgy véli, hogy a számtalan krízis miatt a szavazók egyre jobban hisznek az egyszerű, "senkinek sem fájó megoldások" ígéretének, amelyek „a komfortzónába való hazatérést” szuggerálják.

A jobboldali populista gondolkodást a „konzervatív köldöknézés, az intolerancia, az illiberalizmus és az Európával szembeni szkepszis”, valamint „a régi szép idők” iránt nosztalgiát érzők „veszélyes idillje” határozza meg, teszi hozzá Heidi Glück.

Szerinte a két jelentős erő, a konzervatívok és a jobboldali populisták meccsét sok országban már utóbbiak nyerték meg, akik “a megfakult polgáriság legitim örökösének" tekintik magukat: Silvio Berlusconi és Giorgia Meloni a kereszténydemokrácia helyett, a Le Pen-család a gaulle-izmus helyett, "az autokrata Orbán Viktor Horn Gyula helyett", Geert Wilders, az Igazi Finnek, a Svédországi Demokraták – Németországban pedig az AfD, amely a Friedrich Merz vezette Kereszténydemokrata Unióval szegül szembe.

Emlékeztetett arra, hogy a vasárnapi választáson csaknem 450 ezer szavazó vándorolt át az FPÖ-höz az ÖVP-tól, és a választók csaknem harmada olyan embereket kedvel, mint Jörg Haider, Heinz Christian-Strache (az FPÖ egy orosz ügybe belebukott vezére), valamint Herbert Kickl, az FPÖ jelenlegi vezetője.

Jobb lenne egy nagykoalíció?

Schüssel volt szóvivője úgy véli, hogy a politikai versenyt a demokrácia eszközeivel, tehát a tényszerűséggel, dialógussal, vitázási és kompromisszumkészséggel, valamint megoldásközpontúsággal kell megnyerni.

Végezetül kiemelte: azért is lenne hiba, ha a második helyen végzett ÖVP koalícióra lépne az FPÖ-vel, mert a vesztes pozíciójából – a jobboldali erőviszonyokat tekintve – „csak morzsákat lehetne elhozni az asztalról.”

Ráadásul még egy Kickl nélküli kormány is közvetetten Kickl-kormány lenne, hiszen az FPÖ-elnök a kormányon kívülről is képes lenne befolyást gyakorolni. (Az ÖVP egyelőre csak a Kickl vezette FPÖ-vel való együttműködést zárja ki egyértelműen.)

Heidi Glück szerint az ÖVP-nek – bár ez kockázatokat is magában rejt – a szociáldemokratákkal (ez lenne a nagykoalíció) és a liberálisokkal (Neos) kellene összefognia. Ezáltal Karl Nehammer, az ÖVP vezére kancellár maradhatna, „az erősen szétzilálódott szociáldemokraták” pedig alighanem sokat engednének követeléseikből a hatalomba való visszatérésükért.       

Figyelmeztet azonban arra is, hogy a néppárti-szociáldemokrata-liberális koalíciónak nem álmokat kellene kergetnie, hanem szembe kellene néznie a valósággal: szanálnia kell a büdzsét, meg kell oldania a nyugdíjfinanszírozást, forradalmi változást kell hoznia az oktatásban, valamint össze kell fognia a menekült és migrációs politikában.

Tehát fájdalmas reformokat is meg kell hoznia, és le kell mondania a közvéleménykutatásokhoz igazodó politikáról, érvel Heidi Glück. Az persze egyáltalán nem biztos, hogy az ÖVP megfogadja majd a tanácsait.

Mindezzel szemben az FPÖ elnöke – akinek Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán gratulált a győzelemhez – azt hangoztatja, hogy "a nép akaratát" kell figyelembe venni, ami szerinte egy FPÖ-ÖVP kormányt kell hogy jelentsen az ő vezetésével.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Kitört a diplomáciai háború: magyar diplomatákat utasított ki Kijev
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:46
Válaszul arra, hogy Magyarország kiutasított két „ukrán kémet”.
Nemzetközi Elmondta Erdő Péter, hogy mi dönthetett a pápaválasztásnál
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:31
Robert Prevost bíboros pápává választása benne volt a levegőben, nem nagy a meglepetés, de annál nagyobb az öröm – nyilatkozta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek az MTI-nek a pápaválasztás másnapján.
Nemzetközi Máris üzent az új német kancellár Putyinnak
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:01
A labda Moszkva térfelén van, hogy elfogadja-e a harmincnapos tűzszüneti javavaslatot, amivel bizonyíthatja, komolyan akarja-e a békét Ukrajnában – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár a NATO brüsszeli székházában pénteken.
Nemzetközi Megvan, mikor lesz XIV. Leó beiktatási szertartása
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 16:51
Május 18-án iktatják be tisztségébe XIV. Leó pápát – jelentette be pénteken a Vatikán.
Nemzetközi Rendkívüli bejelentést tett Szijjártó Péter kémügyben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 14:52
A külgazdasági és külügyminiszter szerint ukrán kémeket utasított ki Magyarország. 
Nemzetközi Szakértő: Magyarország már régóta kémkedik Ukrajnára
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 14:31
Panyi Szabolcs szerint ebben nincs újdonság, és a NATO-szövetségeseink már régóta tudják ezt.
Nemzetközi Szijjártó Péter a kémvádról: csak óvatosan az ukrán propagandában megjelenő hírekkel!
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:11
A külgazdasági és külügyminiszter a péntek délelőtt kipattant ukrán kémbotrányról feltett kérdésekre válaszolt.
Nemzetközi Magyar kémeket tartóztattak le Kárpátalján – állítja az Ukrán Biztonsági Szolgálat
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:34
Az SZBU szerint magyar katonai hírszerző hálózat működött Kárpátalján, két ügynököt letartóztattak, hazaárulással vádolják őket.
Nemzetközi Németország már a hátországot rendezi be háborúra
Káncz Csaba | 2025. május 9. 09:32
A német hadsereg egyre inkább bevonja a logisztikai vállalatokat, például a Deutsche Bahnt és a Lufthansát a haditervezésbe. Ennek során felvetődött NATO-katonáknak a Lufthansa repülőgépein a keleti frontra történő szállítása egy Oroszországgal vívott háború esetén. Káncz Csaba jegyzete.
Nemzetközi Már fúrják Trump és London összeborulását
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:52
Bírálja az amerikai-brit kereskedelmi megállapodást az AAPC amerikai autóipari képviseleti szervezet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG