3p

Március 16. és június 3. között tartják másodfokon a 2007-es győztes elnökválasztási kampányának líbiai finanszírozása ügyében első fokon öt év börtönbörtönbüntetésre ítélt, de nem rég újra szabadlábra helyezett volt francia elnök, Nicolas Sarkozy perét – közölte csütörtökön a párizsi fellebbviteli bíróság.

Franciaország 2007 és 2012 közötti elnökét szeptember 25-én ítélte öt év börtönbüntetésre a párizsi büntetőbíróság bűnszövetségben való részvételért a 2007-es győztes elnökválasztási kampánya törvénytelen líbiai finanszírozása miatt indított perben.

Bár az ítélet elsőfokú volt, a bíróság – olyan „kivételesen súlyos tényekre” hivatkozva, amelyek „megingathatják az állampolgárok bizalmát a képviselőikben” – úgynevezett halasztott letartóztatási parancsot adott ki az exelnök ellen. A büntetés ideiglenes végrehajtást vont maga után, ami azt jelenti, hogy bár Sarkozy fellebbezett az ítélet ellen, az nem bírt halasztó jelleggel.

Az exelnök három hétig volt őrizetben a párizsi La Santé börtönben, hétfőn helyezték szabadlábra, rendőri felügyelet mellett.

A francia jog általános szabályként írja elő a szabadlábra helyezést a fellebbezésig, a fogva tartást pedig csak azok esetében alkalmazzák, akiket a bíróság veszélyesnek minősít vagy akikről feltételezhető, hogy elhagyják az országot.

Márciusban áll újra bíróság elé - legalábbis emiatt
Márciusban áll újra bíróság elé - legalábbis emiatt
Fotó: DepositPhotos.com

A párizsi büntetőbíróság első fokon bizonyítottnak látta, hogy Nicolas Sarkozy még belügyminiszterként 2005-ben megállapodott Moamer el-Kadhafi néhai líbiai vezetővel arról, hogy utóbbi a 2007-es elnökválasztási kampányához törvénytelen módon pénzügyi támogatást ad. A bíróság kimondta, hogy az exelnök bűnszövetségben való részvétel miatt vétkes, mert „hagyta, hogy egykori közvetlen munkatársai, politikai támogatói és a közvetítők pénzügyi támogatást szerezzenek a líbiai rezsimtől”, elvileg a 2007-es győztes elnökválasztási kampány finanszírozásához, mégpedig több millió euró összegben.

A fellebbviteli perben kilenc további gyanúsított is újra a bíróság elé áll, köztük Sarkozy két egykori közeli munkatársa, Claude Guéant és Brice Hortefeux- két egykori belügyminiszter –, valamint Alexandre Djouhri közvetítő, akit első fokon hat év börtönre ítéltek, és azóta is börtönben van.

A párizsi büntetőbíróság első fokon három embert felmentett, köztük Eric Woertht, aki Nicolas Sarkozy kampányának pénztárosa volt, majd elnökké választását követően munka- és költségvetési miniszter.

Néhány órával börtönből való szabadulása után hétfőn Nicolas Sarkozy az X-en jelezte, hogy már készül a fellebbviteli perére, hogy bizonyítsa ártatlanságát. „Az igazság győzedelmeskedni fog” - írta.

Nicolas Sarkozy az év elején több mint négy hónapig elektronikus nyomkövetőt viselt, amire decemberben egy másik ügyben ítélte jogerősen a francia semmítőszék befolyással üzérkedés és korrupció miatt. A volt elnök ellen még további négy eljárás folyik, és a semmítőszék november 26-án hozza meg a jogerős ítéletet a 2012-es elnökválasztás kampány törvénytelen finanszírozása miatt indított ügyben, amelyben a fellebbviteli bíróság hat hónap letöltendő és hat hónap felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte az exelnököt. (MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Bendarzsevszkij Anton: nem valószínű, hogy az ukránok célba vették volna Putyint
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 16:21
Se bizonyítékok, se racionális magyarázat nincs arra, hogy tényleg ukrán drónok támadtak volna Putyin rezidenciájára. Rácz András véleménye még egyértelműbb.
Nemzetközi Orosz győzelmi jelentés jött, Ukrajna evakuál
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:53
Tovább nyomulnak előre az oroszok? 
Nemzetközi Megijedt az iráni vezetés a tüntetőktől?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 14:03
Tárgyalásokat és reformokat ígér a tüntetőknek az iráni elnök.
Nemzetközi Dróntámadás Putyin ellen: nem áll össze a kép
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 13:04
A környéken senki nem hallott és látott semmit. Szergej Lavrov szavait még az orosz védelmi minisztérium sem támasztja alá.
Nemzetközi Lecsapott a török rendőrség, 110-en őrizetben
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 11:04
Nagyszabású műveletben csaptak le a török hatóságok.
Nemzetközi Kormánydöntő tüntetések 2025-ben Mongóliától Bulgáriáig
Bózsó Péter | 2025. december 30. 10:23
Az elégedetlenség számos országban az utcára vitte az embereket, hogy kifejezzék kormányukkal való elégedetlenségüket, és több országban a kormány távozását is elérték. Év végi összeállításunkban áttekintjük ezeket a kormánydöntő tiltakozásokat.
Nemzetközi Megszólalt Lavrov – akkor ennyit a béketárgyalásról?
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:59
Az orosz külügyminiszter szavai alapján Oroszország semennyit sem hajlandó engedni.
Nemzetközi „Halál a diktátorra!” – skandálják az iráni utcákon
Privátbankár.hu | 2025. december 30. 09:14
Bajban az iráni rezsim? Folytatódtak a tömeges tiltakozások.
Nemzetközi Zelenszkij: Trump 15 évre szóló biztonsági garanciát ajánlott Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 16:41
Donbasz sorsáról nem döntöttek.
Nemzetközi Vége a sertéspestisnek a magyar határ közelében
Privátbankár.hu | 2025. december 29. 16:24
Egy hónapja nem jelentettek újabb megbetegedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG