6p

Ami húsz évvel ezelőtt még tabutörés volt, mára normalitás lett: a jobboldali populisták Európa-szerte megérkeztek a hatalomba, állítja Heidi Glück, Wolfgang Schüssel volt néppárti kancellár egykori szóvivője. Szerinte az osztrák Néppártnak a Szabadságpárt helyett a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal kellene összefognia. A néppárti-Zöld kormány kedden hivatalosan lemondott, az új kormány megalakulásáig rögös út vezet.

Szerdán – a protokollnak megfelelően – benyújtotta lemondását az osztrák államfőnek a Nehammer-kormány. Van der Bellen ugyanakkor az új kormány felállásáig folytatásra kérte fel a kabinetet, amely tehát szerdától ügyvezető kormányként működik.

Az már a következő hetek, esetleg hónapok tárgyalási eredményeinek függvénye, hogy milyen színezetű vezetés váltja majd a néppárti-Zöld kormányt.

Az osztrák elnök szerdán arról beszélt, hogy „az új kormány megalakítása kihívás”, és első körben minden párttal egyeztetni kíván a témában.

Az osztrák Fidesz

Bár a választásokat – az osztrák köztársaság történetében először – az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nyerte (a voksok 28,8 százalékát megszerezve) az Osztrák Néppárt (ÖVP) előtt, de mivel a pártok többsége semmilyen körülmények között sem hajlandó koalícióra lépni vele, kicsi az esélye a hatalomra kerülésre.

Helyi elemzők szerint az FPÖ elsősorban a bevándorlás kérdésével nyerte meg a választást. A Néppárttól jobbra álló párt azonban nem csak a migrációt szigorítaná, hanem – a Fideszhez hasonlóan – az ukrajnai „értelmetlen vérontás” mielőbbi befejezését is követeli. A Kreml-barátsággal vádolt FPÖ egy európai parlamenti választási plakátján például háborús uszítással vádolta meg az EU-t és Kijevet.                

Herbert Kickl, az FPÖ elnöke beszél híveihez kampányzáró eseményén a bécsi Stephansdom előtt 2024. szeptember 27-én
Herbert Kickl, az FPÖ elnöke beszél híveihez kampányzáró eseményén a bécsi Stephansdom előtt 2024. szeptember 27-én
Fotó: MTI/EPA/Filip Singer

Elviekben – bizonyos feltételekkel – elképzelhető egy FPÖ-ÖVP összefogás, de osztrák elemzők jóval valószínűbbnek tartják, hogy az ÖVP inkább a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal próbál kormányt alakítani.

Ausztria történetének első szabadságpárti-néppárti kormánya a Schüssel-kormány volt, amely 2000 februárjától vezette nyugati szomszédunkat.

A koalíció anno igen nagy port vert fel Európában, mivel az FPÖ-t – amelyet 1986-tól 2000 májusáig Jörg Haider irányított – elemzők szélsőjobboldali pártként emlegették (és részben most is így emlegetik).

Tabuból normalitás

Az akkori néppárti kancellár, Wolfgang Schüssel akkori szóvivője, Heidi Glück a Der Standardban a héten megjelent írásában arra figyelmeztetett, hogy az ÖVP részéről hiba lenne ismét koalícióra lépni az FPÖ-vel.

Heidi Glück szerint – aki jelenleg stratégiai tanácsadó – a „jobboldali populizmus” ausztriai változata győzött, az „európai jobboldali megatrend” nem állt meg a határaik előtt.

Míg azonban 2000-ben „nemzetközi botrány” lett abból, hogy Ausztria „tabutörést” merészelt elkövetni az FPÖ kormányba emelésével, negyed évszázaddal később „a jobboldali populisták kormányzása már inkább normalitás, semmint provokáció.”

Schüssel egykori szóvivője úgy véli, hogy a számtalan krízis miatt a szavazók egyre jobban hisznek az egyszerű, "senkinek sem fájó megoldások" ígéretének, amelyek „a komfortzónába való hazatérést” szuggerálják.

A jobboldali populista gondolkodást a „konzervatív köldöknézés, az intolerancia, az illiberalizmus és az Európával szembeni szkepszis”, valamint „a régi szép idők” iránt nosztalgiát érzők „veszélyes idillje” határozza meg, teszi hozzá Heidi Glück.

Szerinte a két jelentős erő, a konzervatívok és a jobboldali populisták meccsét sok országban már utóbbiak nyerték meg, akik “a megfakult polgáriság legitim örökösének" tekintik magukat: Silvio Berlusconi és Giorgia Meloni a kereszténydemokrácia helyett, a Le Pen-család a gaulle-izmus helyett, "az autokrata Orbán Viktor Horn Gyula helyett", Geert Wilders, az Igazi Finnek, a Svédországi Demokraták – Németországban pedig az AfD, amely a Friedrich Merz vezette Kereszténydemokrata Unióval szegül szembe.

Emlékeztetett arra, hogy a vasárnapi választáson csaknem 450 ezer szavazó vándorolt át az FPÖ-höz az ÖVP-tól, és a választók csaknem harmada olyan embereket kedvel, mint Jörg Haider, Heinz Christian-Strache (az FPÖ egy orosz ügybe belebukott vezére), valamint Herbert Kickl, az FPÖ jelenlegi vezetője.

Jobb lenne egy nagykoalíció?

Schüssel volt szóvivője úgy véli, hogy a politikai versenyt a demokrácia eszközeivel, tehát a tényszerűséggel, dialógussal, vitázási és kompromisszumkészséggel, valamint megoldásközpontúsággal kell megnyerni.

Végezetül kiemelte: azért is lenne hiba, ha a második helyen végzett ÖVP koalícióra lépne az FPÖ-vel, mert a vesztes pozíciójából – a jobboldali erőviszonyokat tekintve – „csak morzsákat lehetne elhozni az asztalról.”

Ráadásul még egy Kickl nélküli kormány is közvetetten Kickl-kormány lenne, hiszen az FPÖ-elnök a kormányon kívülről is képes lenne befolyást gyakorolni. (Az ÖVP egyelőre csak a Kickl vezette FPÖ-vel való együttműködést zárja ki egyértelműen.)

Heidi Glück szerint az ÖVP-nek – bár ez kockázatokat is magában rejt – a szociáldemokratákkal (ez lenne a nagykoalíció) és a liberálisokkal (Neos) kellene összefognia. Ezáltal Karl Nehammer, az ÖVP vezére kancellár maradhatna, „az erősen szétzilálódott szociáldemokraták” pedig alighanem sokat engednének követeléseikből a hatalomba való visszatérésükért.       

Figyelmeztet azonban arra is, hogy a néppárti-szociáldemokrata-liberális koalíciónak nem álmokat kellene kergetnie, hanem szembe kellene néznie a valósággal: szanálnia kell a büdzsét, meg kell oldania a nyugdíjfinanszírozást, forradalmi változást kell hoznia az oktatásban, valamint össze kell fognia a menekült és migrációs politikában.

Tehát fájdalmas reformokat is meg kell hoznia, és le kell mondania a közvéleménykutatásokhoz igazodó politikáról, érvel Heidi Glück. Az persze egyáltalán nem biztos, hogy az ÖVP megfogadja majd a tanácsait.

Mindezzel szemben az FPÖ elnöke – akinek Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán gratulált a győzelemhez – azt hangoztatja, hogy "a nép akaratát" kell figyelembe venni, ami szerinte egy FPÖ-ÖVP kormányt kell hogy jelentsen az ő vezetésével.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Megvan Dél-Korea új elnöke
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 16:46
Csve Szangmok dél-koreai gazdasági és pénzügyminiszter, gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettes lett az ország új megbízott elnöke pénteken – jelentette a minisztérium közleményére hivatkozva a Yonhap dél-koreai hírügynökség.
Nemzetközi Itt a bejelentés: bíróság elé akarja vinni Magyarországot Lengyelország
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 15:01
Az Európai Unió Bíróságához akar fordulni Lengyelország, miután Magyarország menedékjogot adott Marcin Romanowski ellenzéki politikusnak.
Nemzetközi Ciszjordániában egy idős nőt késeltek halálra, Gázában újságírókat öltek meg
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 14:01
A Közel-Keleten karácsony környékén is folyamatos a vérontás.
Nemzetközi Újabb azonosítatlan tárgy hatolt be egy NATO-tagállam légterébe, a lakosságot is figyelmeztették
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 12:16
Romániában újabb kisméretű azonosítatlan légi célpont berepülése miatt figyelmeztették csütörtök este a lakosságot az Ukrajnával határos Duna-delta térségében – tudatta a védelmi minisztérium (MAPN).
Nemzetközi Gázáremelkedést hoz az új év Európának Putyin szerint
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 10:46
Robert Fico szlovák miniszterelnök moszkvai látogatásán kifejezte készségét arra, hogy hazája az orosz-ukrán tárgyalások helyszínéül szolgáljon – közölte csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz elnök hozzátéve, hogy Moszkva nem ellenzi ezt a felvetést.
Nemzetközi Nem küldenének katonákat Ukrajnába – elnököt választ az egyik szomszédunk
Privátbankár.hu | 2024. december 27. 08:46
Valamivel több mint 3,7 millió horvát állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a következő öt évre megválasszák az ország elnökét.
Nemzetközi A KGB ukrán utódja gyilkol Oroszországban – és az orosz szolgálatok csak nézik
Litván Dániel | 2024. december 26. 17:29
A hagyományos háború mellett az orosz és ukrán titkosszolgálatok is küzdenek egymással – de miért működik jobban a KGB ukrán utódja, mint az orosz? Lehet-e a célzott likvidálásoknak hatása az orosz rezsim stabilitására?
Nemzetközi Az orosz árnyékflotta tankere pusztíthatott a Balti-tengeren
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 17:09
A tenger alatti villamosvezetket rongálta meg.
Nemzetközi Az oroszok lőhették le a kazah utasszállítót, állítja négy forrás
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 15:19
Az orosz légügyi hatóság szerint viszont a balesetet egy madárral való ütközés válthatta ki.
Nemzetközi Elsüllyedt orosz teherhajó: terrorcselekményt emleget a tulajdonos
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 13:53
Az Oboronlogistika szerint megtámadták hajójukat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG