3p

Kanada vádol, India tagad - tovább dagad a botrány, újabb diplomatákat hívnak vissza.

Kanada és India hétfőn kölcsönösen kiutasított hat-hat diplomatát egy szikh szeparatista vezér 2023 júniusában Kanadában történt meggyilkolása miatt elmérgesedő vita miatt.

Az indiai külügyminisztérium korábban még arról számolt be, hogy India hazahívta kanadai nagykövetét és azon diplomatáit, akik gyanúsítottként szerepelnek egy ottani bűnügyi nyomozásban.

Egy magas rangú kanadai kormányzati tisztségviselő szerint Ottawa kiutasított hat indiai diplomatát, köztük a nagykövetet is, miután a rendőrség bizonyítékot gyűjtött az indiai kormányhoz köthető erőszakos bűncselekményekről.

A kanadai rendőrség hétfőn közölte, hogy jelentős mennyiségű információval rendelkezik indiai kormányügynökök szervezte bűnügyi tevékenységről. A tájékoztatás szerint a nyomozás fényt derített arra, hogy indiai diplomaták és konzulátusi tisztségviselők hivatali helyzetükkel visszaélve "titkos tevékenységeket" folytatnak Kanadában. A rendőrség hozzátette, hogy az indiai kormány illegálisan gyűjtött információkat, amelyeket aztán a helyi dél-ázsiai közösség tagjai ellen használ fel.

India ugyan nem részletezte, hogy milyen kanadai nyomozásról van szó, Ottawa és Újdelhi viszonya azonban 2023 óta feszült, amikor Justin Trudeau kanadai miniszterelnök azt állította, bizonyítékok vannak arra, hogy indiai ügynökök állnak egy szikh szeparatista vezér Kanadában történt meggyilkolása mögött.

Újdelhi már régóta tagadja Trudeau vádjait, hétfőn pedig visszautasította Ottawa lépését, és azzal vádolta a kanadai miniszterelnököt, hogy politikai indíttatásból állt elő a vádakkal.

"Nem bízunk a jelenlegi kanadai kormányzat elkötelezettségében, hogy szavatolja biztonságukat. Ezért az indiai kormány úgy határozott, hogy visszavonja a nagykövetet, illetve más célba vett diplomatáit és tisztségviselőit"

- áll az indiai diplomáciai tárca közleményében, amely szerint hat kanadai diplomatát kértek fel arra, hogy szombatig hagyják el India területét.

Az indiai külügyminisztérium szerint bekérették Stewart Wheeler kanadai ügyvivőt is, hogy Újdelhi tiltakozását fejezze ki a vizsgálat kapcsán.

Mindazonáltal Wheeler hétfőn megismételte Trudeau korábbi vádját, miszerint

"Kanada hiteles, megcáfolhatatlan bizonyítékot szolgáltatott arról, hogy az indiai kormány ügynökeinek köze volt egy kanadai állampolgár meggyilkolásához Kanada területén". "Eljött az ideje, hogy India betartsa szavát, és vizsgálja ki ezeket a vádakat"

- tette hozzá.

India ugyanakkor ismételten azt állította, hogy Kanada nem osztott meg vele semmiféle bizonyítékot.

Kanada 2023 októberében több mint 40 diplomatáját hívta vissza Indiából, miután Újdelhi diplomáciai személyzetének csökkentésére kérte fel Ottawát.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Házról házra haladnak előre az oroszok
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 17:36
Jelentés a háború állásáról – orosz módra.
Nemzetközi Ilyen verekedés még soha nem volt a Fehér Háznál
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 16:48
Példátlan biztonsági intézkedések övezik a Trump és az amerikai hadsereg születésnapjára tervezett rendezvényt.
Nemzetközi Berágott Irán, lőttek a gyors békének?
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 16:26
Izrael bombáiért is Trumpot teszik felelőssé.
Nemzetközi Úgy tűnik, Trump most már nagyjából mindent megtenne a békéért Iránnal
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 15:28
Ha tényleg ez lenne a megállapodás, akkor Irán szinte mindent, Amerika szinte semmit nem ért el a háborúval.
Nemzetközi Úgy tűnik, a svájciak szeretnének többen lenni 10 millónál
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 14:57
Az előrejelzés szerint nem elutasították a népességet maximalizaláló javaslatot a népszavazáson.
Nemzetközi A szlovák elnök is magára vette Magyar Péter szavait
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 14:33
Nem vette jó néven Peter Pellegrini, amit az új magyar kormányfő a határokról mondott.
Nemzetközi Újra potyognak a bombák a Közel-Keleten
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 14:04
Izrael megint visszalőtt, és ezzel lőttek a gyors iráni békének is?
Nemzetközi Zelenszkij újabb robbanó szankciókat jelentett be
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 13:06
Ha az oroszok nem tárgyalnak, akkor ez a válasza Ukrajnának.
Nemzetközi Itt a felvétel az orosz tankhajó elleni akcióról
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 12:26
Így akcióznak a brit tengerészgyalogosok.
Nemzetközi Ez már a béke előszele? Négy iráni vízumot kapott a focivébére
Privátbankár.hu | 2026. június 14. 11:53
Csatlakozhatnak a válogatotthoz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG