2p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szíria új vezetése nemzeti párbeszéd konferenciát tart, hogy megvitassa az ország új irányvonalát Bassár el-Assad decemberi megbuktatása után – közölte vasárnap a konferencia előkészítő bizottságának két tagja.

A nemzetközi közösség nagy figyelemmel kíséri az eseményt, mivel egy befogadó politikai folyamatot sürgetnek, amely figyelembe veszi Szíria etnikailag és vallásilag sokszínű társadalmát. Egyes országok a szankciók felfüggesztését fontolgatják, amennyiben a politikai átmenet megfelelően alakul — számol be róla a Reuters.

A konferencia megtartása kiemelt vállalása volt a korábban az al-Káida leágazataként működő Hayat Tahrir al-Sham (HTS) csoportnak, amely december 8-án egy váratlan offenzívával elfoglalta Damaszkuszt, Assad elnök pedig Oroszországba menekült, ezzel véget vetve családja több mint 50 éves autokratikus uralmának.

Az új szír vezető, Ahmed al-Saráa új stílust is hoz
Az új szír vezető, Ahmed al-Saráa új stílust is hoz
Fotó: X/@PoliticayModa

Véleménygyűjtés, alkotmányozás

Az előkészítő bizottság hét tagja az elmúlt héten mintegy 4 ezer ember véleményét gyűjtötte össze az ország különböző részeiből, hogy ezek alapján formáljanak meg egy alkotmányos nyilatkozatot, egy új gazdasági keretrendszert és egy intézményi reformtervet – közölték a bizottság képviselői vasárnap.

Ahmed al-Saráa, a HTS által kinevezett elnök kijelentette, hogy a konferencia egy átfogó politikai folyamat része, amelynek célja egy új alkotmány kidolgozása, amely akár három évig is eltarthat, majd ezt követően választásokat tartanának, amelyek előreláthatólag négy év múlva valósulhatnak meg.

A konferenciát két napra tervezik, de szükség esetén meghosszabbíthatják – mondta Hasszan Dugheim, az előkészítő bizottság tagja. A várhatóan jövő hónapban megalakuló új kormány is figyelembe veszi majd a konferencia ajánlásait.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Nem tűnik távolinak a teljes összeomlás, pánikolnak az utasok – a bezzegvasútnál is gondok vannak
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 17:16
Évtizedekre elhúzódó felújítások, növekvő késések és kényszermegoldások terhelik a német vasutat, az utasok türelme fogy.
Nemzetközi Világélelmezési Program: a gázaiak csaknem harmada napokig nem eszik
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 16:16
A szervezet szerint az alultáplált emberek száma továbbra is folyamatosan növekszik a Gázai övezetben.
Nemzetközi Egy bevásárlóközpontot is szétlőtt az orosz hadsereg Ukrajnában
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 14:31
Oroszország szombatra virradó éjszaka 208 drónnal és 27 rakétával és légibombával támadta Ukrajnát, a fő célpont Dnyipropetrovszk megye volt, amelynek székhelyén, Dnyipróban az eddigi adatok szerint két ember életét vesztette – közölte az ukrán légierő és Szerhij Liszak, a kelet-ukrajnai régió kormányzója.
Nemzetközi Kiakadt Szijjártó Péter a Nemzetközi Büntetőbíróság elmarasztalása miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 13:01
Mindennél világosabban demonstrálja, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) teljesen elvesztette a presztízsét azzal, hogy a testület eljárást indított Magyarországgal szemben, amiért nem tartóztatták le Budapesten az izraeli miniszterelnököt – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton a Facebookon.
Nemzetközi Óriásit hibázott Orbán Viktor a Kneecap kitiltásával?
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 10:11
A kormány politikai alapon tiltott ki egy északír együttest Magyarországról.
Nemzetközi Hatályon kívül helyezték az el-Aszad elleni elfogatóparancsot
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 09:46
A francia igazságszolgáltatás pénteken hatályon kívül helyezte a volt szíriai elnök, Bassár el-Aszad ellen a 2013-as halálos vegyi támadások miatt párizsi vizsgálóbírók által 2023-ban kiadott elfogatóparancsot, miután úgy ítélte meg, hogy semmilyen kivétel nem szüntetheti meg egy államfő személyes mentességét.
Nemzetközi Elárulta Zelenszkij, hogyan lehet szerinte tárgyalásra bírni Putyint
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 09:16
Moszkva azután kezdett hajlandóságot mutatni arra, hogy az ukrán és az orosz államfő üljön le egymással beszélni, miután Ukrajna több sikeres katonai műveletet hajtott végre Oroszország területén – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken Kijevben újságírók előtt.
Nemzetközi Elmarasztalták a magyar kormányt a Netanjahu-vizit miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 08:46
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) előzetes eljárást folytató bírói tanácsa megállapította, hogy Magyarország nem teljesítette az ICC-t alapító Római Statútumból fakadó kötelezettségét, amikor nem működött együtt a bírósággal az országba látogató Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök letartóztatásának ügyében. A testület ezért az ügyet a bíróság munkájában részes tagállamok közgyűlése elé terjeszti – derül ki a három bíróból álló tanács csütörtökön hozott döntéséből.
Nemzetközi Gigantikus hitelből vásárol amerikai fegyvereket Lengyelország
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 08:01
Az Egyesült Államok 4 milliárd dollár katonai célú hitelt nyújt Lengyelországnak, amely amerikai eszközöket vásárolhat a pénzből – jelentette be a washingtoni külügyminisztérium pénteken.
Nemzetközi Ursula Von der Leyen skóciai golfozás előtt találkozna Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 19:50
Az Európai Bizottság elnöke pénteken bejelentette, hogy vasárnap Skóciában találkozik Donald Trump amerikai elnökkel, hogy megvitassák az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi kapcsolatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG